Ez a gazdasági növekedésre is pozitív hatással lehet, az Erste éves szinten 3,7 százalékos GDP-bővülést vár. Így amennyiben ténylegesen kitart a bérek kétszámjegyű emelkedése, tovább javul a hazai fogyasztói bizalom, illetve a külső környezet is támogató marad, az is előfordulhat, hogy a jelenlegi előrejelzésüknél erősebb teljesítményre lesz képes a magyar gazdaság idén, tudta meg a Privátbankár.hu.
Van itt még szufla
Hasonló véleményen van a Takarékbank elemzője, Horváth András is. A Takarékbank előrejelzése szerint a képzett munkaerő hiánya valamint a közszféra bérrendezései miatt idén is további 8-12 százalékos béremelés várható, így éves szinten 10 százalékkal nőhetnek a fizetések. Az az idén várt 2.5 százalékos éves infláció mellett ez közel 7.5 százalékos reálbér növekedést jelent, míg 2013-tól 2018 végéig összesen 41 százalékkal, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 42 százalékkal nőnek a reálbérek.
Az ING vezető makrogazdasági elemzője, Virovácz Péter szerint átlag felett nőtt a bér az energetika és vízellátás szektorban, valamint a szállítás, raktározás és az ingatlanügyletek területén is. Ugyanakkor ő is kihangsúlyozta, hogy a munkaerőhiány, a bérrendezések és az állami szféra jutalom-kifizetései a következő hónapokban tovább emelhetik a bérnövekedés ütemét. A legfrissebb hírek alapján a versenyszférában átlagosan 12-13 százalékos béremelésre lehet idén számítani.