(Fotó: 123rf.com) |
A görög államcsőd veszélye egyes vélemények szerint már olyan régen tartja nyomás alatt az európai értékpapírpiacokat, hogy nem engedte érvényesülni az egyébként javuló gazdasági teljesítmény részvényárfolyamokat erősítő hatását. Ennek köszönhetően az európai értékpapír-kínálat klasszikus felvásárlási tereppé vált.
Most úgy tűnik, lehet megállapodás
Pillanatnyilag a túlnyomó többség erősen bízik abban, hogy létrejön az államcsőd elkerülését lehetővé tévő megállapodás Görögország és hitelezői között, bár az eredménytelen egyeztetések hosszú története láttán nem szabad eltekinteni annak lehetőségtől sem, hogy erre nem kerül sor. A Grexit veszélye tehát változatlanul fennáll.
Számos alapkezelőnek ez azonban gyakorlatilag édesmindegy, hiszen már régen megszabadultak görög részvény- és kötvénybefektetéseiktől, sőt, sokan közülük még magát az euróövezetet is hasonló óvatossággal kezelik.
Ugrásra készen várják a Grexitet
Holnap eldől minden? A következő lépés szerdán jöhet, addigra kell előkészíteniük az eurózóna pénzügyminisztereinek az egyezség részleteit a 7,2 milliárd eurós hitelért cserébe. Az EKB, IMF és az Európai Bizottság képviselői szerint is majdnem egyeznek az álláspontok, a görögök szerint most náluk pattog a labda. Részletek >>>> |
Vannak viszont akik ugrásra készen várják a felvásárlás lehetőségét. "Ha Görögország fizetésképtelenné válik, esetleg kilép az euróövezetből, vagy a ciprusihoz hasonló módon valamiféle tőkekorlátozást léptet életbe, illetve ezeknek a forgatókönyveknek bármilyen kombinációjára kerül sor, feltett szándékunk, hogy az árral szemben úszva lecsapjunk minden vásárlási lehetőségre" - mondta Alan Higgins, a 30 milliárd font-sterling vagyont kezelő brit Coutts alap befektetési szakembere.
Wouter Sturkenboom a 270 milliárd dolláros Russell Investments alapkezelő befektetési stratégiája az európai részvények túlsúlyozására tesz a befektetési portfolióban: "Mivel egyáltalán nem gondoljuk, hogy akár a legrosszabb forgatókönyv is ki tudná siklatni az euróövezeti fellendülést, türelmesen kivárjuk a volatilis szakasz végét. Görögország mindössze 1,8 százalékát adja az euróövezeti GDP-nek, adósságának túlnyomó része pedig transzparens befektetőkkel szemben áll fenn, ami meglehetősen lekorlátozza a fertőzés veszélyét" - fogalmazott.