A november utolsó előtti hétvégéjén megválasztott új argentin elnök tett néhány keresetlen megjegyzést Kínára, és ennek szellemében csírájában fojthatja el a két ország zsenge kapcsolatait. A kínai külügyminisztérium arra figyelmeztette a megválasztott új argentin államfőt, a jobboldali libertáriánus Javier Mileit, hogy súlyos hiba lenne, ha megszakítaná a két ország fejlődésnek indult kapcsolatait – derül ki a Reuters cikkéből.
A magát „anarchista kapitalistaként” definiáló politikus korábban kijelentette, hogy nem hajlandó megállapodásokat kötni kommunistákkal. Milei nem csupán Kínát bírálta, hanem Brazíliát is, amelynek élén éppen baloldali elnök áll. Ezzel igazolja, hogy komolyan gondolta az „anarchista” jelzőt, hiszen ez a két ország Argentína legfontosabb kereskedelmi partnerei közé tartozik. Néhány hónapja egy gyilkoshoz hasonlította a kínai kormányt és megállapította, hogy a kínai emberek nem szabadok.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője a rendszeresen tartott rövid tájékoztatókat kihasználva arról beszélt, hogy a két ország gazdasági kapcsolatai lendületesen fejlődnek. Ezért „komoly hiba lenne”, ha Argentína az új vezetés alatt megszakítaná kapcsolatait Kínával és Brazíliával. További sajátos következménye lehet az elnökválasztásnak, hogy Argentína nem csatlakozik a BRICS országok közösségéhez. Ezt mondta az új elnök kormányának várható külügyminisztere, Diana Mondino közgazdász.
Argentína egyike volt annak a hat országnak, amelyet a BRICS eredeti tagjai, Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika meghívott a szervezetbe. Mondino szerint azonban nem közösködnek Kínával és Brazíliával. Mao azt mondta, Kína kész folytatni az együttműködést Argentínával a hosszú távú stabilitás és kölcsönösen előnyös kétoldalú kapcsolatok szellemében. Milei keménykedése éles ellentétben van azzal, hogy a leköszönő államfő, Alberto Fernandez, aki októberben Kínában járt, Argentína „igazi barátjának” minősítette az ázsiai országot. Megígérte, hogy egyeztet a pekingi vezetéssel a világ legbefolyásosabb országait tömörítő G20-ban és a BRICS-ben.
Mielitől vélhetően várhatnak a megfigyelők néhány extrém lépést. A klímaváltozásról például az a véleménye, hogy „szocialista hazugság”, az argentin származású Ferenc pápa szerinte a „véres diktatúrák oldalán áll”. Választási szlogenje az országot vezető hagyományos elitre utalva az volt, hogy „takarítsuk el mindet”. A szavazók 55 százaléka, főként a fiatalok meg is vették ezt az üzenetet, ám a 180 százalékos inflációt például vélhetően nem lehet politikai döntéssel eltakarítani az útból.