3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Schengen megrendülése, a Brüsszel-ellenes mozgalmak vitalitása és a geopolitikai feszültségek miatt Európa már nem tudja elkerülni a kemény politikai döntéseket. A nyitott, multikulturális és békés Európa képe a szemünk előtt töredezik és mállik.

Albion elhajózhat

A Brexit árnya rávetül a kontinensre. A június 23-i brit referendummal Cameron miniszterelnök kinyitotta Pandora szelencéjét nem csak az Egyesült Királyság, hanem a kontinens számára is. Ha London távozna az EU-ból, akkor nemcsak egy nagy tagállam, hanem egy fontos EU költségvetési befizető, egy globális pénzügyi központ és egy nagy védelmi potenciál is leválna az integrációról. Ennek pedig számos negatív visszacsatolása lenne a kontinens számára is.

London távozása magával vonná az Egyesült Királyság leminősítését és megerősítené a szeparatista érzelmeket Skóciában és a Katalóniában. Újra ráirányulna a piacok figyelme számos tagállamra, ahol pénzügyileg törékeny maradt a helyzet. A bruttó államadósság példának okáért 169 százalékon áll Görögországban, 135 százalékon Franciaországban és Olaszországban, 130 százalékon Portugáliában és 98 százalékon Spanyolországban.

Káncz Csaba

Eurózóna zűrök

A 19 eurózóna tagállamból háromnak a hitelbesorolása még mindig spekulatív (Portugália, Görögország és Ciprus), kettőnek pedig negatív a kilátása (Franciaország és Finnország). Az Egyesült Királyság esetleges kiválása jelentősen fokozná a fenti tagállamok sérülékenységét.

Eközben a március 13-i a német tartományi választások eredményei arra utalnak, hogy a 2017-ben esedékes parlamenti választások a földrész motorjának számító országban is véget vethet a politikai stabilitásnak. A 2008-as pénzügyi csőd számláját a nyugati elitek a közép- és az alsóbb rétegek nyakába varrták, ezért azok megvonták a bizalmukat a hagyományos centrista pártoktól. A kontinensen az eddigi nagy pártok a korábbi átlagos 40 százalék helyett mára csupán a szavazók 20-25 százalékra számíthatnak.

Politikai patthelyzetek a választások nyomán

Az elmúlt hónapokban lezajlott európai választások négy tagállamban politikai patthelyzetet, vagy rendkívül törékeny kormányzatot eredményeztek. A március 6-i szlovákiai választások nyolc párt bekerülését eredményezték a parlamentbe, ebből kettő radikális jobboldali. Robert Fico pártja 28 százalékot ért el, de elvesztette többségét. Az új, törékeny koalíciós kormányt egymással korábban merőben ellentétes platformot képviselő pártok alkotják.

Spanyolországnak 100 nappal a tavaly december 20-i választások óta nincsen kormánya. Pedro Sánchez, a 29 százalékkal legtöbb szavazatot elért szocialista párt miniszterelnök-jelöltje, kedden harmadszor is kormányalakítási tárgyalásokba kezdett.

A tavaly októberi portugál választások nem hoztak döntő eredményt, így a kis ibériai országot most egy törékeny baloldali szövetség irányítja, az első ilyen formáció Portugália négy évtizedes demokratikus történetében.  Írország választói kiadták a dühüket a február 26-i választásokon és leváltották Enda Kenny koalícióját. A szakértők egy centrista nagykoalíciót látnának szívesen, de a két nagy centrista párt már az 1920-as évektől nagy riválisai egymásnak, így nem lenne könnyű az összecsiszolódás.

Simon Hix, a London School of Economics professzora két utat lát most a kontinentális politika előtt: a főáram pártjai vagy igazodnak az új világhoz és elkezdenek gondolkodni új típusú, széles koalíciókon, vagy ellenkező esetben a következmény igazi politikai válság lehet, beleérve a kormányozhatatlanságot.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály jövő héten húz egyet a sakktáblán
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 17:01
A jövő héten kamatdöntő ülést tart a jegybank, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig számos újabb statisztikát közöl, közöttük a szálláshelyek forgalmát, az ipari termelői árakat és a külkereskedelmi forgalom adatait.
Makro / Külgazdaság Visszaállamosítják a vasutat egy nagy európai országban
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 13:16
Megkezdődött a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált brit vasúthálózat újbóli államosítása. A program a tavaly nyári parlamenti választások óta kormányzó Munkáspárt előre meghirdetett gazdaságpolitikai cselekvési terveinek egyik sarkalatos eleme.
Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a Dacia szárnyalása?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 15:22
A romániai autóipar erőteljesen beletaposott a fékbe. Mindkét ottani márka termelése csökkent.
Makro / Külgazdaság A béna kacsa esete a mestertervvel: van visszaút Oroszországba?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 13:28
Donald Trump amerikai elnök állítólag azt a „rafinált” tervet eszelte ki, hogy „reciprok Nixonként” lehámozza Oroszországot Kínáról. Ennek az lehet az alapja, hogy fogalma sincs a lehetőségekről.
Makro / Külgazdaság Megjött a reakció Donald Trump újabb Európa-ellenes dührohamára
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 12:39
Az EU nem megy bele a sárdobálásba. 
Makro / Külgazdaság Örülhetnek a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:55
Mit érdemes tudni az üzemanyagárakról? 
Makro / Külgazdaság Hamarosan karnyújtásnyira kerülhetünk Belgrádtól
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 16:16
Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi a legnagyobb természeti veszély az európai gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:46
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára – közölte az Európai Központi Bank (EKB) és az Oxfordi Egyetem kutatását ismertetve a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
Makro / Külgazdaság 2027-re ígéri az új kőolajvezetéket Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:31
A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható.
Makro / Külgazdaság 4iG: Technológiai együttműködés Kazahsztánnal
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 11:24
A kazah fél megerősítette elkötelezettségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG