4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alig több mint egy évig húzta Európa első elitellenes-populista kormánya, az Öt Csillag és a Liga koalíciója. A két pártot a jelek szerint csak az establishment elutasítása kötötte össze, ami kevés volt a tartós kormányzáshoz. Most előrehozott választások jöhetnek – hacsak az Öt Csillag össze nem áll a régi politikai elit egyik jelképével, a Demokrata Párttal.
Amikor még szent volt a béke: Luigi Di Maio, az Öt Csillag és Matteo Salvini, a Liga vezetője az olasz parlamentben 2019. február 13-án. EPA/FABIO FRUSTACI

Rendkívüli, ami itt történik. Még soha nem volt egy valóban populista kormány a modern kori történelemben. Szeretnék ennek a része lenni

– így örvendezett Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök egykori főtanácsadója, amikor 2018 júniusában a választásokat megnyerő Liga és a második helyezett Öt Csillag Mozgalom közösen alakított kormányt Olaszországban. Ezzel gyakorlatilag megvalósult Bannon álma, hiszen egy establishment-ellenes, a baloldali-jobboldali megosztottságon felülemelkedő koalíció került hatalmi pozícióba.

Elitellenes kényszer-koalíció

Az új olasz kormány valójában már akkor egy fura szülemény volt, hiszen a Beppe Grillo humorista által alapított, baloldali-anarchista gyökerű, harsányan elitellenes Öt Csillag (sorozatunkat a párt történetéről itt olvashatják) fogott össze a jobboldali-populista-bevándorlásellenes Ligával, amely régebben maga is a politikai elit – például a negyedik Berlusconi-kormány – része volt. A kormány vezetője egy független jogászprofesszor, Giuseppe Conte lett.

A két párt tehát ideológiailag meglehetősen különböző platformokon állt, és inkább csak az EU-szkepticizmus, a hagyományos politikai elit elutasítása és az erre alapozott populizmus kötötte össze. Már akkor sejteni lehetett, hogy a koalíció nem feltétlenül fogja kitölteni idejét, és előbb-utóbb szétfeszíti majd az értékek és érdekek ellentéte.

Az Öt Csillag-Liga szövetség végül mindössze 14 hónapot tartott. Augusztus 9-én ugyanis a Liga bizalmatlansági indítványt kezdeményezett Conte ellen – az apropót a Torino és Lyon közötti vasútvonal építésével kapcsolatos koalíciós ellentét adta, de ez csak az utolsó csepp volt a pohárban –, a miniszterelnök pedig tegnap a parlamenti vita során bejelentette lemondását.

Conte: felelőtlen lépés

A kormányfő felszólalásában élesen kritizálta a Liga vezetőjét, Matteo Salvini belügyminisztert, aki szerinte saját érdekei által vezérelve okozott politikai krízist. A Liga első embere ugyanis gyakorlatilag előrehozott választásokat akar kikényszeríteni, hogy kamatoztassa pártja egyre növekvő népszerűségét.

Felelőtlen dolog kormányválságot kezdeményezni. Ez személyes és pártérdekekről árulkodik

– mondta Conte.

Salvini: döntsön a nép

Salvini azt válaszolta: miközben pártját fasizmussal vádolják, valójában ez az egyetlen politikai erő, amely demokratikus választásokat szeretne.

Biztonságosabbá tettem Olaszországot az elmúlt egy évben. (...) Nem félek az olaszok ítéletétől

– jelentette ki a belügyminiszter alighanem arra utalva, hogy az elmúlt egy évben minimálisra csökkent az Olaszországban partra szálló bevándorlók és menedékkérők száma.

Bár Salvini pártja valóban fölényesen vezet a közvélemény-kutatások szerint – a Liga a szavazatok 35-38 százalékára számíthat, a balközép Demokrata Párt 20-23 százalékra, az Öt Csillag kevesebb mint tízre –, egyedül valószínűleg nem lenne képes kormányt alakítani.

Új szövetség alakul?

Ráadásul korántsem biztos, hogy előrehozott választásokra kerül sor. Sergio Mattarella olasz államfő ugyanis a napokban még egyeztet a pártok vezetőivel egy új kormány felállításáról.

Sajtóhírek szerint a Luigi di Maio vezette Öt Csillag Mozgalom már tárgyal a Demokrata Párttal egy esetleges koalícióról. Ez szintén meglepetés lenne figyelembe véve azt, hogy az Öt Csillag korábban hevesen támadta az establishment részének tekintett pártot, di Maio pedig nemrég azt mondta, hogy senki sem akar egy asztalhoz ülni Renzivel. (Matteo Renzi volt miniszterelnök, a Demokrata Párt korábbi vezére a közelmúltban ismét visszatért a politika élvonalába – a szerk.) Mindemellett az is elképzelhető, hogy az államfő egy ideiglenes, szakértői kormány felállítását fogja javasolni.

Bármelyik forgatókönyv is valósul meg, az biztos, hogy a nagy kísérlet véget ért – a politikai, ideológiai és érdekellentétek hamar felmorzsolták az elitellenes kényszer-koalíciót.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG