4p
Alig több mint egy évig húzta Európa első elitellenes-populista kormánya, az Öt Csillag és a Liga koalíciója. A két pártot a jelek szerint csak az establishment elutasítása kötötte össze, ami kevés volt a tartós kormányzáshoz. Most előrehozott választások jöhetnek – hacsak az Öt Csillag össze nem áll a régi politikai elit egyik jelképével, a Demokrata Párttal.
Amikor még szent volt a béke: Luigi Di Maio, az Öt Csillag és Matteo Salvini, a Liga vezetője az olasz parlamentben 2019. február 13-án. EPA/FABIO FRUSTACI

Rendkívüli, ami itt történik. Még soha nem volt egy valóban populista kormány a modern kori történelemben. Szeretnék ennek a része lenni

– így örvendezett Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök egykori főtanácsadója, amikor 2018 júniusában a választásokat megnyerő Liga és a második helyezett Öt Csillag Mozgalom közösen alakított kormányt Olaszországban. Ezzel gyakorlatilag megvalósult Bannon álma, hiszen egy establishment-ellenes, a baloldali-jobboldali megosztottságon felülemelkedő koalíció került hatalmi pozícióba.

Elitellenes kényszer-koalíció

Az új olasz kormány valójában már akkor egy fura szülemény volt, hiszen a Beppe Grillo humorista által alapított, baloldali-anarchista gyökerű, harsányan elitellenes Öt Csillag (sorozatunkat a párt történetéről itt olvashatják) fogott össze a jobboldali-populista-bevándorlásellenes Ligával, amely régebben maga is a politikai elit – például a negyedik Berlusconi-kormány – része volt. A kormány vezetője egy független jogászprofesszor, Giuseppe Conte lett.

A két párt tehát ideológiailag meglehetősen különböző platformokon állt, és inkább csak az EU-szkepticizmus, a hagyományos politikai elit elutasítása és az erre alapozott populizmus kötötte össze. Már akkor sejteni lehetett, hogy a koalíció nem feltétlenül fogja kitölteni idejét, és előbb-utóbb szétfeszíti majd az értékek és érdekek ellentéte.

Az Öt Csillag-Liga szövetség végül mindössze 14 hónapot tartott. Augusztus 9-én ugyanis a Liga bizalmatlansági indítványt kezdeményezett Conte ellen – az apropót a Torino és Lyon közötti vasútvonal építésével kapcsolatos koalíciós ellentét adta, de ez csak az utolsó csepp volt a pohárban –, a miniszterelnök pedig tegnap a parlamenti vita során bejelentette lemondását.

Conte: felelőtlen lépés

A kormányfő felszólalásában élesen kritizálta a Liga vezetőjét, Matteo Salvini belügyminisztert, aki szerinte saját érdekei által vezérelve okozott politikai krízist. A Liga első embere ugyanis gyakorlatilag előrehozott választásokat akar kikényszeríteni, hogy kamatoztassa pártja egyre növekvő népszerűségét.

Felelőtlen dolog kormányválságot kezdeményezni. Ez személyes és pártérdekekről árulkodik

– mondta Conte.

Salvini: döntsön a nép

Salvini azt válaszolta: miközben pártját fasizmussal vádolják, valójában ez az egyetlen politikai erő, amely demokratikus választásokat szeretne.

Biztonságosabbá tettem Olaszországot az elmúlt egy évben. (...) Nem félek az olaszok ítéletétől

– jelentette ki a belügyminiszter alighanem arra utalva, hogy az elmúlt egy évben minimálisra csökkent az Olaszországban partra szálló bevándorlók és menedékkérők száma.

Bár Salvini pártja valóban fölényesen vezet a közvélemény-kutatások szerint – a Liga a szavazatok 35-38 százalékára számíthat, a balközép Demokrata Párt 20-23 százalékra, az Öt Csillag kevesebb mint tízre –, egyedül valószínűleg nem lenne képes kormányt alakítani.

Új szövetség alakul?

Ráadásul korántsem biztos, hogy előrehozott választásokra kerül sor. Sergio Mattarella olasz államfő ugyanis a napokban még egyeztet a pártok vezetőivel egy új kormány felállításáról.

Sajtóhírek szerint a Luigi di Maio vezette Öt Csillag Mozgalom már tárgyal a Demokrata Párttal egy esetleges koalícióról. Ez szintén meglepetés lenne figyelembe véve azt, hogy az Öt Csillag korábban hevesen támadta az establishment részének tekintett pártot, di Maio pedig nemrég azt mondta, hogy senki sem akar egy asztalhoz ülni Renzivel. (Matteo Renzi volt miniszterelnök, a Demokrata Párt korábbi vezére a közelmúltban ismét visszatért a politika élvonalába – a szerk.) Mindemellett az is elképzelhető, hogy az államfő egy ideiglenes, szakértői kormány felállítását fogja javasolni.

Bármelyik forgatókönyv is valósul meg, az biztos, hogy a nagy kísérlet véget ért – a politikai, ideológiai és érdekellentétek hamar felmorzsolták az elitellenes kényszer-koalíciót.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG