4p
Számos európai országban romlott a jogállamiság helyzete - a bírói függetlenség és a sajtószabadság ügyében magyar példákkal illusztrálja a rossz gyakorlatot az Európa Tanács.

Figyeljünk az illiberális fordulatra!

Ugyan Európa továbbra is a demokrácia "világítótornya" a világban, az utóbbi években a kontinens számos országában romlott a jogállamiság helyzete, a populizmus egyre elfogadottabbá válik, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni az egyes államokban tapasztalt illiberális fordulatot - figyelmeztetett csütörtökön közzétett jelentésében az Európa Tanács (ET).

A Thorbjorn Jagland főtitkár által kiadott jelentésben kiemelték: komoly veszélyt jelent a demokráciára, ha a populisták "a nép akaratára" hivatkozva korlátozzák a vitát és a politikai pluralizmust, aláássák az alapvető emberi jogokat, meggyengítik a fékeket és az ellensúlyokat, ide értve a szabad sajtót és a civil társadalmat, továbbá megkérdőjelezik a nemzetközi szerződések jelentette kötelezettségeket.

Bíróságok függetlensége: magyar ügyet említenek rossz példaként

Mint írták, bár a páneurópai szervezet tagállamainak túlnyomó többsége törvényben írja elő a bíróságok függetlenségének biztosítását, számos helyen ez problémába ütközik, az igazságszolgáltatás ugyanis több országban erős politikai befolyás alatt van. A jogbiztonság is aggodalomra ad okot bizonyos országokban, a visszamenőleges hatályú jogalkotás vagy a következetlen ítélkezési gyakorlat miatt.

A dokumentum ezen részében röviden kitértek Baka Andrásnak, a Legfelsőbb Bíróság idő előtt elmozdított egykori elnökének esetére is, akit az Emberi Jogok Európai Bírósága szerint több ponton is jogsérelem ért a magyar hatóságok részéről.

Nem lehet a sajtószabadságról beszélni a Népszabadság említése nélkül

A sajtószabadságról szóló fejezetben hangsúlyozták, hogy az utóbbi években meggyengült az újságírók védelme. A tagállamok felében volt rá példa, hogy "önkényesen alkalmazták a büntetőjogot a szólásszabadság korlátozása érdekében". Az ET-államok többségében sérült a szerkesztői függetlenség, mérséklődött a sajtó sokszínűsége, és ez akadályozza, hogy a média ellenőrző szerepet töltsön be.

Bizonyíthatóan teret nyer az öncenzúra, amelyet súlyosbít a médiatársaságokat érő pénzügyi nyomásgyakorlás, emellett rendkívül súlyos kockázatot jelent az álhírek terjedése is.  Ebben a fejezetben egyebek mellett megemlítették a korábban az egyik legfőbb magyar ellenzéki lapnak számító Népszabadság tavalyi bezárását is.

A korrupcióval és a kormány elszámoltatásával foglalkozó civileket támadják a legjobban

A dokumentumban aláhúzták, ugyan a legtöbb országban törvény garantálja a gyülekezés szabadságát, nem mindenhol alkalmazzák megfelelően ezen szabályokat, amelyek pedig rendkívül fontosak a jogállamiság szempontjából. Kitértek arra is, hogy több tagállamban is jelentősen akadályozzák a civil szervezetek működését, megnehezítik a létrehozásukat, a tevékenységük gyakorlását és a finanszírozásukat, valamint stigmatizálják, bemocskolják őket. Leginkább azok az NGO-k vannak célkeresztben, amelyek a korrupció, az elszámoltatható kormányzás és az emberi jogok területével foglalkoznak.

Felpörgött a migránsellenes hangulatkeltés

Politikai szempontból a tavalyi évet a populista retorika térnyerése határozta meg Európában, amellyel párhuzamosan a nacionalista, idegengyűlölő pártok és mozgalmak is megerősödtek, részben azáltal, hogy rájátszottak a közvélemény elitellenességére és a migrációval kapcsolatos félelmekre. Miközben a választások nagyrészt megfeleltek a demokratikus követelményeknek, néhány országban egyenlőtlen volt a különböző jelöltek hozzáférése a médiához, és nem tartották be a kampányfinanszírozási szabályokat.

Aggodalomra ad okot a szervezet szerint, hogy a bevándorlási válság kezelése során egyes országokban nem tartják tiszteletben az emberi jogi kötelezettségeket, e kérdés kapcsán a menekültek és migránsok kötelező fogva tartását, továbbá a kísérő nélküli gyerekek problémáját említették elsősorban.

Független bíróság, szabad sajtó és civil társadalom kell

A kihívásokra válaszul meg kell erősíteni a demokratikus intézményeket, a bírói függetlenséget, a szabad sajtót és a civil társadalmat, illetve fenn kell tartani az Emberi Jogok Európai Egyezményének értékeit - írta a negyvenhét tagállamot tömörítő Európa Tanács. Ezt az egyezményt sértette meg egyébként Magyarország az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítélete szerint két bangladesi menedékkérő Szerbiába toloncolásakor - az ítélet utáni kormányzati reakciók között többször szerepelt, hogy felül kellene vizsgálnunk tagságunkat az összes nemzetközi szervezetben.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tett két energiamulti, a magyarokat is érintheti
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 11:52
Közösen telepít e-kamion töltőállomásokat a Siemens és az OMV.
Makro / Külgazdaság Fontos fejlemény történt a Monsanto-perekben
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 10:49
A Washingtoni Legfelsőbb Bíróság befogadta az egyik bírósági ügy felülvizsgálatát.
Makro / Külgazdaság Örülhet Nagy Márton, meglepően jó hírt közölt az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 08:30
Szeptemberben 3 százalék lett az éves infláció. Ennél alacsonyabb értékre közel 4 éve nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Hogy áll a Corvinus Egyetemről kirúgott tanár ügye? Ezt is megtudhatja ma délután a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. október 9. 10:40
A ma már az ELTE-n oktató, közgazdász végzettségű Ádám Zoltánnal 15 óra 30 perctől beszélgetünk, egy ingyenes regisztráció után élőben követheti és még kérdezhet is a vendégtől. 
Makro / Külgazdaság Kínának nem ízlik a francia brandy
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 14:31
Kína ideiglenes dömpingellenes intézkedéseket vezetett be kedden az EU-ból származó brandy importra, ami a francia márkákat, köztük a Hennessyt és a Remy Martint is sújtotta, néhány nappal azután, hogy az EU megszavazta a kínai gyártású elektromos járművek magasabb vámját.
Makro / Külgazdaság Bajba kerülhetnek az autósok
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 10:01
Sajnos az látszik, hogy a korábbi intenzitásával folytatódik a háború Izrael és a Irán támogatását élvező terrorszervezetek között a Hamász terrortámadásának egyéves évfordulója után.
Makro / Külgazdaság Mintha Magyarország közel fele eltűnne az élelmiszerpiacról: súlyos számok jöttek
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 07:55
Ukrajna a feltörekvő országok jelentős élelmiszer-szállítója volt, mielőtt Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke ráküldte volna az orosz hadsereget az országra. Kiszámolták a kár nagyságát.
Makro / Külgazdaság Egy éve lehet Putyinnak a háború befejezésére, utána jöhet az özönvíz?
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 07:17
Egy ismert nyugati szakértő szerint ha a következő évben nem tudja befejezni a háborút Vlagyimir Putyin, akkor azt kockáztatja, hogy a gazdasági-társadalmi feszültségek miatt megroppan a rezsimje.
Makro / Külgazdaság Jön a pénzügyi szőnyegbombázás, akármennyibe kerül
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 15:01
A piaci szereplők szeptember vége óta azt találgatják, hogy mit fog pontosan tartalmazni a kínai kormány régóta várt gazdaságösztönző csomagja. Abban biztosak, hogy bőven fog hullani az állami manna.
Makro / Külgazdaság Most van baj? Átlépheti a lélektani határt a dízel ára, uzsgyi tankolni!
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 11:26
Ha ez így megy tovább, nemsokára megint hatossal kezdődhetnek a kutakon az árak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG