1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai gazdasággal kapcsolatos híreket jó ideje szorosan követik az elemzők, egyre növekvő világgazdasági súlyának köszönhetően teljesen érhető módon. Az elmúlt időszakban azonban más ázsiai országok is akadtak, ahol az aktuális politikai és gazdasági változások felkeltették a befektetők figyelmét. A huszadik század második felében - miközben Európában elkezdődött a két világháború utáni újjáépülés - az Indokínai-félsziget országaira viszontagságos évtizedek vártak.

Az OTP Alapkezelő részvényelemzője, Lokietek Eszter szerint a kínai gazdasággal kapcsolatos híreket jó ideje szorosan követik az elemzők, egyre növekvő világgazdasági súlyának köszönhetően teljesen érhető módon. Az elmúlt időszakban azonban más ázsiai országok is akadtak, ahol az aktuális politikai és gazdasági változások felkeltették a befektetők figyelmét. A huszadik század második felében - miközben Európában elkezdődött a két világháború utáni újjáépülés - az Indokínai-félsziget országaira viszontagságos évtizedek vártak.

Vietnám

Vietnamban a háború és a kommunizmus, Kambodzsában Pol Pot ámokfutása és a polgárháború okozott rettenetes szenvedést a lakosságnak és mérhetetlen gazdasági károkat. A szörnyű örökség ellenére azonban úgy tűnik lassan, de biztosan a felépülés és fejlődés ösvényére léphetnek ezek az országok – áll Lokietek Eszternek, az OTP Alapkezelő részvényelemzőjének elemzésében. Az írás szerint Vietnam már a nyolcvanas évek közepén felismerte, hogy a kínai utat akarja követni és ezzel egy kettős, hivatalosan kommunista és egypártrendszerű, ugyanakkor gazdaságilag egy teljesen kapitalista rendszer létrehozására törekedtek. A három ország közül ez az egyetlen, ami már évek óta működő és viszonylag likvid tőzsdével büszkélkedhet, amit a helyiek szívesen ki is használnak spekulációs hajlamaik kiélésére.

Az ország viszonya Kínával kettős, az északi részeken szemmel látható az erőteljes kínai hatás, a gazdasági kapcsolatok olyan erősek, hogy a külkereskedelmi deficit jelentős részét is a jókora szomszédnak köszönhetik. Ugyanakkor a Dél-Kínai-tenger szigetei körüli viták, amelyek alatt a becslések szerint ígéretes gáz és olajkészletnek rejtőznek, Kína vitatott és környezetromboló bányászati módszerei Közép-Vietnamban, és már önmagában is a nyomasztó erőfölényű és túlontúl közeli szomszéd jelenléte természetes ellenállást és feszültséget gerjeszt.  Az olcsó vietnami munkaerő pedig egyre jobb alternatívát kínál a Kínát már túl drágának tartó – elsősorban japán, dél-koreai és tajvani – vállalatoknak, a közel 90 milliós lakosság, az erősödő és egyre többet fogyasztó középosztály pedig vonzó felvevő piaccá teszik.

Azonban ahhoz, hogy ezeket az előnyöket tartós fejlődésre válthassa, a kormánynak elsődlegesen a makrogazdasági egyensúlyra kell fókuszálni és akár a növekedés egy részét feláldozva féken tartani a folyófizetési mérleghiányt, stabilizálni a vietnami dongot és az inflációt, amely évek óta a legkomolyabb fejtörést okozza. Úgy tűnik az elmúlt évben olyan reformok indultak el, amelyek azt mutatják, hogy a kormány végre elszánta magát, hogy megteremti a hosszú távú stabilitást elősegítő szabályozási környezetet. A központi bank markáns kamatemelése után további intézkedéssekkel próbálták a hitelnövekedést hűteni és arra ösztönözni a bankokat, hogy az eszközállomány minőségét javítsák és kipucolják mérlegeikből a rossz hitelállományt – amelynek teljes összegére az transzparencia alacsony foka miatt csak becslések vannak.

Az OTP Alapkezelő részvényelemzője szerint a nagy kereskedelmi bankoknál ez a folyamat jól halad, ugyanakkor a szektor egészét tekintve még továbbra is lehetnek negatív meglepetések a mérlegekbe rejtve. Az infláció idén nyárra csökkenni kezdett és ennek eredményeképp a jegybank végre kamatcsökkentő ciklusba foghatott, az S&P pedig az ország kilátását a negatívról stabilra változtatta. A fő kérdés azonban továbbra is az lesz, hogy sikerül-e a növekedés és stabilitás közti megfelelő egyensúlyt megtalálnia a kormánynak, eközben javítani a transzparenciát és visszaszorítani a korrupciót – ha igen, akkor Vietnam kétségkívül egy újabb ázsiai sikersztorivá válhat.

Kambodzsa

A népességét és gazdaságát tekintve jóval kisebb méretű és még tragikusabb történelmű Kambodzsa is arra törekszik, hogy felrajzolja magát a befektetők térképére – írja Lokietek Eszter.  A tőzsdenyitás egy állami cég 15%-os pakkjával indult, amely az első napokban egy 55%-os ralit követően alacsony forgalommal a kibocsátási ár közelébe csorgott vissza. A kambodzsai kormány további két cég tőzsdére vitelét tervezi idén. Az OTP Alapkezelő elemzője szerint növekedési kilátások jók, a lakosság nagyjából fele 25 év alatti, és az elmúlt tíz évben elért átlagos éves 8%-os növekedés fenntarthatónak tűnik. Ehhez kulcsfontosságú, hogy a forráshiányos gazdaságba tőkét vonzanak, átláthatóbbá váljon a szabályozás és hogy sikerüljön a hatalmas korrupciót visszaszorítani.

A különböző országrészek közti egyenlőtlenség nagyon látványos, míg az Angkor melletti SiemReap és a főváros, Phnom Penh bizonyos részei akármelyik európai városban megállnák a helyüket, addig Kelet-Kambodzsában gyakorlatilag kizárólag földutak vannak és fából épült kunyhókból álló falvak és borzasztó szegénység. Ázsia egyik legkisebb és legszegényebb országaként Kambodzsa előtt hosszú és rögös út áll, a kérdés az, hogy kész-e a kormány tényleges reformokkal alátámasztani, hogy a tőzsdenyitás nem csak holmi hóbort volt, hanem az első komoly lépés a tőkepiac és az átláthatóság irányába.

Az jól látszik, hogy a lehetőségek adottak a fejlődő indokínai országok számára, a kérdés az, hogy mennyire tudnak élni velük. A teljes optimizmust mérsékli, hogy a szomszédos országok közti feszültségek kézzel foghatóak, néha a vietnami flotta cibálja meg a kínai nagytestvér bajszát egy-egy kisebb tengeri összetűzésben, máskor a thai-kambodzsai határon törnek ki villongások. A belső feszültségekről nem is szólva, hiszen az elmúlt ötven év háborúkkal, népirtással és diktatúrákkal fűszerezett évei sem múltak el nyomtalanul. Ugyanakkor, és ezt bárki, aki akárcsak turistaként a régióban jár, könnyen leszűrheti, hogy az ott élők látszólag törékeny külseje micsoda akaraterőt és kitartást rejt, és ez a szívósság egy stabil és kiszámítható intézményrendszer keretei közé vezetve hihetetlen lendületet adhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
Makro / Külgazdaság Még nagyobb megszorítás jöhet a választások után?
Vég Márton | 2024. április 15. 15:01
Varga Mihály pénzügyminiszter 675 milliárd forintnyi állami beruházás elhalasztását jelentette be a legutóbbi Kormányinfón. Ekkora költségvetési kiigazítás elég vagy még várható egy újabb csomag? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Bombaként robbanhat Magyar Péter pártja júniusban - elképesztő eredményt hozott a szavazás
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 14:44
Ez alapján nem az a kérdés, hogy szerez-e európai parlamenti helyet a TISZA Párt, hanem az, hogy Fideszt meg tudja-e verni.
Makro / Külgazdaság Ízekre szedte Magyar Péter Ukrajnával kapcsolatos álláspontját Rácz András
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:13
A kormánypropaganda szólamai köszöntek vissza Magyar Péter szájából, de ki lehet javítani a tévedéseket.
Makro / Külgazdaság Európa napelemgyártó kapacitásainak 10 százaléka kivándorol
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:51
A német Meyer Burger bezárja üzemét Freibergben miután a kormányzati támogatás későn érkezett. Az Európai Unió elveszti napelemiparát a támogatási versenyben?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG