Sebastian Kurz a további szigorítások meghosszabbítását bejelentő sajtótájékoztatón március 20-án. EPA/HELMUT FOHRINGER |
Az elmúlt hetekben számos nyugat-európai országhoz hasonlóan Ausztria is sorra jelentett be olyan drákói szigorításokat a koronavírus terjedése miatt, amelyek jelentősen korlátozzák az emberek megszokott, mindennapi életét.
Szigeteljétek el magatokat!
Nyugati szomszédunknál megtiltották az öt embernél népesebb összejöveteleket, és arra szólítottak fel mindenkit, hogy vonuljon házi karanténba.
Felkérjük az osztrákokat, szigeteljék el magukat
– fogalmazott Sebastian Kurz kancellár.
Arra kérték az embereket, hogy csak halaszthatatlan munkavégzés, bevásárlás és mások segítése céljából hagyják el a lakásukat. Előbb az iskolákat, játszótereket és a sportpályákat, majd az összes éttermet és kávézót is bezárták.
A közterületen tartózkodást tehát az egész országban szigorúan korlátozták, az Olaszországgal szomszédos Tirolban pedig gyakorlatilag kijárási tilalmat vezettek be. (Interjúnkat egy ott rekedt magyarral itt olvashatják: Itt valószínűleg mindenki fertőzött.)
Ezzel párhuzamosan a kórházakat átállítják vészhelyzeti üzemmódra, hogy fogadni tudják a koronavírusos betegeket.
Egységesek az osztrákok
De hogyan fogadták a szigorításokat az osztrákok, és mennyire elégedettek a kormány kríziskezelésével?
Az osztrák kabinet eleinte megpróbált nem túl szigorú lenni, az éttermek például délután 3-ig nyitva lehettek volna, mondta a Privátbankár.hu-nak Alexander Dworzak.
A Wiener Zeitung szerkesztője szerint azonban az ottani polgárok nem fogadták meg a tanácsokat, miszerint egy ideig ne találkozzanak egymással személyesen, hanem szép időben a bárok teraszán iszogattak.
Ezt látva a kormány teljesen bezáratta az éttermeket, és keményebb hangot ütött meg mondván, hogy tényleg komoly a helyzet. A lakosság ezt már megértéssel fogadja.
A bécsi napilap munkatársa szerint az osztrákok egységesek koronavírus-ügyben, és egy általa idézett felmérés szerint háromnegyedük bízik a kormányban.
2900 feljelentés
Karl Nehammer osztrák belügyminiszter szintén úgy véli, hogy a társadalom túlnyomó többsége betartja a szigorításokat.
Még mindig azt látjuk, hogy a lakosság 95 százaléka kiválóan együttműködik (...) és öt százalék az, amelyik még mindig nem érti. Velük szemben a rendőrség nagyon konzekvensen lép fel
– mondta ma reggel a néppárti politikus.
Vasárnapig mintegy 2900 feljelentést tettek a tiltó intézkedések megszegése miatt. A feljelentések részben lakossági bejelentés, részben rendőri tettenérés alapján történnek – a belügyminiszter szerint a két szám nagyjából egyensúlyban van.
Az ellenőrzéshez drónokat is bevetnek, azok révén ugyanis nem csak a forgalmat láthatják, hanem a nagyobb embercsoportokat is észreveszik.
Az ellenzék is megszavazta
Az osztrák politikai elit a jelek szerint szintén félretette az ellentéteket vészhelyzetben: a szigorító intézkedéseket március közepén példátlanul gyorsan vitték keresztül a törvényhozáson. A törvénycsomagot szombat délután a Költségvetési Bizottság egységesen elfogadta, vasárnap rendkívüli ülésen a parlament alsóháza is egységesen rábólintott, majd a felsőház is elfogadta, Alexander Van der Bellen köztársasági elnök még aznap aláírta, így az másnap életbe is léphetett.
Az osztrák történelemben egyébként ez volt az első alkalom, hogy vasárnap ülésezett a parlament. Bár a törvénycsomagot az ellenzéki frakciók is megszavazták, azt is hangoztatták, hogy a kormány által bejelentett 4 milliárd eurós válságalap nem lesz elegendő. (Gernot Blümel pénzügyminiszter azóta már közölte, hogy a 4 milliárd eurón túl további 2 milliárd euróval segítik a gazdaságot egyes hitelekre érvényes garancia-vállalás formájában.)
Kurz megköszönte
Sebastian Kurz múlt héten egyébként megköszönte az osztrákoknak támogatásukat a koronavírus terjedése elleni küzdelemben.
Tájékoztatása szerint az iskolák túlnyomó többsége nem nyit ki – távoktatás zajlik, de ahol van rá igény, ott elvileg megoldják a gyerekek felügyeletét –, a vasút 70 százalékkal csökkentette kapacitásait, és a rendőrség is csupán minimális erőkkel van jelen a közterületeken.
A kancellár egyúttal kitartásra kérte a polgárokat:
Maradjanak otthon és védjék meg mindenekelőtt az időseket. Kérem, vegyék figyelembe mindig – akár bolti bevásárlásnál, akár más stresszhelyzetben –, hogy egy csapat vagyunk, Ausztria csapata. Tartsunk össze mindannyian!
Nem okozunk-e még a vírusnál is nagyobb kárt azzal, hogy bezárjuk-e fél világot? Meddig tartható a jelenlegi válságkezelési módszer, és lehet-e reális alternatívája? És merünk-e erről szabadon gondolkodni? Videókommentárunkat itt tekinthetik meg: