Öt éve foglalkozik esőcsinálással a romániai Intervenții Active în Atmosferă SA nevű cég. A részvénytársaság tevékenysége nem holmi misztikus hókuszpókusz, hanem tudományosan megalapozott módszer, amivel növelni lehet a csapadék mennyiségét. A mesterséges esőcsinálás a cloud seeding (magyarra felhővetésnek és felhőetetésnek is fordítják) technológián alapul.
Ennek során ezüst-jodidot juttatnak a felhőkbe, ami megkönnyíti a vízgőz lecsapódását, és ezáltal a csapadékképződést. Ezt a technológiát akkor lehet alkalmazni, ha az égen a felhők vannak, a semmiből ugyanis nem képes esőt létrehozni. A részvénytársaság a közelmúltban beszerzett egy speciálisan felszerelt repülőgépet az Egyesült Államokból, amelyet felhőetetésre fognak használni. Ennek a törzsére ezüst-jodidot vagy kalcium-kloridot tartalmazó töltényeket erősítenek, amelyek meggyújtva ezeket az anyagokat füst formájában a felhőbe juttatják.
„A pilóta hozza működésbe a füstbombákat. Ezek rudacskák, melyek fáklyaként égnek, füstöt bocsátva ki, ami lecsapódási magokat hoz létre a felhőben” – mondta Ionuț Lazăr, a céggel szorosan együttműködő állami intézményt, a Jégeső-megelőző és Csapadéknövelő Országos Rendszert Működtető Hatóság (AASNACP) részlegvezető igazgatója.
A repülőgép a közeljövőben érkezik meg az országba. Állítása szerint több országgal tárgyalnak a technológia ottani alkalmazásáról.
„Sok országból kaptunk megkeresést a csapadékmennyiség növelésére. Ezek egyike Törökország, mellyel nagyon előrehaladott megbeszéléseket folytatunk. Jelen pillanatban Olaszországgal is folynak tárgyalások. (...) Marokkóból is érkezett hivatalos küldöttség Romániába" - tette hozzá.
Az igazgató elmondása szerint a több helyszínen lefolytatott eddigi kísérletek során a lehullott csapadék mennyisége 60-70 százalékkal nőtt a felhőetetési technológiának köszönhetően. (Via Maszol.ro, Economica.net)