Az orosz elnök korábbra tervezett beszédét egy kibertámadás miatt el kellett halasztani a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon. Dimitrij Peszkov szerint a támadás használhatatlanná tette a rendezvény akkreditációs és beléptető rendszerét, de délutánra megoldották a problémákat, így két órás késéssel Putyin is felszólalhatott.
Orosz részről korábban annyit árultak el, hogy az elnök „fontos bejelentést” fog tenni ezen az alkalmon.
Beszédét az Egyesült Államok elleni támadással kezdte. Szerinte Amerika úgy tesz, mintha nem venné észre, hogy a világon más hatalmi centrumok is vannak rajta kívül. Azt is kijelentette, hogy az amerikaiak magukra úgy tekintenek, mintha egyenesen Isten küldte volna őket a földre, ezért a saját érdekeiket szentnek tartják.
Ezután kitért arra, hogy a Nyugat megpróbálja elszigetelni és eltörölni a „rossz” államokat. Szerinte ez abból fakad, hogy a nyugati országok még mindig múlt századi fejjel gondolkodnak, és gyarmatként kezelik a többi államot, pedig közben „forradalmi elmozdulások történnek geopolitikai szinten”. Szerinte most már nem lehet tovább figyelmen kívül hagyni a globális politikában, gazdaságban, technológiában és nemzetközi kapcsolatokban bekövetkezett tektonikus elmozdulásokat, amelyek „alapvető, kérlelhetetlen változásokhoz” fognak vezetni.
„Hiba lenne azt hinni, hogy e változások közepette valaki csak ülhet egyhelyben, és minden úgy marad, ahogy volt. Úgy tűnik, egyes nyugati országok vezetői pontosan ilyen illúziókat dédelgetnek, nem figyelve a nyilvánvaló tényekre, folyamatosan a múlt szellemeit idézve meg. Azt hiszik, hogy a nyugat dominanciája, a világpolitika és a világgazdaság változatlanok – de semmi sem tart örökké.”
A szankciókról szólva leszögezte, hogy az orosz gazdaságot illető gyászos előrejelzések nem váltak valóra, az orosz gazdaság tönkretételét célzó törekvések sikertelenek voltak, a bankrendszer stabilizálódott. Azt is megemlítette, hogy az Európai Unió több mint 400 milliárd dolláros veszteséget szenvedhet el az Oroszország elleni szankciók következményeképpen.
Figyelmeztett arra is, hogy a szankciók „kétélű kardok”, az európai vezetők pedig saját gazdaságukra mértek „súlyos csapást”. Az energia- és élelmiszerárak mindenhol emelkednek, az európai életszínvonal és versenyképesség pedig csökken. Ez szerinte hosszú távú következményekkel fog járni, az európai társadalmakban fennálló problémákat is súlyosbítani fogja.
A globális élelmiszerválságot érintve Putyin annak a véleményének adott hangot, hogy ez „nem ma kezdődött”, Európa pedig másra akarja hárítani a felelősséget.
„Biztosan nem Oroszország a felelős, hiába hibáztatnak minket [a nyugati országok], mindenért, ami a világgazdaságban történik.
Vlagyimir Putyin beszédében kitért arra is, hogy sok olyan ország van, amely együtt akar működni Oroszországgal, és bár nem fogja megnevezni őket ez, „Földön élő emberek túlnyomó részét” jelenti. Az elnök ezért kijelentette, hogy Oroszország kiterjeszti interakcióit és kapcsolatrendszerét mindenkivel, aki érdekelt, annak ellenére is, hogy a Nyugat el akarja szigetelni.
Oroszország kénytelen volt megindítani a hadműveletet Putyin szerint
Putyin szerint Oroszország döntése, hogy „különleges katonai műveletet” indítson Ukrajnában, nehéz, de kénytelen döntés volt. Oroszország „különleges katonai műveletének” minden feladatát teljesíteni fogja - tette hozzá Putyin.