A háború visszatért Európába
- ezzel a mondattal kezdte beszédét Ursula von der Leyen az Európai Parlament (EP) mai rendkívüli plenáris ülésén Brüsszelben, amit Oroszország ukrajnai inváziója miatt hívtak össze.
Nem csak Ukrajna a tét
Mint mondta, csaknem harminc évvel a balkáni háborúk és több mint fél évszázaddal a szovjet csapatok prágai és budapesti bevonulása után, most légvédelmi szirénák szólnak egy európai főváros szívében, ezrek menekülnek bombák elől és táboroznak metróállomásokon.
Megint férfiak, nők és gyermekek halnak meg, mert egy külföldi vezető, Putyin elnök úgy döntött, hogy az országuknak nincs joga létezni
- fogalmazott.
Szerinte most eljött az igazság pillanata Európa számára: ez a válság – idézte a Kyiv Independentet – nem csak Ukrajnáról szól, hanem két világ, két ellentétes értékrend összecsapása. Tehát a jogállam és az erőszak uralma, a demokrácia és az autokrácia, a szabályokon alapuló rend és a puszta erőszak világa ütközik meg.
Az, hogy milyen választ adunk arra, amit Oroszország tesz, meg fogja határozni a nemzetközi rendszerünk jövőjét
- emelte ki. Mint mondta, most egy csaknem félmilliárd embert számláló közösség mozdult meg Ukrajnáért. Külön köszönetet mondott Lengyelországnak, Romániának, Szlovákiának és Magyarországnak, hogy befogadja az ukrajnai menekülteket. Brüsszel aktiválni kívánja számukra a védelmüket szolgáló uniós mechanizmust, amely segítségével iskolába járhatnak, dolgozhatnak és egészségügyi ellátást kaphatnak az EU-n belül.
Tudjuk, hogy ez csak a kezdet. Még több ukrán szorul majd rá a védelmünkre és szolidaritásunkra. Itt vagyunk és itt leszünk számukra
- jelentette ki.
Súlyos szankciók
Kitért arra is, hogy az EU villámgyorsan fogadott el súlyos szankciókat az orosz pénzügyi rendszerrel, a high tech iparágakkal és a „korrupt elittel” szemben.
Ez uniónk történetének legnagyobb szankciós csomagja
- emelte ki, hozzátéve, hogy ezek az intézkedések súlyos árat követelnek az orosz gazdaságtól és a Kremltől. Emellett kitiltották az uniós légtérből az orosz repülőket, beleértve az oligarchák magángépeit is.
Be fogjuk fagyasztani más vagyontárgyaikat is, legyenek azok jachtok, luxusautók vagy luxusingatlanok
- fogalmazott. (Arra nem tért ki, hogy pontosan kik és mi alapján kerülnek fel erre a listára). Utalt arra is, hogy betiltották azokat az orosz médiumokat (Russia Today, Sputnik), amelyek szerinte hazugságot terjesztenek Putyin háborújának igazolására, és meg akarják osztani az EU-t.
Kiemelte továbbá, hogy már több mint 30 ország jelentett be szankciókat és exportkorlátozásokat Oroszországgal szemben, amelyek a világgazdaság jóval több mint felét teszik ki. Tisztában van azzal, hogy ezek az intézkedések az európai gazdaságnak is kárt okoznak, ugyanakkor – mint mondta – a szabadságunk megvédésének ára van, és ezt hajlandóak vagyunk megfizetni.
Fegyverek Ukrajnának
Von der Leyen szólt arról is, hogy csökkenteni fogják függőségüket az oroszországi energiahordozóktól, valamint megerősítik a védelmi képességeiket.
Mint mondta, a legtöbb uniós tagállam már ígéretet tett katonai szállítmányokra Ukrajnának, az EU pedig – történetében először – saját költségvetéséből vásárol és szállít majd fegyvereket egy megtámadott országnak. Ez 500 millió eurót jelent, ennyiből fejlesztik Ukrajna védelmi képességeit.
Megjegyezte: nem tekinthetjük magától értetődőnek a biztonságunkat, hanem ki kell állnunk érte, befektetéseket kell tenni az érdekében.
Szerinte ez a válság megváltoztatja Európát, ugyanakkor Oroszország is válaszúthoz érkezett: a Kreml tettei súlyosan sértik Oroszország és lakosainak hosszútávú érdekeit, és ezt egyre több orosz érti meg.
Putyin tankjain túl létezik egy másik Oroszország, amelynek baráti kezet nyújtunk
- hívta fel a figyelmet.
Közelebb, mint korábban bármikor
Végezetül szólt arról is, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök legutóbbi beszélgetésük alkalmával is jelezte neki: az ukránok álma az uniós csatlakozás.
Ma az EU és Ukrajna közelebb van egymáshoz, mint korábban bármikor. Még mindig hosszú út áll előttünk. Véget kell vetnünk ennek a háborúnak.
Mint mondta, senkinek sem lehet kétsége afelől, hogy azok az emberek, akik ilyen bátran kiállnak az európai értékekért, az európai családhoz tartoznak.
Éljen soká Európa! És éljen soká egy szabad és független Ukrajna!
- zárta beszédét Ursula von der Leyen.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Ukrajna csatlakozási kérelméről ma az EP-ben az mondta: bonyolult kérdés, a tagállamok véleménye erről eltérő, de mihamarabb meg kell fontolni. (A magyar kormány támogatja, hogy Ukrajna EU-tagjelölt legyen.)
Volodimir Zelenszkij, aki videóhíváson keresztül kapcsolódott az EP-vitához, mindenesetre kijelentette: Ukrajna az európai utat választja és egyenlő tagja szeretne lenni Európának. Szerinte belépésével az Európai Unió erősebbé válna, nélküle viszont magányos és szegényebb lenne.