A módosítást Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára azzal indokolta, hogy a kormány jelenlegi becslése szerint a jövő évi gazdasági növekedés 0,5 százalékos, az euró árfolyama 299,4 forint lesz. A kormány arra törekszik, hogy ennek ellenére teljesüljön a GDP 2,5 százalékában meghatározott hiánycél.
Ezt figyelembe véve javasolja a kormány a korábban már betervezett 200 milliárd forintos tartalék zárolását szeptember végéig, a kamatkockázati tartalék növelését 52 milliárd forinttal, illetve a magánnyugdíjpénztári 10 százalékos nyugdíjjárulék elterelését a Nyugdíjbiztosítási Alapba, ami 48 milliárd forintot jelent, végül a dohány jövedéki adójának megemelését, amitől 20 milliárd forint többletbevételt várnak.
Szekeres Imre (MSZP) szerint új költségvetést kell készíteni, mert véleménye szerint a beterjesztett büdzsé a mostani kiegészítő javaslatokkal együtt sem tartható, ráadásul nem kiszámítható. A kormány által beterjesztett módosító javaslatok között van egy olyan, a magánnyugdíj-pénztári befizetések átirányítása a Nyugdíjbiztosítási Alapba, amely "rendkívül sok aggályt és méltatlan helyzeteket teremt" - tette hozzá Szekeres Imre. Feltette a kérdést: szabad-e, alkotmányos-e és célszerű-e így befejezni a magánnyugdíj-pénztári folyamatot. Egyben jelezte: az MSZP nem támogatja a 2012. évi költségvetés elfogadását.
Banai Péter válaszában azt hangsúlyozta, hogy "a jövő évi költségvetés tartós és kiszámítható, a mostani ismereteink szerint". Természetesen nem lehet kizárni, hogy szükség lesz kiigazításra, ahogy az 2010-ben, illetve 2011-ben is történt, mert a nemzetközi környezet nem tartós és nem kiszámítható, ugyanakkor a 2,5 százalékos hiánycél teljesítése elsődleges szempont - tette hozzá. Az NGM helyettes államtitkára elismerte, hogy a költségvetésben vannak kockázatok, ahogy azt a makrogazdasági pálya miatt a Költségvetési Tanács is jelezte hétfői állásfoglalásában. A nyugdíjrendszert érintő viták még nem lezártak, további szabályozásra lesz szükség - felelte Szekeres Imre kérdésére az NGM helyettes államtitkára.
Matolcsy György csütörtökön jelentette be: jelentős, 320 milliárd forintos kiigazításra kényszerült a kormány a jövő évi költségvetésben. Nagy részét elveszik a jövő évi tartalékból, a többit minisztériumi fejezetekben zárolják, megint megcsapolják a magánnyugdíj-pénztári rendszert és emelik a dohánytermékek jövedéki adóját - részletek >>