1p
A nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga a hónapban tovább romlott, a sereghajtók között Magyarország is szerepel
Az Ipsos felmérése szerint hónapról hónapra romlik a nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélése, a hanyatló tendencia Európa, Közép-Kelet és Afrika régióján kívűl már az USA-ban is érezhető.

Az Ipsos felmérése szerint a hónapról hónapra mért három megközelítés – a nemzetgazdaság pozitív lakossági megítélése, a helyi gazdasági teljesítmény erősnek minősítése, a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  pozitív mutatója - szerint hanyatló tendencia van érvényben a világgazdaságban. A közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  pozitív mutatója folyamatosan esik: 2010 márciusának 31 százalékáról 24 százalékra, 7 százalékpontnyi zuhanás 17 hónap leforgása alatt.

Miközben Európa lehúzza a nemzetközi átlagot, a hanyatló tendenciája ebben a felmérésben csak 1 százalékpontban realizálódik, a Közép-Kelet és Afrika régiója a legnagyobb vesztese a hónapnak.

A nemzetgazdaság pozitív lakossági megítélése az USA-ban is romlik, a legutóbbi felmérés 5 százalékpontos esést realizált mindhárom megközelítésben (14% nemzeti, 17% helyi és 17% a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozás). Ironikus, hogy a szomszédos Kanada  a nemzetgazdaság megítélésében, a világranglista másodikjaként 73 százalékon szárnyal.

A nemzetgazdaság megítélése: Magyarország Görögországgal verseng

A mostani felmérés adataiban  – a korábbiaktól eltérően – Görögország és Írország eredményei is megtalálhatók. Mindhárom megközelítésben Görögország a sereghajtó (csupán 4 százalélknyian érzik jónak a nemzetgazdaságuk állapotát, csak 5 százaléknyian értenek egyet azzal, hogy erős a helyi gazdaságuk és a válaszadók mindössze 3 százaléka véli úgy, hogy hat hónap elteltével erősödik a közvetlen gazdasági környezete.

Írország sem jeleskedik, alulról az ötödik a nemzetgazdaság pozitív megítélésben (7%), alulról a negyedik a helyi gazdaság értékelésében (8%) és a nyolcadik leggyengébb a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások tekintetében (11%). 

A nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga - 24 ország válaszadóinak véleménye tükrében – a legutóbbi felmérés óta 2 százalékpontot esett (38%), ezzel az eredménnyel visszatértünk  a 2011. márciusi, s 2010. januári eredményekhez.

A világ vezető és vesztes csapatai hónapról hónapra ugyanazokból a “játékosokból” állnak – annak ellenére, hogy a gazdasági zűrzavar felkavarja néha  a viszonyokat. A korábbi eredményekkel megegyezve ismét Szaúd-Arábia a mezőny legerősebbje (88%) a nemzetgazdaság megítélésének tekintetében, amit Kanada és Svédország követ. Az előző hónaphoz képest erőre kapott India és Németország. A nemzetgazdaság megítélésének tekintetében Magyarország Görögországgal verseng az utolsó helyért.  

A helyi gazdaságot legkevésbé pozitívan Görögország értékeli

A  helyi gazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga - 24 ország válaszadóinak véleménye tükrében – 1 százalékpontot veszített a legutóbbi felmérés óta. A válaszadók közül csupán tízből hárman (29%) ítélték jónak a helyi gazdaságuk teljesítményét.

Szaúd-Arábia (69%) 3 százalékponttal fokozta az előnyét a legutóbbi felmérés óta, megőrizve vezető szerepét a helyi gazdaság  pozitív megítélésének mutatójában. Svédország (57%) a távoli második, amit Kanada (51%), India (49%) és Brazília (46%) követ. A ranglista alján Görögország (5%), Japán (5%), Írország (7%), Spanyolország (8%) és Magyarország (9%) állnak, vagyis 10-ból 9 magyar elégedetlen a gazdaság helyzetével.

A legnagyobb mértékű erősödést az előző hónaphoz képest India, Franciaország, Brazília és Szaúd-Arábia realizálták. A mérleg másik végén állnak Törökország (32%) polgárai, akik drámai 14 százalékponttal  értékelték pesszimistábban helyi gazdaságuk teljesítményét.

A közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó mutató is esett

A válaszadók negyede véli úgy, hogy erősebb lesz a közvetlen gazdasági környezetük teljesítménye  hat hónap távlatában. Brazília tűnik a legoptimistábbnak, tízből heten (71%) vélelmezik, hogy a következő fél év során erősödik a helyi gazdálkodásuk teljesítménye. Kissé távolabb áll másodikként Szaúd-Arábia (64%), amelyet Argentína (52%), India (52%) és Mexikó (36%) követ. Franciaország a sereghajtó szoros közelségben Görögországgal.

Törökország (13 százalékpontot esve 25%) esetében a legjelentősebb mértékű a hanyatlás a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  bizalmi indexével kapcsolatban, míg  India (9 százalékpontot emelkedve 52%) a hónap legdinamikusabb szereplője.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG