1p
A részvénypiacokon végigsöprő eladási hullám a nemesfémeket sem kímélte, az arany a múlt héten 5,85 százalékos esést produkált
Miközben a BUX és a Dow Jones index 10,96 illetve 6,41 százalékos heti veszteséggel zártak, az arany csökkenő tendenciája ellenére is még viszonylagos erőt mutatott. Vérfürdőt emlegetni ezért túlzás, de az arany londoni fixing alapján 5,85 százalékos heti esésén nincs mit szépíteni. Még ha biztonsági menedékként most a dollár szemlátomást nagyobb vonzerővel is bír az aranynál, az eluralkodó globális adósságválság előbb vagy utóbb ismét a sárga nemesfém nagy visszatérését fogja eredményezni.

A világgazdaság hovatovább tetszhalott állapotba kerül, a bankszektorban egyre zordabb viszonyok uralkodnak, az adósságprobléma irányítása kicsúszik a döntéshozók keze közül, és már a jegybankok sem igazán urai a helyzetnek. Egy deflációs sokk fenyeget. Ilyen viharos időkben az arany és bizonyos fokig még az ezüst is alkalmas arra, hogy biztonságot nyújtson a tőzsdei árfolyamveszteségekkel szemben. A részvénypiacokon végigsöprő legutóbbi eladási hullám most azonban a nemesfémeket sem kímélte. A kiárusítás oka részint abban keresendő, hogy az egymás között is már csak alig hitelező pénzintézetek likviditási nehézségekkel küzdenek. Ez pedig ahhoz vezet, hogy nyereséges pozíciókat is pénzzé tesznek, valamint hitelből finanszírozott befektetéseket zárni kényszerülnek.

Az aranypiac.hu elemzése szerint miközben az elmúlt napokban a részvények és nyersanyagok kéz a kézben zuhantak, a kötvényárfolyamok rekordalacsony kamatot eredményezve markánsan megerősödtek. A befektetőknek minden okuk megvolna rá, hogy fanyalogjanak e mikroszkópikus kamatok láttán, ám most mégis a megbízhatóbb besorolású állampapírok felé fordulnak. A svájci frank és az arany után bennük keresik a pillanatnyi menedéket. Pedig normális körülmények között az alacsony kamathozam inkább a részvénypiacoknak és az aranynak kedvezne. Az aktuális események azonban jól példázzák, hogy a helyzet nyilvánvalóan minden, csak nem normális. Az ezüstár mindeközben különösen a darálóba került. Miután az ezüstfelhasználás mértéke erősen függ a konjunktúra alakulásától, a szürkésfehér nemesfém meglehetősen megszenvedi a recessziós félelmek jelenlegi kiújulását.

Csillaghullás a nemesfémeknél

Kiárusítás ide vagy oda, nem a fizikai aranyukból menekülnek most tömegesen a befektetők, hanem főként az úgy nevezett derivatív termékektől szabadulnak a gazdáik. Elég ehhez egy pillantást vetni a legnagyobb aranyba fektető tőzsdén kereskedett alap, az SPDR Gold Trust aranykészletére, amely az elmúlt héten nem hogy nem csökkent, hanem 9 tonnával még növekedett is. Ami az ezüstöt illeti, ott is csak 0,8 százalékkal fogyatkozott a messze piacelső iShares Silver Trust készlete.

A piacok javában azon vannak, hogy beárazzák a görög államcsődöt. Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap október végéig folyósítandó közös mentőcsomagjával kapcsolatos egyezkedések korábban már többször is elhúzódtak. Az athéni kormánynak most ismét szigorú takarékossági intézkedéseket kell megígérnie ahhoz, hogy az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank hármasa hozzájáruljon a segélycsomag következő részletének lehívásához. Görögországnak ehhez erőn felül kell összehúznia a nadrágszíjat, többek között 10 ezer állami alkalmazott rövid időn belüli elbocsátásával. Az eurokratákat eközben kicsit sem érdekli, hogy ebből mikor és hogyan lesz ismét gazdasági növekedés és önfenntartó államháztartás a Boszporusz partján. Nyilvánvaló, hogy egy ideje már nem is Görögország pénzügyi megsegítése a cél, hanem sokkal inkább a mögötte álló hitelező pénzintézetek megmentése. Ennek kapcsán különösen a francia bankrendszer kockázati megítélése kritikus. Márpedig ha dőlnek a francia nagybankok, akkor dől velük együtt a keresztfinanszírozások révén egymással összefonódó nemzetközi pénzvilág.

A hitelminősítők az elmúlt napokban leminősítették két euró-tagország, Olaszország és Szlovénia, valamint három amerikai, két francia és nyolc görög nagybank adósbesorolását. Az adósosztályzat lerontása a tőkekövetelmények növekedésével jár azon pénzintézetek számára, amely a leminősített kötvénykibocsátók papírjait tartják. Ez pedig még inkább fokozza az amúgy is kiélezett pénzszűkét az egész pénzvilágban.

Menekül a tőke a kötvényekbe

Jelenleg temérdek pénz áramlik az alacsonyabb hitelkockázatú országok államkötvényeibe. A 10 éves amerikai állampapírok hozama 1,72 százalékos szintre süllyedt egyidejű dollárerősödés mellett. A dollár iránt meglepő módon növekvő kereslet annak a jele, hogy a „greenback” sokak szerint mégis inkább az utolsók között fog majd csak zátonyra futni. A német és a svájci kormánykötvények szintén rekordmagasságokban járnak, így ezek hozamgörbéje ennek megfelelően szintén abszolút mélypontra süllyedt.


Unciánkénti aranyár USA-dollárban és forintban

A londoni árfixing szerint egy uncia arany 100 dollárt vesztett az értékéből egy hét alatt, az ezüst pedig 17 százalékot meghaladó drámai veszteséget produkált. A forintgyengülés azonban némileg fékezi a nemesfémek árfolyamának esését a hazai befektetők számára.


Unciánkénti ezüstár USA-dollárban és forintban

Az arany esetében eddig mindössze az augusztus eleje óta elért pluszok nullázódtak le. Az ezüstnél viszont más a helyzet. Ott még akár 30 dollár alá is elérő további esés fenyeget. A kifulladó konjunktúra egyértelműen visszaveti az ezüst iránti ipari keresletet, de ez most csak egy az okok közül, ami az árfolyamcsökkenést magyarázza. A jelenlegi esésben az is szerepet játszik, hogy most minden eladó, ami csak rövidtávon pénzt hozhat a házhoz.

A világ legfontosabb határidős árutőzsdéjét a New York-i COMEX-et üzemeltető CME Group az „árfolyamok megnövekedett volatilitása miatt” mától megemeli a határidős pozíciók finanszírozásához szükséges margin-követelményeket az aranynál 21, az ezüstnél 16 százalékkal. Ez a helyi idő szerint péntek délután megjelent hír csak fokozta a nemesfémekre már amúgy is nehezedő nyomást.

Csalódást keltett az amerikai jegybank

Az aktuális árfolyammészárláshoz hozzátette a magáét az USA jegybankjának csütörtöki bejelentése, miszerint a Fed 400 milliárd dollár értékben kíván rövidebb futamidejű kötvényeket hosszú lejáratúakra cserélni. Ezt azzal a céllal teszi, hogy csökkentse a hosszabb távú hitelezés költségeit, így téve vonzóbbá beruházásokat, mint például az ingatlanfinanszírozást. A szakértők azonban ezt az „Operation Twist” ("Csavar hadművelet") névre keresztelt intézkedést elsőre kétkedve fogadták. A kételyek alapját az adja, hogy amikor nagy a munkanélküliség, pang a belső fogyasztás, és tömegek nyögik az adósságterheiket, akkor a mégoly alacsony kamatszint önmagában aligha lesz képes növelni a költekezési hajlandóságot. Ezért sokan egy félreérthetetlen likviditásnövelő program bejelentésre is számítottak, ami kétségkívül az aranynak is kedvezett volna.

Az ennek elmaradásával okozott csalódás valamint a technikai elemzés felől érkező borongós előjelek viszont elindították a részben hitelből finanszírozott nemesfémpiaci befektetésekből való kiszállást. Ha pedig a jegyzések már esnek, és még a határidős kereskedés is drágul, akkor minden átszakadó támasszal új és újabb eladási hullámok szabadulnak el. Az eredmény nem is lehet más, mint technikai KO a sokadik menetben.


Forrás: aranypiac.hu

A hazai nemesfém-forgalmazók különbözőképpen reagáltak az eseményekre. Volt ahol, az árfolyamok esését csak részben követték az árképzéssel, máshol markánsan tágult az olló vételi és eladási ár között. Egyesek felfüggesztették a kereskedést a megnövekedett volatilitásra hivatkozva, vagy egyszerűen csak nem voltak elérhetőek. Az aranypiac.hu forgalma az elmúlt héten az utóbbi időszak átlagának megfelelően alakult, és az eladói hajlam sem ugrott meg rendkívülien. Több vevő is a kedvezőbb beszállási árakra hivatkozva döntött rávásárlás mellett

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG