A magyar származású amerikai űrturista naponta 16-szor kerüli meg 27 ezer kilométeres óránkénti sebességgel a Földet a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, ahol tudományos kísérleteket végez, fotókat készít a Földről, és nem utolsósorban élményeiről webnaplót vezet. Utazását, akárcsak a négy előző űrturista űrbeli látogatását, a Space Adventures szervezte meg, amely 2011-re már Hold-utazást hirdet nem csekély 100 millió dollárért.
Az űrutazási ügynökség - amelynek mindössze 20 amerikai, továbbá oroszországi alkalmazottja és egy tokiói ügynöke van - eddig 150 millió dollár "jegybevételre" tett szert. Ennek az összegnek jelentős része az orosz űrügynökséghez vándorol az űrhajók és a berendezések használatáért.
Azonban nemcsak az eddigi öt milliárdos űrturista utazásairól van szó, a Space Adventures olcsóbb űrkalandokat is kínál az érdeklődőknek. A cég már mintegy kétezer fős vevőkört alakított ki.
A most 32 éves Andersonnak sok kétkedőt kellett meggyőznie, amikor kilenc évvel ezelőtt 500 ezer dolláros hitelből útnak indította vállalkozását, de számításai beváltak. |
Anderson úgy fogalmazott: az úgynevezett űrturizmus, Simonyi és elődei mérföldövet jelentenek az űr meghódításában. |
A coloradói születésű Eric Anderson elmondta, kis korától űrhajós szeretett volna lenni. A középiskolában azonban elromlott a látása, így álma nem teljesülhetett. Később a NASA-hoz szegődött, programozással foglalkozott, és 23 éves volt, amikor megalapította a Space Adventures céget. Nem tartja kizártnak, hogy a másfél órás szuborbitális kalandot ő is kipróbálja.
Nem orosz és nem a leggazdagabb, ki az?
Fejjel lefelé, de magyarul az űrből
Magyar műszerrel a világűrbe
Már a Földön is kapható az Űrjoghurt, és nem drága
Miskolci vállalkozás kísérletezhet az űrben
Figyelem, nő az űrben! Itt a magyarázat
Ma végre felszállhat az Atlantis - képgaléria
MTI