
A 2008-as főjavítást követően a 3-as blokk 105 százalékoson üzemelt, majd a 2009-es főjavításon végrehajtott turbina-átalakítások elvégzése után a teljesítménye elérte az 500 MW-ot. A teljesítménynövelés felér egy kisebb erőmű építésével, de annál olcsóbb és kedvezőbb a megtérülési ideje - hangsúlyozta a szóvivő.
Tájékoztatása szerint a program várhatóan mintegy 0,50 forint/kWh fajlagos költségcsökkenést eredményez 2010-től, három év után pedig nyereségessé válik. A beruházás költségvetése közel 4,8 milliárd forint. A többletteljesítmény létrehozásának fajlagos költségét vizsgálva az így létesített kapacitás-többlet beruházási költsége a többi alaperőmű építéséhez képest a legalacsonyabb.
A közlemény felidézi, hogy a blokkok eredeti 440 MW-os villamos teljesítményét az 1990-es években szekunderköri hatásfok javító átalakítások révén növelték meg 470 MW-ra. A Paksi Atomerőmű Zrt. 2002-ben kezdte el annak a munkának az előkészítését, amelynek célja a blokkok névleges villamos teljesítményének 500 MW-ra növelése volt. A teljesítménynövelés minden blokkon három lépcsőben történt. A szakemberek szintenként több hétig tartó próbaüzem során vizsgálták a blokkok biztonságos működését, áll az atomerőmű közleményében.
Az atomerőmű munkatársai az aktuális nagyjavítások alatt hajtották végre a teljesítménynöveléshez szükséges átalakításokat az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatósága engedélye birtokában az egyeztetett ütemterv szerint.
A legfontosabb lépések a teljesítménynövelést lehetővé tevő új üzemanyag-kazetták bevezetése, a zónán belüli ellenőrző rendszer korszerűsítése, a primer köri nyomásszabályzó rendszer rekonstrukciója, valamint a turbina és szabályzórendszerének átalakítása voltak.
Kezd piac lenni az árampiac
Atomban gondolkozik a Toshiba - 5 milliárdért
Hatékonyabb lesz Paks az új üzemanyaggal
Az atomerőmű jót tesz a környéknek
MTI