A 2006. december 31-i adatok alapján a Budapesti Értéktőzsdére bevezetett részvények kapitalizációját tekintve 4 részvény - az OTP, a MOL, a Magyar Telekom és a Richter - tette ki az összes részvény piaci értéken kimutatott állományának 84 százalékát. Az OTP 83,5 százaléka, a MOL 82,4 százaléka, a Richter 65,2 százaléka, míg a Magyar Telekom 93,5 százaléka külföldi befektetők tulajdonában van.
A hazai értéktőzsdét jelentős kibocsátói koncentráció jellemezte: a fenti 4 részvényen kívül mindössze további 5 papír - a Borsodchem, az Elmű, az Egis, a TVK, az FHB - piaci értéken mért állománya érte el a BÉT kapitalizációjának 1 százalékát.
A 2006. év végén forgalomban lévő állampapírok 44,2 százalékának hátralévő lejárata legfeljebb 2 év, további 17,2 százalék jár le 2 éven túl, de legfeljebb 3 év múlva. A kincstárjegyek – a hosszú lejáratú kötvények javára történő – csökkenő mértékű kibocsátása miatt, a 2 évnél rövidebb eredeti lejáratú állampapírok aránya 2006. júniushoz képest 3,4 százalékponttal csökkent. Ezzel egyidejűleg a hátralévő lejárat alapján 5,5 százalékponttal mérséklődött a 2 éven belül lejáró papírok aránya, míg a 2-3 éven belül lejárók aránya 4,3 százalékponttal emelkedett.
A nyilvános kibocsátású papírok több tulajdonosi szektor között viszonylag egyenletesen oszlanak meg, a külföldiek 30,2 százalékát, biztosítók és nyugdíjpénztárak 28,6 százalékát, hitelintézetek 21 százalékát, a lakossági befektetők 11,1 százalékát birtokolják. A zárt kibocsátású papírok 66,5 százaléka a hitelintézetek, 28,5 százaléka az MNB tulajdonában van.
A december végi adatok szerint tíz intézmény letétkezelésében volt a tőzsdei részvények, állampapírok és befektetési jegyek piaci értéken mért állományának 79 százaléka. A fenti értékpapírok legnagyobb hányada továbbra is a HVB Bank, a Citibank, az OTP Bank, illetve az ING Bank letétkezelésében volt. |
A 2006. december végén forgalomban lévő nyíltvégű befektetési jegyek 10,8 százalékát a hazai kötvényalapok, 20,4 százalékát ingatlanalapok, 30,3 százalékát pedig a pénzpiaci alapok bocsátották ki. A többi alaptípus részesedése együttesen 38,5 százalékot ért el.
Számottevő a belföldi kötvényekbe fektető alapok részesedésének csökkenése. Míg 2005 december végén még a forgalomban lévő jegyek 33,3 százaléka volt hazai kötvényalap által kibocsátott befektetési jegy, addig 2006 végére 22,5 százalékponttal mérséklődött ez az arány.
A jelzáloglevelek állományának fele a pénzügyi vállalatok tulajdonában, 42 százaléka pedig külföldiek tulajdonában volt. A pénzügyi vállalatok tulajdonában lévő jelzáloglevél-állomány az utóbbi 2 évben fokozatosan, a 2005. I. negyedévi 66 százalékról 50,4 százalékra csökkent, eközben a nem-rezidens befektetők 26,7 százalékról 42 százalékra növelték részesedésüket.
Az állampapírnak nem minősülő kötvények 63 százalékát a hitelintézetek bocsátották ki, további 20,1 százalékát pedig egyéb pénzügyi vállalatok. Az MNB adatai szerint 2006 végén a tulajdonosi szektorok megoszlását tekintve, a nem állam által kibocsátott kötvények 48,8 százaléka a pénzügyi vállalatok tulajdonában volt, emellett 24,5 százalékos arányt képviseltek a háztartások is. Az elmúlt félévben legnagyobb mértékben a biztosítók és nyugdíjpénztárak növelték kötvény-befektetéseiket, részesedésük 2,1 százalékponttal emelkedett.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
Kötvénypiaci indexek, trendek
Hozamszám,ító befektetési alapokhoz