A versenyszférában 0,3%-kal emelkedett; a költségvetési szférában (döntően a 13. havi juttatás kifizetési szabályainak változása miatt) 8,7%-kal csökkent a reálkereset az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az alkalmazásban állók létszáma 2009. január–novemberben átlagosan 2 millió 664 ezer volt.
2009. január–novemberben a költségvetési szférában 748 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 825 ezren dolgoztak. Ez a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszámának 3,8%-os csökkenését jelentette az előző év azonos időszakához képest. A költségvetési szférában döntően a közfoglalkoztatás bővülése miatt 3,4%-kal nőtt a létszám, e nélkül számolva 0,6%-kal kisebb létszámot foglalkoztattak, mint egy évvel korábban. A versenyszférában 6,8%-os volt a létszámcsökkenés.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 197 900 Ft volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 198 100 Ft-ot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 200 400 Ft-ot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 0,5%-kal haladták meg az előző év január–novemberit. Ezen belül a versenyszférában 4,5%-kal növekedtek az átlagkeresetek, a költségvetés területén pedig a 13. havi illetmény kifizetési szabályainak változása miatt 8,5%-kal maradtak el az előző évitől. Jelentősebben felülmúlták az előző év azonos időszakit az energiaipar (7,2%), a szállítás, raktározás (5,8%), az ingatlanügyletek (4,5%), valamint az építőipar (4,4) január–novemberi keresetei.
A hét kérdése: Ön elmegy szavazni a parlamenti választásokon? |
Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 123 000 Ft volt; (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 91 100 Ft, a szellemi foglalkozásúaké 156 000 Ft). 2009. júliustól a havi nettó átlagkeresetek növekedési üteme az adójogszabályok változása miatt meghaladta a bruttó átlagkereset növekedését. A nettó kereset az év első tizenegy hónapjában így átlagosan 1,6%-kal volt magasabb az előző év azonos időszakinál. A versenyszférában 4,4%-os növekedés, a költségvetési szervezeteknél pedig 5,0%-os csökkenés jelentkezett, mely utóbbi a közfoglalkoztatottakat figyelmen kívül hagyva 3,6%-os csökkenésnek felelt meg. A 210 500 Ft-os nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 1,1%-kal nőtt meg az előző év január–novemberhez képest. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 6,0%-nak felelt meg.
A bónuszok miatt van...
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank elemzője szerint a reálbérek csökkenését főként a közszféra béreinek, bónuszainak megvonása okozta. A versenyszférában ugyan kissé, 0,3 százalékkal nőttek a reálbérek, a bónusz nélküli bérek pedig 5,1 százalékkal emelkedtek, ez ugyanakkor csak "virtuális" növekedés. Ennek oka, hogy a versenyszférában az alacsony jövedelműeket érintették az elbocsátások a legnagyobb mértékben, ez pedig módosította a statisztikai súlyokat - mondta az elemző. A közszférában a bónuszok és prémiumok megszüntetése mellett az is lefelé húzta a béreket, hogy a közfoglalkoztatásban részt vevők bérei alacsonyabbak az átlagnál.
Barta György, a CIB Bank elemzője szerint a frissen közölt adatok a munkaerőpiac lazulására utalnak, ez pedig kedvezőtlenül hat a magánfogyasztásra. Pozitívum ugyanakkor, hogy a havi nettó bérek növekedési üteme az előző hónapokhoz hasonlóan gyorsabb volt a bruttó kereset növekedésénél, elsősorban az adóváltozások hatásaként. Hozzáfűzte: nincs béroldali inflációs nyomás, így a Magyar Nemzeti Bank tovább tudja csökkenteni a jegybanki alapkamatot, és januárban 25 bázisponttal, 6 százalékra mérséklődhet a kamat. A közszférában a bruttó keresetek 8,5 százalékos csökkenése a 13. havi illetmény kifizetésének elmaradása miatt volt - mondta Barta György.
A szakértő szerint 2009-ben éves összehasonlításban legalább 2-3 százalékos reálbércsökkenés várható, 2010-ben pedig - részben a gyenge bázis miatt - javulhatnak a keresetei adatok, ám csak nagyon csekély mértékben.
Brókerek, bankárok: soha ennyit nem vittek haza
Kevesebbet visznek haza idén a közszolgák
122 ezer forintot visz haza az átlagmagyar
Kevesebb a fizetésünk, mint tavaly ilyenkor
MTI, Privátbankár