Adó
Az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem ugyanis a magánszemély választása szerint vagy önálló tevékenységként az összevont adóalap részeként adózik, vagy külön adózó jövedelemként 25 százalékos mértékű adót kell fizetni utána - áll az APEH tájékoztatójában.
Önálló tevékenység esetén a jövedelem a munkabérhez hasonlóan az SZJA-tábla szerint adózik, mégpedig 18, illetve 36 százalékos kulccsal. Ekkor a magánszemély választhat, hogy tételes költségelszámolást alkalmaz, vagy az ún. diktált költséghányad figyelembevételét kéri, amikor is a bevétel 90%-a lesz jövedelem.
Mindkét esetben figyelembe kell venni, hogy akinek más jogcímen van egyébként annyi jövedelme, amellyel az adóév folyamán várhatóan eléri, vagy meghaladja az alsó SZJA-kulcs 1,7 milliós határát, akkor a bérbeadásból származó jövedelem után már 36 százalékkal kell adózni.
Az SZJA-törvény szerint a magánszemély termőföld-bérbeadásból származó bevétele adómentes, ha az ezzel kapcsolatban kötött megállapodás határozott időre és legalább 5 évre szól. |
Ez egyben azt is jelenti, hogy ha a mérőórákat nem íratjuk át a bérlő nevére, hanem a rezsiszámlák a mi nevünkre érkeznek és mi is fizetjük őket, akkor a bérlőtől ennek ellentételezésére kapott összeg negyedét adó címén tulajdonképpen elbukjuk.
A bérbeadó a bérbeadásból származó jövedelme vonatkozásában 2007-től egyébként a korábbi 4 évre szóló döntés után már évenként (adóbevallásában) választhatja különadózás helyett az önálló tevékenységből származó jövedelem szerinti adózást.
Eho
Az adófizetésen túlmenően 14 százalékos egyéni százalékos egészségügyi hozzájárulási fizetési kötelezettség terheli az ingatlan-bérbeadásból származó, 1 millió forintot meghaladó jövedelmet. Ez azt jelenti, hogy ha az ilyen jövedelem összege 1 millió alatt marad, a bérbeadás vonatkozásában egyáltalán nem kell ehózni, de ha ezt meghaladja, akkor a teljes összeg után (tehát az 1 millió alatti rész után is) meg kell a közterhet fizetni.
A jogszabály szerint mentes az eho alól az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, ha a lakásbérleti jogviszony tárgyát képező lakás a bérbeadó állandó lakóhelye, kivéve, ha a lakást saját vállalkozása vagy vele együtt élő közeli hozzátartozója (élettársa) vállalkozása részére adja bérbe. |
A bérbeadó nyilatkozhat arról, hogy egészségbiztosítási járulékának összege várhatóan eléri a hozzájárulás-fizetési felső határt. Ha ez mégsem következik be, a magánszemély a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást 6 százalékkal növelt mértékben köteles bevallani és megfizetni.
Ha a magánszemély a 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a fizetési felső határt meghaladóan fizette meg, a túlfizetést SZJA-bevallásában igényelheti vissza - olvasható az APEH tájékoztatójában.
Illetékes számtan: kinek kedveznek?
Adómentesen is túladhatunk lakásunkon
Még évekig benyúlhatunk Állam bácsi zsebébe