.jpg)
A gyenge negyedik negyedév ellenére az erős első három negyedévnek köszönhetően a befektetési forgalom 236 milliárd eurós szintjével rekordot döntött 2007-ben. 2006-hoz képest számos európai országban nőtt a befektetési forgalom, főleg Franciaországban, Németországban, Hollandiában, ami ellensúlyozta az alacsonyabb brit, ír, lengyel és svéd aktivitást.
A befektetések az átlagnál nagyobb mértékben nőttek Európa legnagyobb piacai közül kettőben - Franciaországban és Németországban - az elmúlt évek során, és ez megváltoztatta Európa befektetési térképét. 2004-ben az Egyesült Királyság vonzotta a befektetési forgalom mintegy felét, míg 2007-ben a brit piac - még mindig elsőszámú célpontként ugyan - már csak a piac 30 százalékát jelentette. Ugyanakkor az elmúlt években átlag feletti növekedést mutató német és francia piac együttesen az európai befektetések 36 százalékát képviselte.
Jonathan Hull, a CBRE európai tőkepiaci részlegének vezetője a jelentést kommentálva úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Királyság a legérettebb és leginkább átlátható piac Európában, így a hitelkorlátozás ezt a piacot érintette a legérzékenyebben, ami a befektetői aktivitás csökkenését és az ingatlanárak korrekcióját eredményezte 2007 utolsó negyedévében. A befektetői aktivitás Egyesült Királyságon kívüli piacokon tapasztalt viszonylag kis visszaesése azt mutatja, hogy számos európai piac továbbra is a befektetők bizalmát élvezi. Az alacsony kamatok és a rendelkezésre álló tőke nagysága erősíteni fogja a keresletet 2008-ban is, habár a befektetők óvatosabban választanak és a kockázati árazásuk is érzékenyebb lesz.”
Michael Haddock, a CBRE európai kutatási igazgatója szerint: a hitelezési feltételek szigorodása hatással lesz a befektetési forgalom szintjére 2008 első félévében. A 2007 és 2008 között várt visszaesés ellenére a tőkeerős befektetők, mint a német nyíltvégű alapok és a szuverén vagyonalapok erősíteni fogják az európai befektetési aktivitást 2008-ban.”
A közép-kelet-európai régió összesített befektetési volumene nem változott lényegesen 2006-hoz képest, tavaly is 12,5 milliárd euró értékben fektettek be a régió ingatlanpiacain. Azonban a kép igen összetett: míg Oroszország és Lengyelország tekintetében visszaesésről beszélhetünk, a cseh és a magyar piac rekord évet zárt. Csehországban 2,8 milliárd euró forgalmat bonyolítottak le, ami 70 százalékkal több mint 2006-ban, és ezzel a régió legnagyobb piaca volt a tavalyi évben.
Mészáros Margaréta, a CB Richard Ellis budapesti irodájának befektetési és értékbecslési vezetője hozzátette: a legnagyobb növekedést mégis Magyarországon láthattunk, hiszen itt az összforgalom 150 százalékkal emelkedett egy év alatt, és így elérte az 1,9 milliárd eurót. A 2000 óta a régióba érkezett összes befektetés alapján Magyarország továbbra is a harmadik helyen áll.
A listát nagy különbséggel Lengyelország vezeti (több mint 12,3 milliárd euró), majd Cseh- és Magyarország következik (7,9 illetve 5,5 milliárd euró). Egyelőre negyedik helyen áll a 2006-ban robbanásszerűen indult orosz piac (4,5 milliárd euró). Ez a négy ország adja a teljes régió befektetéseinek bő 90 százalékát.
A CB Richard Ellis (CBRE) a világ legnagyobb ingatlan-tanácsadó vállalata, amely egyebek közt befektetési, fejlesztési, értékbecslési és bérbeadási tanácsadást, valamint piackutató és -elemző szolgáltatást végez. A Fortune 500-as listáján szereplő, Los Angeles-i központú nemzetközi cég 300 irodájában világszerte több mint 24 000 munkatársat foglalkoztat. Magyarországon 1994 óta a kereskedelmi ingatlanpiac résztvevője.
Nagyot akar kaszálni? Vegyen lakást Belgrádban
Csúcs ez a luxus: lakásárban adják a négyzetmétert
.Nem merik tovább emelni a lakbért: lenyelik az áfa-békát
Lakáslízing: a harmincasok harapnak rá
Évszázados mélyponthoz közelít az amerikai lakáspiac
Milliókat lehet alkudni lakásvásárláskor
Saját lakás minél előbb
MTI