Az Európai Uniós cukorreform után 30 százalékkal le kellett építeni a hazai cukortermelő kapacitást, így becsukta kapuit a Kabai Cukorgyár is. Juhász Lajos, az Első Magyar Bioetanol Zrt. ügyvezető igazgatója azt mondta, egyfajta előremenekülésként határozták el, hogy létrehozzák ezt a gyárat, miután Kelet-Európa egyik legmodernebb cukorgyárát kellett bezárni Kabán. Az új üzem alapkőletétele egyébként a régi telep területén történt meg, még pénteken. Az építkezés úgy indul el majd két hónap múlva, hogy a régi gyár bontásával párhuzamosan épül az új üzem. Bioetanolt legkorábban tavasszal termelnek majd Kabán.
"30 ezer hektár kukorica termését dolgozza fel a gyár, tehát éves szinten 300 ezer tonnát, mintegy 100 ezer köbméter etanolt fog termelni, és emellett a biogáz erőmű mintegy 16 megawatt villamos-energiát és hasonló nagyságrendű termikus energiát termel" – adott betekintést az ipari tervekbe Juhász Lajos, az Első Magyar Bioetanol Zrt. igazgatója.
A bioetanol-üzem elsősorban külföldre termel majd, mivel a hazai hasonló jellegű vállalkozások már ellátják a magyar piaci igényeket. Kabán főleg a Skandináv országokat célozzák meg, de azt mondják, hogy Nyugat-Európa is jó felvevőpiac lehet, mert ott már elterjedtebb a bioetanol felhasználás. A kabai üzem a legmodernebb amerikai technológiával fog majd dolgozni.
"A keményítőforrást jelentő nyersanyag, tehát a kukorica őrlésre kerül, az összetett szénhidrátot, a keményítőt egyszerű cukorrá kell szétbontani, ezt követi a mindennapi életből is ismert erjesztési folyamat, ebből 100%-os tisztaságú ipari feldolgozásra alkalmas alkoholt lehetet előállítani molekulaszűréssel, ultraszűréssel” – vázolta a technológiát a Gazdasági Rádiónak Juhász Lajos.
Kabán nagy várakozásokkal tekintenek az új gyár megépülése elé. Egyrészt azért, mert a cukorgyár bezárásával a helyi önkormányzat óriási bevételektől esett el, másrészt pedig, így új munkahelyek lesznek a környéken, ami a kevés helyi lehetőség miatt szintén nem utolsó szempont. „100 fő foglalkoztatását ígérték, de a vállalkozásoknak is új lehetőséget teremt: az eddigi cukorrépa termelést felválthatja a kukorica” - erről már Szegi Emma, Kaba polgármestere beszélt, aki persze azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy a cukorgyártól beszedett 200 millió forint helyi adót – ami a büdzsé 20 százalékát teszi ki – nagyjából az új cég is befizeti majd.
Az alapkőletétel után a kivitelezők most a szakhatósági engedélyekre várnak. A tervek szerint 2 hónap múlva kezdik el a bioetanol üzem építését, és jövő tavasszal kezdődhet el a termelés. Egyelőre nincs uniós pénz az üzem felépítésére, teljes egészében magánpénzből finanszírozzák a vállalkozást. Arra számítanak, hogy a beruházás öt év alatt térül meg.
„80 százalék hitelt kívánunk igénybe venni, 20 százalék saját erő mellett. A 20 milliárd forintos beruházáshoz nagy segítség lenne, ha a hitel összegére 40 százalékos kamattámogatást sikerülne szerezni" – avatta be a finanszírozási részletekbe a Gazdasági Rádiót Juhász Lajos.
A cikk folytatása: az Ön autója is használ etanolt - lapozzon! >>
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |