A 2006 szeptemberében létesített PEF VI a legnagyobb magán tőkealap, amit valaha is létrehoztak a közép-európai régióban történő befektetésekre. A meglévő és az új befektetők egyaránt komoly érdeklődést mutattak, így az alapot kétszeresen túljegyezték. Az alapba olyan cégek fektettek be, mint az Allianz Private Equity Partners, az AlpInvest, a CalPERS, a European Investment Fund, a MetLife, a Partners Group, a Morgan Stanley Alternative Investment Partners, a Pantheon és más, elsőrangú nemzetközi pénzintézetek. A PEF VI az Enterprise Investors hatodik kockázati tőkebefektetési alapja.
A PEF VI alap főként a közepes méretű vállalatok kivásárlása és a fejlesztési tőkeigények kielégítése iránt érdeklődik. Az alap olyan szektorokban tevékenykedő vállalatokba igyekszik befektetni, ahol az EI jelentős tapasztalattal rendelkezik: fogyasztási cikkek, kiskereskedelem, gyártás, üzleti és pénzügyi szolgáltatások, média és távközlés, informatika és egészségügy.
Az 1990-es évek lengyelországi sikereit követően 1999-ben az Enterprise Investors Közép-Kelet-Európa más országaira is kiterjesztette befektetési tevékenységét, ahol immár nyolc éve működik. A PEF VI Lengyelországra, Romániára, Magyarországra, a Cseh Köztársaságra, Szlovákiára, Bulgáriára, Szlovéniára és a Balti országokra – Észtországra, Lettországra és Litvániára - összpontosít. Emellett a PEF VI az EI első olyan alapja, amely az ukrán és horvát vállalati szektorban fellelhető üzleti lehetőségek felé is nyitott.
Az Enterprise Investors az tervezi, hogy a PEF VI futamideje során 50 és 75 millió euró közötti összeget fog Magyarországon befektetni annak a stratégiájának a részeként, amely sikerrel kecsegtető vállalatokba történő befektetésekre törekszik a teljes régióban. Robert Manz, az Enterprise Investors vezető partnere irányítja a cég magyarországi befektetési programját.
"Főként kivásárlási ügyletek iránt érdeklődünk, és különösen olyan fejlődő cégekben kívánunk érdekeltséget szerezni, ahol a fejlesztéseket irányító vállalkozóknak tőkeerős és hozzáadott értéket biztosító partnerre van szükségük. Ennek eléréséhez keresünk olyan tapasztalt magyar befektetési szakembert, aki a közeljövőben a csapatunkat erősítené” - nyilatkozta Robert Manz.
Magyarországon is az a fő szabály, hogy csak olyan cégbe fektetnek, amelynek az éves árbevétele eléri a 30 millió eurót. A legkisebb invesztíció 20 millió euró. A lehetséges célterületek a következők: fogyasztási cikkek előállítása és gyártása, pénzügyi szolgáltatások, ipari termékek gyártása és ipari szolgáltatás, valamint média, IT és telekommunikáció. Elsősorban magyar tulajdonú cégeket keresnek, és legfontosabb kritérium a hozzáértő menedzsment.
Miután eddigi tapasztalatuk szerint a befektetésekből estenként nagyobb haszonnal lehet kiszállni a tőzsdén keresztül, nem kizárt, hogy cégeket vezessenek be a magyar és akár a varsói tőzsdére is - hangzott el a tájékoztatón. A Privátbankár kérdésére adott válaszból azonban kiderült: bár ismerik, milyen nehézségekkel küzd a budapesti börze, az Enterprise Investors a tőzsdei ügyletekben elsősorban a jóval likvidebb piacot jelentő Varsóra koncentrál.
86 százalékos hozam, egy hét alatt?! Megcsinálták
Az elmúlt száz év legnagyobb egri beruházása
Az ipari termelés növekedése Magyarországon az egyik leggyorsabb
Idén 300-350 milliárd forint uniós pénz érkezik az országba