Méregerős forint: kinek jó ez? És kinek nem?
.jpg)
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteken kiadott új, heti felzárkózó piaci elemzése szerint a ház eddig is várta a forint, a cseh korona és a lengyel zloty általános erősödését, de a profitrepatriálások okozta "nyári szünet" beiktatásával. A szlovák korona átértékelése azonban olyan hangulaterősítő tényező, amely előbbre hozza a többi valuta felértékelődését is, áll az elemzésben.
A Goldman Sachs londoni elemzői a többi térségi valutánál nagyobb felértékelődést jósolnak a forint esetében, mert az eddig lemaradt a régiótól. A cég ennek alapján háromhavi távlatban az eddigi 252-ről 238-ra, hathavi távlatban 245-ről 230-ra, tizenkét havi távlatban 235 forintról 225 forintra erősítette az euró forintárfolyamára adott előrejelzését.
Legfrissebb devizaárfolyamok Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás |
A ház előrejelzése szerint profitkivétel indulhat meg a koronapiacon, ami korlátozza a szlovák korona további erősödésének mozgásterét. Ehelyett a többi térségi valuta erősítése valószínű; a cseh korona és a forint előző napi mozgása jelzi a térség iránti hangulatot, és azt, hogy változatlanul élénk a konvergencia-játék a piacon.
A JP Morgan szerint "úgy tűnik, csak idő kérdése", hogy a forint mikor tör át a 240-nél meglévő opciós limitek alá.
A ház szerint valószínű, hogy a döntéshozók a szlovák korona végső euróbeléptetési szintjét 30-ra kerekítik, megkönnyítendő a kiskereskedelmi árképzést a csatlakozás után, ennél lényegesen erősebb, például 27-28 alatti végső átváltási kurzus azonban a JP Morgan elemzői szerint már sokkhatásként érné a szlovák gazdaságot.
A Goldman Sachs elemzése megjegyzi, hogy Magyarország a várt forinterősödéssel együtt is változatlanul "súlyos inflációs problémákkal" küszködik. A növekedés ciklikusan gyenge, és ez önmagában elősegíthetné a dezinflációt, de a beragadt inflációs várakozás és a magas bérkiáramlás akadályozza az alacsony infláció elérését.
A májusi inflációs jelentésben az MNB 253,80 forintos átlagos euróárfolyammal számolt, és a mostani árfolyam lejjebb nyomhatná az inflációs prognózist, de a forinterősödés hatását csaknem pontosan ellensúlyozza, hogy az olajárak már magasabbak az előrejelzésben szereplőnél (130 dollár hordónként az MNB által várt 106 dollárral szemben).
A Goldman Sachs londoni elemzői szerint a várhatóan tovább emelkedő olajárak és a makacs inflációs várakozások még erősebb forintot tesznek szükségessé.
Olajársokk kontra infláció
Külön elemzést közölt Londonban a magas olajárak kelet-európai inflációs hatásairól a Merrill Lynch, amely szerint a 130 dollár környékére drágult olaj a következő három hónapban 0,4-1,00 százalékpont közötti mértékben fogja emelni a térségi országok éves összevetésű inflációs ütemeit.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Az elemzés szerint Lengyelországban az olajár inflációs hatása megközelítheti az 1,00 százalékpontot; a ház itt 5,5-6,0 százalékos éves inflációkat vár nyáron. Romániában 0,70 százalékpontos olajárhatást és a harmadik negyedévre 9,5 százalékig gyorsuló éves inflációs számokat, Csehországban 0,40-0,50 százalékpontnyi inflációemelkedést és nyárra 7,0 százalék feletti éves inflációs adatokat vár a Merrill Lynch.
A cég Szlovákiában, az erős valutafelértékelődés miatt csak 0,30-0,40 százalékpontnyi inflációemelő hatásra számít az olajdráguláshoz köthetően, a harmadik negyedévben azonban szerinte így is 4,5 százalékig emelkedhet az éves fogyasztói infláció. A Merrill Lynch 3,7 százalékról 3,9 százalékra emelte pénteki londoni előrejelzésében az idei átlagos szlovák inflációra adott jóslatát.
A londoni elemzői közösség különös jelentőséget tulajdonít az eurócsatlakozás utáni szlovák inflációnak a többi euróövezeti tagjelölt ország szempontjából. A JP Morgan minap kiadott londoni elemzése szerint például, ha Szlovákiában a 2009-ben esedékes euróövezeti felvétel után meglódul az infláció, az késleltetni fogja a többi euróvárományos kelet-európai ország euróövezeti csatlakozását.
Magyarország jár a legmesszebb az eurótól
A Goldman Sachs elemzése szerint az olajártól várható magyarországi inflációs hatás mellett a magyar gazdaság ciklikus helyzete is fordul: a GDP-növekedés kezd gyorsulni (jóllehet a kibocsátási rés továbbra is negatív marad, aminek dezinflációs hatása van), és a költségvetési pozíció is az elmúlt két év nagyon erős szigoráról jövőre - sőt esetleg már az idei második félévben - enyhe lazítás felé fog elmozdulni.
Szlovák euró: közepes lehet az árfolyam |
A Goldman Sachs egyelőre érvényben hagyja azt a prognózisát, hogy az MNB a jelenlegi szintről még fél százalékponttal 9 százalékra emeli alapkamatát, de most már úgy tartja, hogy növekedtek az e jóslatra ható, lefelé mutató kockázatok. A cég azzal a lehetőséggel is számol, hogy az általa várt emelések több hónapra elhúzódnak, és nem a Monetáris Tanács következő két ülésén következnek be, ahogy a ház azt eddig jósolta.
A kormány a közelmúltban "elkezdett ugyan zajongani", hogy a pénzügypolitika túl szigorú, ám a GS londoni elemzői nem gondolják, hogy ez érdemben befolyásolná az MNB-t.
A három másik térségi ország eurócsatlakozási menetrendjéről a Goldman Sachs azt írta, hogy a belépéshez Lengyelország áll a legközelebb. A lengyel kormány 2012-es csatlakozási szándékról beszél, amihez 2009 márciusa környékén be kellene lépni az ERM-II. átváltási mechanizmusba. A GS szerint azonban az infláció miatt valószínűtlen, hogy ez 2009 második fele előtt megtörténhet.
Hasonló inflációs gondja van Csehországnak is, de itt még fontosabb tényező, hogy hiányzik a politikai akarat az elmozduláshoz az euróbevezetés felé. Előfordulhat egy "meglepetésszerű korai ERM-II.-belépés", de a GS londoni elemzőinek alapvárakozása az, hogy erre legkorábban 2009 második felében lehet számítani, ami 2013-as euróövezeti csatlakozást tenne lehetővé.
A legmesszebb Magyarország jár az eurótól és az ERM-II.-től. A Goldman Sachs szerint nem valószínű a magyar belépés az ERM-II.-be a 2010-ben esedékes következő választások előtt. Az országnak még bizonyítania kell, hogy képes tartani, sőt tovább csökkenteni a költségvetési hiányt, emellett inflációs tehetetlenségi erőtől is szenved, de általában "jobb helyzetben van, mint néhány éve". Mindezek alapján a Goldman Sachs londoni elemzői 2011-es magyar ERM-II.-csatlakozást várnak.
Hajbókolhat a forint a szlovákoknak
Megindult az attak: 240 környékén lövik a forintot
Újabb szlovák siker: felértékelték a koronát
Borotvaélen táncol a szlovák euró
Koronás vágyak:a meddig helyett a mennyit a kérdés
MTI