.jpg)
A társaság tulajdona nem sajátítható ki, nem államosítható, illetve nem vonható olyan intézkedések alá, amelyek következményeikben a kisajátítással vagy az államosítással egyenértékűek - áll a szerződésben
A megállapodás megvalósítására a magyar fél a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot, az orosz fél pedig az Oroszországi Föderáció Ipari és Energetikai Minisztériumát hatalmazza fel. A megállapodás rendelkezései nem érintik a felek más, a szerződésben nem említett kétoldalú, illetve sokoldalú nemzetközi szerződésekből eredő jogait és kötelezettségeit.
A megállapodás aláírása napjától lép hatályba és 30 évig hatályban marad. Ezen időtartam leteltével a megállapodás hatálya további ötéves időszakokra automatikusan meghosszabbodik, amennyiben a felek egyike sem értesíti a másikat – legkésőbb 9 hónappal a vonatkozó határidő lejárta előtt – a megállapodás felmondására irányuló szándékáról. Az értesítést írásban, diplomáciai úton kell továbbítani.
A Fidesz jogszabályi garanciát tart szükségesnek arra, hogy a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megvalósítására alakuló orosz-magyar társaságban a Gazprom ne juthasson irányító befolyáshoz - mondta Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője pénteken Budapesten. A csütörtökön Moszkvában megkötött szerződésben nincs garancia, hogy a Gazprom 50 százalékos tulajdoni hányada nem jelent majd irányító befolyást - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján a politikus.
A Fidesz ezért azt kezdeményezi, hogy jogszabály garantálja: a társaságban a magyar állam tulajdoni hányada nem csökkenhet 50 százalék alá az Országgyűlés hozzájárulása nélkül - mondta Németh Zsolt, aki kérdésre válaszolva hozzátette, hogy minél előbb szeretnék benyújtani javaslatukat, amelyen a Fidesz szakértői még dolgoznak.
A Fidesz külügyi kabinetvezetője kiemelte: a Fidesz továbbra is "puccsnak" tartja a szerződés megkötésének körülményeit, "azt az eljárást, aminek Gyurcsány Ferenc kitette a magyar parlamentet és a magyar polgárokat". Szerinte a miniszterelnöknek nem volt joga arra, hogy négy nap alatt, az Országgyűlés megkerülésével megkösse ezt a szerződést, amely Magyarországot tartósan kiszolgáltatja az orosz gázellátásnak.
Hangsúlyozta: mindez beláthatatlan következményekkel jár gazdasági, külpolitikai és biztonságpolitikai szempontból egyaránt, mert a mai 80 százalékról, 90 százalék fölé nőhet Magyarország egyoldalú energiafüggősége Oroszországtól, továbbá a Déli Áramlat szétzilálhatja a Nabucco-projektben részt vevő csoport belső kohézióját, és késleltetheti az európai gázvezeték megvalósulását.
Németh Zsolt beszámolt arról, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke csütörtökön este egyeztetett Traian Basescu román államfővel, akivel egyetértettek abban, hogy a Nabucco megvalósulásának kiemelkedő a szerepe Románia és Magyarország energiabiztonsága szempontjából.
Mint mondta, a Fidesz fontosnak tartja és támogatja a Nabucco mellett kiálló ötpárti nyilatkozatot, mert fontos kimondani, hogy a Nabucconak elsőbbséget kell élveznie a magyar energiastratégiában, a Déli Áramlattal szemben is.
Németh Zsolt elfogadhatatlannak nevezte a Nabuccóval szembeni orosz hangvételt, szerinte Putyin elnök burkolt fenyegetést fogalmazott meg a Nabucco gázvezetékkel kapcsolatban.
A fideszes szakpolitikus hozzátette: Gyurcsány Ferenc pedig elérte a "cinizmus felső fokát", azzal, hogy gratulált Putyinnak, amiért sikerült a Déli Áramlattal megelőzni a Nabuccót.
Az SZDSZ a Fidesz mellett
Az SZDSZ azt szeretné, ha országgyűlési határozat erősítené meg Magyarország egységes kiállását a Nabucco-program mellett, mert ez a projekt jelentené az orosz gáztól való igazi függetlenné válást - mondta Kóka János pártelnök. A politikus közölte, hogy erről szakértői szinten egyeztetnek a Fidesszel, hiszen korábban ez a két párt állt ki a legmarkánsabban a Nabucco-projekt mellett.
Kóka János emlékeztetett arra, hogy az ellenzéki párt már készített egy tárgysorozatba vett határozati javaslatot, és az SZDSZ most azt szeretné elérni, hogy ennek alapján készüljön egy újabb, konszenzusos javaslat, amelyet a parlament hétfőn sürgősséggel tárgysorozatba vehetne.
A pártelnök elmondta, hogy hétfőn a szabad demokraták egy országgyűlési eseti bizottság felállítását is kezdeményezik. A bizottság, terveik szerint, nyomon követné a Nabucco-projekt előrehaladását, és megtestesítené a program mögött álló egységes nemzeti akaratot. A testületben a tervek szerint egyenlő arányban képviseltetnék magukat a kormánypárti és az ellenzéki képviselők.
Nem mennek el a Mol mellett
Nincs mit tölteni a Nabuccóba?
Putyinék kicsit élezték nyelvüket a Nabuccón
Déli Áramlat: a Fidesznek az eljárással van baja
Nem korlátoz minket a Déli Áramlat
Déli Áramlat: 2013-ra valóság
MTI