A Központi Statisztikai Hivatal gyorstájékoztatója szerint a vizsgált időszakban a 15–64 évesek 62,6 százaléka, azaz 4 millió 237 ezer fő volt gazdaságilag aktív (foglalkoztatott, illetve munkanélküli). A férfiakat és a nőket az előző év azonos időszakában mérttel, lényegében azonos aktivitási arány (68,6, illetve 56,7 százalék) jellemezte.
A 15–64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 777 ezer fő volt, 29 ezer fővel több az egy évvel korábbinál és 75 ezer fővel több – elsősorban a szezonális tényezők miatt – a 2011. I. negyedévinél. A korcsoport 55,8 százalékos foglalkoztatási rátája 0,5 százalékponttal magasabb az előző év azonos időszaki értéknél. A 15–64 éves foglalkoztatott férfiak 2 millió 40 ezer fős létszáma 61,2 százalékos, a nők 1 millió 737 ezer fős létszáma pedig 50,5 százalékos foglalkoztatási rátát jelentett.
A 15–74 éves munkanélküliek száma 461 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 10,8 százalékos volt. Az előző év azonos időszakához képest a munkanélküliek száma, illetve a munkanélküliségi ráta enyhén (a mintavételi hibahatáron belül) csökkent. Az előző (2011. I.) negyedévhez képest mindkét mutató jelentősen csökkent (29 ezer fővel, illetve 0,8 százalékponttal) részben szezonális okokból. A férfiak munkaerőpiaci helyzetének javulását jelzi, hogy a válság 2008 őszi kitörése óta ez volt az első olyan időszak, amikor a férfiak munkanélküliségi rátaértéke nem haladta meg a nőkét.
Másfél év álláskeresés
A munkanélküliek 15,1 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki, és 24,3 százalékos munkanélküliségi rátájuk 2,4 százalékponttal volt alacsonyabb a 2010. II. negyedévinél. A 25–54 évesek, azaz az ún. legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 10,1 százalékot ért el, ami 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi.
A munkanélküliek 51,4 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,7 hónap, 0,7 hónappal hosszabb az előző év azonos időszakinál.
Munkanélküliség: jövőre már jelentősebb csökkenés is lehet Az Erste Bank elemzője elmondta, hogy a következő hónapokban a foglalkoztatás tovább javulhat a szezonális hatások eredményeként, az idei év egészére 10,7 százalék körüli munkanélküliségi rátával számol, ami jövőre 10 százalék közelébe csökkenhet. Árokszállási Zoltán hangsúlyozta, hogy a munkaerőpiaci kilábalás lassú folyamat, a válságot megelőző foglalkoztatási szintet csak 2013-2014 környékére érheti el az ország. Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. (TakarékBank) senior elemzője szerint is a várakozásoknak megfelelően 10,8 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a második negyedévben a március-május közötti 11 százalékról és az egy évvel korábbi 11,1 százalékról. A foglalkoztatottak száma 23 ezerrel emelkedett az előző három hónaphoz képest, míg 29,9 ezerrel az egy évvel korábbihoz képest, a munkanélküliek száma pedig 11,7 ezerrel csökkent az előző három hónaphoz, míg 12,6 ezerrel az egy évvel korábbihoz képest. A foglalkoztatás növekedése megfelel a szezonalitásnak, ebből eredően a nyár végéig további növekedésre számít az elemző. A TakarékBank elemzője az idén 10,7 százalékos, jövőre 10,4 százalékos átlagos munkanélküliségi rátára számít. Szerinte a foglalkoztatás lassú javulását a feldolgozóipar további munkaerő kereslete segítheti. A kormány aktivitást növelő intézkedései miatt a munkanélküliség feltehetően lassabban csökken, mint ahogy a foglalkoztatás javul. A kormány tervei szerint a következő négy évben 300 ezer fővel nőhet a foglalkoztatás, aminek mintegy háromnegyedét a közfoglalkoztatási programok teszik ki. Suppán Gergely azonban rámutatott, hogy a munkakínálat és kereslet közötti területi és képzettségbeli különbségek jelentős kockázatot jelenthetnek. Forrás: MTI |
Privátbankár