A Központi Statitsztikai Hivatal adatai szerint továbbra sem bíztató a munkanélküliségi ráta stagnálása, valamint a munkanélküliség átlagos időtartalma még mindig nagyon hosszú, több mint másfél év. A szezonális hatásnak köszönhetően 4 ezerrel többen dolgoztak az idei év június-augusztusi időszakban, mint május-júliusban.
A vizsgált időszakban a 15–64 évesek 62,9 százaléka, azaz 4 millió 267 ezer fő jelent meg (foglalkoztamtottként, illetve munkanélküliként) a munkaerőpiacon, 24 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A férfiak 69,1 százalékos aktivitási aránya 0,4 százalékponttal volt magasabb a 2010. június–augusztusinál, a nők 57,0 százalékos aránya lényegében nem változott.
Foglalkoztatottság változása (év/év)
Forrás: KSH/Privátbankár
A 15–64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 804 ezer fő volt, 32 ezerrel több az egy évvel ezelőttinél. Az erre a korcsoportra számított 56,1 százalékos foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakit 0,4 százalékponttal haladta meg. A férfiak foglalkoztatási rátája 0,8 százalékponttal lett magasabb, 61,7 százalékot ért el. A nők foglalkoztatásának mértéke változatlanul 50,7 százalék. A férfi foglalkoztatottak száma 32 ezerrel nőtt, míg a nőké az előző évi szinten maradt, így 2011. június–augusztusban 2 millió 56 ezer 15–64 éves férfi és 1 millió 748 ezer nő minősült foglalkoztatottnak.
A 15–74 éves munkanélküliek száma 463 ezer fő volt, 8 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 10,8 százalékos értéke az előző év azonos időszakinál 0,2 százalékponttal volt alacsonyabb. A férfiak munkanélküliségi rátájának értéke az elmúlt egy év alatt 0,6 százalékponttal 10,7 százalékra csökkent, míg a nőké lényegében nem változott, 10,8 százalék volt.
Nemek és korcsoportok szerinti gazdasági aktivitás 2011. május-júliusi időszakban (%)
Forrás: KSH/Privátbankár
A munkanélküliek 16,8 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki, az erre a korcsoportra számított 26,0 százalékos munkanélküliségi ráta 1,3 százalékponttal volt alacsonyabb, mint 2010 azonos időszakában. A 25–54 évesek, azaz az ún. legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 0,2 százalékponttal, 9,9 százalékra csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
A munkanélküliek 51,5 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,6 hónap.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője a Privátbankárnak elmondta, hogy a friss adat a várakozásoknak megfelelően alakult, az elemző véleménye szerint folytatódtak a korábbi tendenciák, miszerint az adatok minimális javulást mutatnak a foglalkoztatás területén, a munkanélküliségi ráta stabilnak mondható, valamint a szezonális hatások kedvező hatása is érzékelhető volt a júniusi-agusztusi időszakban. Réczey Zoltán szerint a következő időszakokban sem lehet számítani nagy mértékű elmozdulásra, véleménye szerint a kormányzati intézkedések hatására kis mértékben javulhat a foglalkoztatási ráta, elsősorban a közfoglalkoztattottak számának a bővülésére valószínűsíthető, a versenyszektorban érdemi foglalkoztatottság bővülésre nem lehet számítani.
A Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelte, hogy immár egy éve bővül dinamikusan a foglalkoztatottság. Az NGM véleménye szerint a foglalkoztatottak számának dinamikus emelkedése leginkábba versenyszférában valósult meg, de a közfoglalkoztatásnak is érezhető már a hatása. Emellett az iparban és a szolgáltató szektorban erősödött a foglalkoztatói szándék. Az a tény, hogy egy éve folyamatosan pozitív éves bővülés figyelhető meg a foglalkoztatottságban, már hosszabb tendenciának tekinthető. Az autóipari beruházások kapacitásbővítései szintén a trend erősödését vetítik előre.
Privátbankár