1p
Az USA magyarországi nagykövete szerint Magyarország koordináció nélkül vezette be a krízisadókat
Az átlátható és kiszámítható adórendszer fontosságát hangsúlyozták az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) regionális adókonferenciájának résztvevői kedden. A bankadóval kapcsolatban egyetértettek abban: nehéz egyszerre bővíteni a hitelezést és növelni a tőkét, miközben a bankadó a nyereségességet csökkenti.

Eleni Koulanakis Tsakopoulos, az USA magyarországi nagykövete a konferencián a vállalati szakemberekhez hasonlóan hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy az adórendszer stabil, kiszámítható legyen. Úgy vélekedett, az, hogy Magyarország koordináció nélkül vezette be a krízisadókat, megnehezíti az adóstratégiák kidolgozását. A magyar kormány strukturális reformjának szerkezete a nagykövet szerint nagyon jó. Hozzátette: bízik abban, hogy a kormány hallja a befektetők kéréseit is.

Az unió a pénzügyi szektorban tíz különböző adórendszert vezetett be; a bankadóval kapcsolatban mindenki azt kérdezi, hogy meddig marad, eltűnik-e egyáltalán - mondta Paul Grocott, a PwC partnere. Michael Lukacs, a GE Capital Global Banking adóigazgatója úgy vélekedett, a legérdekesebb kérdés az, hogy mit akarnak elérni a kormányok az adópolitika segítségével. Hozzátette: a koordináció segítene az átláthatóság megteremtésében.

Hollandia is beáll a sorba
Bankadó bevezetését tervezi a holland kormány, a bevételből a csődbe jutott bankok betéteseit kártalanítanák.
Jan Kees de Jager pénzügyminiszter tervei szerint az adót 2012-től vetnék ki. A tárcavezető ezt a parlamentben jelentette be, a pénzügyi válság kezeléséről és az újabb krízisek elkerüléséről szóló vitanapon.
John Neill az UniCredit Bank Austria képviseletében kifejtette: a bankoknak hozzá kell járulniuk a krízisből kilábaláshoz, ám szeretnék ők is túlélni ezt az időszakot. A hitelintézetek a költségoldalon mindent megtesznek, amit lehet, a nap végén azonban valakinek - a részvényeseknek, az ügyfeleknek, az alkalmazottaknak - fizetnie kell - jelentette ki. Az UniCredit szakértője szerint összehangolt európai megközelítésre volna szükség.

Magyarországon az első bankadót hét éve vezették be - mutatott rá Kurucz-Váradi Károly, az OTP Bank igazgatója. Az OTP a többi bankhoz hasonlóan megérti, hogy a válság időszakában hozzá kell járulni az állami deficit csökkentéséhez, fontos azonban, hogy az ágazat tudjon kalkulálni, tudja, hogy az "ideiglenes" időszaknak mikor lesz vége - mondta.

A szakértők szerint ellentmondásos a kormányok hitelezés bővítésére vonatkozó elvárása az adók emelése közepette. Az UniCredit képviselője szerint nehéz ugyanannyit vagy többet hitelezni, mint korábban, s közben emelni a tőkét is.  Hozzátette: az áfa is óriási teher - az összes nem levonható áfa akkora összeget tesz ki, mint a bankadó -, amiről tárgyalni kellene. A Citibank szakértője a hitelezés szűkülése kapcsán rámutatott: a bankadó a likviditást és a nyereségességet is szűkíti.

Az OTP Bank képviselője a hallgatóságból érkező, a Széll Kálmán Tervre vonatkozó kérdésre kifejtette: az elmúlt húsz évben nem volt hasonló terv, amely megpróbált volna teljes képet alkotni a magyarországi helyzetről, arról, hogy milyen lépéseket kell megtenni az elkövetkezendő években. Ehhez a PwC partnere hozzáfűzte: pozitív, hogy a kormány beismeri, hogy bizonyos lépéseket meg kell tenni.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG