Eleni Koulanakis Tsakopoulos, az USA magyarországi nagykövete a konferencián a vállalati szakemberekhez hasonlóan hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy az adórendszer stabil, kiszámítható legyen. Úgy vélekedett, az, hogy Magyarország koordináció nélkül vezette be a krízisadókat, megnehezíti az adóstratégiák kidolgozását. A magyar kormány strukturális reformjának szerkezete a nagykövet szerint nagyon jó. Hozzátette: bízik abban, hogy a kormány hallja a befektetők kéréseit is.
Az unió a pénzügyi szektorban tíz különböző adórendszert vezetett be; a bankadóval kapcsolatban mindenki azt kérdezi, hogy meddig marad, eltűnik-e egyáltalán - mondta Paul Grocott, a PwC partnere. Michael Lukacs, a GE Capital Global Banking adóigazgatója úgy vélekedett, a legérdekesebb kérdés az, hogy mit akarnak elérni a kormányok az adópolitika segítségével. Hozzátette: a koordináció segítene az átláthatóság megteremtésében.
Hollandia is beáll a sorba Bankadó bevezetését tervezi a holland kormány, a bevételből a csődbe jutott bankok betéteseit kártalanítanák. Jan Kees de Jager pénzügyminiszter tervei szerint az adót 2012-től vetnék ki. A tárcavezető ezt a parlamentben jelentette be, a pénzügyi válság kezeléséről és az újabb krízisek elkerüléséről szóló vitanapon. |
Magyarországon az első bankadót hét éve vezették be - mutatott rá Kurucz-Váradi Károly, az OTP Bank igazgatója. Az OTP a többi bankhoz hasonlóan megérti, hogy a válság időszakában hozzá kell járulni az állami deficit csökkentéséhez, fontos azonban, hogy az ágazat tudjon kalkulálni, tudja, hogy az "ideiglenes" időszaknak mikor lesz vége - mondta.
A szakértők szerint ellentmondásos a kormányok hitelezés bővítésére vonatkozó elvárása az adók emelése közepette. Az UniCredit képviselője szerint nehéz ugyanannyit vagy többet hitelezni, mint korábban, s közben emelni a tőkét is. Hozzátette: az áfa is óriási teher - az összes nem levonható áfa akkora összeget tesz ki, mint a bankadó -, amiről tárgyalni kellene. A Citibank szakértője a hitelezés szűkülése kapcsán rámutatott: a bankadó a likviditást és a nyereségességet is szűkíti.
Az OTP Bank képviselője a hallgatóságból érkező, a Széll Kálmán Tervre vonatkozó kérdésre kifejtette: az elmúlt húsz évben nem volt hasonló terv, amely megpróbált volna teljes képet alkotni a magyarországi helyzetről, arról, hogy milyen lépéseket kell megtenni az elkövetkezendő években. Ehhez a PwC partnere hozzáfűzte: pozitív, hogy a kormány beismeri, hogy bizonyos lépéseket meg kell tenni.
MTI, Privátbankár