A bankok és az olajcégek rántják fel az EU tőzsdéit
Dél körül az FTSEurofirst 300 értéke 1,5 százalékos emelkedést mutatott - pénteken csaknem két százalékkal lett alacsonyabb.
A nap legnagyobb hatású híre az, hogy a brit kormány ideiglenesen államosítja a Northern Rockot; kedvező felvásárlási hírek is napvilágra kerültek és optimizmusra adnak okot a bankok osztalék-előrejelzései is.
A Barclays csaknem 7 százalékkal drágult, a Royal Bank of Scotland és az HBOS 3-4 százalékot nyert. A szektort segítette, hogy a Sunday Times szerint a Lloyds TSB és a Barclays is emelheti osztalékát, amikor közzéteszi időszaki jelentését. A Credit Suisse 3,2 jutott magasabbra annak a hírnek a nyomán, hogy Katar vásárolt a cég papírjaiból.
Az ágazatban előfordultak vesztesek is: az UBS amiatt vesztett 1,.5 százalékot, mert a HSBC visszavett a célárból, a Bear Stearns pedig rontott befektetési besorolásán. Az olajipart a nyersolaj árának emelkedése, havi csúcspontja érintette kedvezően: a BP 2,1 százalékkal, a Total 1,7 százalékkal, a Royal Dutch Shell 1,8 százalékkal erősödött.
A telekommunikációs ágazatban a Telecom Italia nyitás után vesztett értékéből, mert újsághír szerint fő tulajdonosai tőkeemelésen gondolkodnak; a Telco holding elnöke, Aldo Minucci cáfolta ezt, és a Telecom Italia vezérigazgatója, Franco Bernabe is megerősítette, hogy a társaság nem tervez tőkeemelést - mindez elegendő volt a részvény árának emeléséhez.
Az FTSEurofirst egyébként mintegy 12 százalékot vesztett 2008-ban. Elemzők szerint a felfutás most csak rövid életű lehet, a piac általános hangulata a hitelválság okozta banki leírások miatt ugyanis változatlanul negatív.
A meghatározó európai indexek közül a brit FTSE 100 értéke 1,9 százalékkal, a német DAX 1,7 százalékkal, a francia CAC 1,4 százalékkal nőtt.
USA: ma zárva tartanak a tőzsdék
Csúcsra pörgött a palládium ára
Kettős veszély leselkedik ránk
Ha romlik a helyzet, a Fed vágni fog
A Fed vágása csak tüneti kezelés volt (hanganyag)
MTI