A felügyelet a levélben emlékeztet: a hitelnyújtó pénzügyi intézmények a jogosult ügyfelek számára a törvényben meghatározott feltételek fennállása esetén kötelesek a rögzített (svájci frank esetében 180 forintos, euró esetében 250 forintos, japán jen esetében 2 forintos) árfolyamon díj vagy jutalék felszámítása nélkül lebonyolítani a végtörlesztést, ami a pénzügyi intézmény számára a végtörlesztés időpontjában érvényes piaci árfolyamtól és a tényleges igénybevételtől függően jelentős mértékű árfolyamveszteség realizálását eredményezi.
A PSZÁF fontosnak tartja, hogy az érintett pénzügyi intézmények az új jogszabályi kötelezettségből eredő veszteségeiket már a harmadik negyedéves beszámolójuk készítésekor vegyék figyelembe és körültekintően értékeljék, valamint jelenítsék meg annak várható, becsült hatását.
Különösen a nyilvános társaságok számára javasolják, hogy előzetesen konzultáljanak könyvvizsgálójukkal arról, hogy e függő kötelezettségből fakadó céltartalék/értékvesztés képzés mértékének meghatározásánál alkalmazandó becslési módszertanuk megfelelően közelíti-e a várható veszteséget. A PSZÁF indokoltnak tartja, hogy az érintett pénzügyi intézmények olyan értékelési módszert alakítsanak ki és alkalmazzanak, mely a potenciálisan figyelembe veendő teljes követelésállományból indul ki és a hitelezőnél rendelkezésre álló, a portfólió belső szerkezetére, az adós és a fedezet kockázati sajátosságaira vonatkozó információkra építve becsüli meg a várható igénybevétel arányát.
Az árfolyamveszteség becslésénél a becsült jövőbeni árfolyam és a rögzített árfolyam különbségét javasolják figyelembe venni; az éves beszámoló készítésekor azon kölcsönök esetében, melyekre az igénybejelentés december 30-áig megtörtént, de a 60 napos határidő még nem járt le, és a végtörlesztés sem történt meg, olyan mértékű értékvesztést indokolt képezni, ami a feltételezett végtörlesztés alapján valószínűsíthető.
Az MNB egyfajta adósságelengedésnek tartja és tartalékai terhére biztosítaná az árstabilitást, a Bankszövetség az Alkotmánybírósághoz fordul, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete pedig tele van kételyekkel a végtörlesztéssel kapcsolatban - mindenesetre a lakosság körében a vártnál jóval nagyobb az érdeklődés a lehetőség iránt. Legújabb összeállításunk >>
Privátbankár