Belyó Pál, a kutatóintézet igazgatója szerdán sajtótájékoztatón Budapesten ismertette: nem vár túlzott költségvetési költekezést sem idén, sem 2009-ben, így saját véleménye szerint az államháztartás hiánya akár a GDP 3 százaléka alatt is lehet jövőre.
A prognózis szerint a beruházások idei, 0,9 százalékos bővülését követően jövőre a dinamika 5,8 százalékra nőhet, a már érzékelhető mértékű, külső forrásbevonásoknak köszönhetően. Az Ecostat szerint az infláció a 2008-as éves, átlagos 6,5 százalékról jövőre 4,4 százalékra csökkenhet. Az előrejelzés szerint a külkereskedelmi mérleg egyenlege 300 millió euró többletet mutat az idén és jövőre is, az export idei 11,6, és a 2009-es 9,7 százalékos bővülése mellett, miközben a behozatal 10,8, majd jövőre - a kivitellel megegyezően - 9,7 százalékkal nő.
Magyarország versenyképességi indexe stagnált, üzleti környezeti indexe mélypontra süllyedt 2008 második negyedévében - közölte szerdán a GKI Gazdaságkutató Zrt. Az ország versenyképességét jellemző index (VEX) Magyarországon 0,1 százalékponttal gyengült, az ország relatív pozíciója nem változott érdemben az előző negyedévhez képest - mondta Vértes András, a GKI elnöke budapesti sajtótájékoztatóján. Az üzleti környezeti index (ÜX) 20-as értékkel történelmi mélypontot ért el. A GKI által megkérdezett vállalatok még soha nem érzékelték ennyire bizonytalannak a gazdálkodás feltételeit - közölte az elnök. |
A jövő évi makrogazdasági mutatók előrejelzésénél a kutatók a nagyfokú bizonytalanságra is felhívták a figyelmet, elsősorban a külső konjunktúrát az inflációt és a gazdaságpolitika fő prioritásait illetően. Az előrejelzésben alig gyengülő forintárfolyammal és a jegybanki alapkamat idei 25, majd jövőre további 75 bázispontos csökkentésével számoltak.
Az adóváltozások várható hatásának megbecslésére Belyó Pál nem vállalkozott, mivel, mint mondta, az elfogadott javaslatok sokat változhatnak a beterjesztett változathoz képest, így egyáltalán nem tartotta bizonyosnak, hogy bevezetik a Robin Hood-adót. Az energiaszektor külön adójáról azt mondta, "jogos és igazságos lenne az extraprofit egy részét elvonni", de nem volt kétsége afelől, hogy jelentős lobbizás folyik a javaslat elvetése érdekében. Adószakértői felmérésre hivatkozva ismertette: a magyarországi vállalkozások adóztatása regionális összehasonlításban gyenge, legalább 1.600 milliárd forintra tehető az az összeg, amit a vállalkozások a sokféle adókedvezmény miatt nem fizetnek meg.
Belyó Pál úgy vélte, az egyensúlyi problémák jelentős javulásának köszönhetően olyan szelektív szerkezetátalakítási és fejlesztési programok indulhatnak meg a jövőben, amelyek biztosíthatják a növekedési ütem fenntarthatóan magas szintjét.
Veres: megszenvedte a GDP az egyensúlyt
Egy picit többet fogunk költeni
Magyarország elfogy, beteg és sereghajtó
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre?
A kormánynak köszönhetjük a jó helyezést?
Legközelebb a zuhanó olajárral is számol az MNB
A tervek szerint sokan fognak rosszul járni