1p
A GDP 3,7 százalékát kitevő idei államháztartási hiány jövőre 3,2 százalékra csökkenhet, míg a GDP növekedése 3,2 százalékra gyorsulhat a 2008-as 2,2 százalékról az Ecostat szerint.
A GDP 3,7 százalékát kitevő idei államháztartási hiány jövőre 3,2 százalékra csökkenhet, míg a GDP növekedése 3,2 százalékra gyorsulhat a 2008-as 2,2 százalékról az Ecostat legfrissebb előrejelzése szerint.

Belyó Pál, a kutatóintézet igazgatója szerdán sajtótájékoztatón Budapesten ismertette: nem vár túlzott költségvetési költekezést sem idén, sem 2009-ben, így saját véleménye szerint az államháztartás hiánya akár a GDP 3 százaléka alatt is lehet jövőre.

A prognózis szerint a beruházások idei, 0,9 százalékos bővülését követően jövőre a dinamika 5,8 százalékra nőhet, a már érzékelhető mértékű, külső forrásbevonásoknak köszönhetően. Az Ecostat szerint az infláció a 2008-as éves, átlagos 6,5 százalékról jövőre 4,4 százalékra csökkenhet. Az előrejelzés szerint a külkereskedelmi mérleg egyenlege 300 millió euró többletet mutat az idén és jövőre is, az export idei 11,6, és a 2009-es 9,7 százalékos bővülése mellett, miközben a behozatal 10,8, majd jövőre - a kivitellel megegyezően - 9,7 százalékkal nő.

Magyarország versenyképességi indexe stagnált, üzleti környezeti indexe mélypontra süllyedt 2008 második negyedévében - közölte szerdán a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Az ország versenyképességét jellemző index (VEX) Magyarországon 0,1 százalékponttal gyengült, az ország relatív pozíciója nem változott érdemben az előző negyedévhez képest - mondta Vértes András, a GKI elnöke budapesti sajtótájékoztatóján. 

Az üzleti környezeti index (ÜX) 20-as értékkel történelmi mélypontot ért el. A GKI által megkérdezett vállalatok még soha nem érzékelték ennyire bizonytalannak a gazdálkodás feltételeit - közölte az elnök.

z ipari termelés bővülése jövőre az Ecostat szerint nem éri el az idei 5 százalékot, 4,5 százalékra becsülik. Jelentősen felülmúlhatja azonban idei teljesítményét az építőipar, a 2008-as 4 százalékos visszaesést követően jövőre 5 százalékkal bővülhet.

A jövő évi makrogazdasági mutatók előrejelzésénél a kutatók a nagyfokú bizonytalanságra is felhívták a figyelmet, elsősorban a külső konjunktúrát az inflációt és a gazdaságpolitika fő prioritásait illetően. Az előrejelzésben alig gyengülő forintárfolyammal és a jegybanki alapkamat idei 25, majd jövőre további 75 bázispontos csökkentésével számoltak.

Az adóváltozások várható hatásának megbecslésére Belyó Pál nem vállalkozott, mivel, mint mondta, az elfogadott javaslatok sokat változhatnak a beterjesztett változathoz képest, így egyáltalán nem tartotta bizonyosnak, hogy bevezetik a Robin Hood-adót. Az energiaszektor külön adójáról azt mondta, "jogos és igazságos lenne az extraprofit egy részét elvonni", de nem volt kétsége afelől, hogy jelentős lobbizás folyik a javaslat elvetése érdekében. Adószakértői felmérésre hivatkozva ismertette: a magyarországi vállalkozások adóztatása regionális összehasonlításban gyenge, legalább 1.600 milliárd forintra tehető az az összeg, amit a vállalkozások a sokféle adókedvezmény miatt nem fizetnek meg.

Belyó Pál úgy vélte, az egyensúlyi problémák jelentős javulásának köszönhetően olyan szelektív szerkezetátalakítási és fejlesztési programok indulhatnak meg a jövőben, amelyek  biztosíthatják a növekedési ütem fenntarthatóan magas szintjét.

Veres: megszenvedte a GDP az egyensúlyt
Egy picit többet fogunk költeni 
Magyarország elfogy, beteg és sereghajtó
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre?
A kormánynak köszönhetjük a jó helyezést?  
Legközelebb a zuhanó olajárral is számol az MNB
A tervek szerint sokan fognak rosszul járni

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG