1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben az Egyesült Államok recesszió felé tántorog, véget ér a világméretű gazdasági fellendülés. A fellendülés szokatlanul hosszú és tartós volt, de most egyelőre "a partinak vége"
Miközben az Egyesült Államok recesszió felé tántorog, véget ér a világméretű gazdasági fellendülés. A fellendülés szokatlanul hosszú és tartós volt, négy éven át átlagosan 5 százalék körüli világgazdasági növekedéssel, ilyet az 1970-es évek eleje óta nem látott a világ. De most egyelőre "a partinak vége", írták a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet elemzői kedden kiadott "nézőpontjukban". Talán még senki sem foglalta össze ilyen jól, mi is az a "nem elsőrendű jelzálogpiaci válság" és a recesszió

A fellendülés végére a legbiztosabb jelet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) adta, 1,5 százalékos GDP-növekedést jósolva az Egyesült Államoknak idénre, a tavalyi 2,2 százalékos és a 2006-os 2,9 százalékos többlet után. Ez még nem tűnik éppen recessziónak, de az IMF kissé optimista előrejelzése főként a tavalyi lendület idei maradékát tükrözi, miközben idén új lendítőerőkre nem lehet számítani.

Sokan érvelnek azzal, hogy egy amerikai recesszió már nem érinti a világot, mert már Kína a világgazdaság motorja. Ez téves - írták az Ifo elemzői -, mert a kínai gazdaság ugyan gyorsan növekszik, de világgazdasági ereje még csekély: a világ-GDP 5 százalékát adja Kína, sőt, egész Ázsia is csak a 24 százalékát, miközben az Egyesült Államok hozzájárulása még 28 százalékos. Valamikor majd a világ nem fog benáthásodni, ha Amerika tüsszent, de az még messze van. A kínai export 21 százaléka és az EU-export 23 százaléka az Egyesült Államokba irányul, emlékeztetett az Ifo.

Sok éven át az Egyesült Államok a lehetőségein felül élt. A háztartási megtakarítások közel voltak a nullához, a beruházásokat kizárólag a külföld pénze finanszírozta. Az amerikai folyómérleg hiánya, gyakorlatilag a nettó tőkeimport, folyamatosan nőtt, 2006-ra elérte a 811,5 milliárd dollárt, az amerikai GDP 6 százalékát, az 1929-33-as gazdasági világválság óta a legnagyobb volt, miközben még nem is volt válság. Tavaly 738,6 milliárd dollárra csökkent. Az Egyesült Államok évről évre kiárulta vagyonát külföldön, és otthon élvezte a jó életet. Ennek vége, a világ felfigyelt, írták az Ifo elemzői.

A bankok a világon mindenütt most tanulják a kemény tanulságot, hogy az amerikai fogyasztási fellendülést finanszírozó adósság nem feltétlenül kerül törlesztésre. A jelzáloggal támogatott értékpapírok, amelyeket az amerikai bankok szerte a világon eladtak, nem hasonlítanak európai névrokonaikra.

Európában, főleg Németországban egy jelzáloggal támogatott értékpapír ultra biztonságos befektetés, mert a bankok normálisan például egy lakóház értékének nem több mint 60 százalékát finanszírozzák. Ezzel ellentétben az Egyesült Államokban egy effajta értékpapír olyan, mint egy lottószelvény. Az amerikai bankok jelzálogkölcsönei a lakóingatlan értékének 100 vagy még nagyobb százalékát érik el, és a nem elsőrendű piacon olyan kölcsönfelvevők vannak, akiknek nincs sem munkájuk, sem jövedelmük. Sok európai bankban nem értették ezt az egészet, mégis vettek ezekből az amerikai értékpapírokból, de még most is szégyellik kimutatni őket a mérlegükben. Ehelyett alacsony adójú országokba helyezték őket, különféle eszközökbe.

Ezek az eszközök most nagy veszteségeket - pontosabban értékvesztéseket - mutatnak, amelyeket a bankcsoportok anyabankjának kell fedeznie, akár a csőd kockázatával. Idén tavasszal kiderülnek egyes szükségessé vált értékleírások, de a teljes igazság csak jövő év tavaszán kerül napvilágra, a 2008-as mérlegekből.

Mivel az amerikai értékpapírok elvesztették vonzerejüket, áruk leesett, és velük süllyed a dollár is. Az amerikai lakóingatlanok ára szintén gyorsulva hanyatlik, sokfelé már évi 10 százalékos ütemben. Az amerikai részvényárak még elég jók, de csak idő kérdése, mikor indulnak meredekebben lefelé. Ez az eszközérték-leolvadás a valószínű recesszió oka.

Először a szűkebb hitelfelvételi lehetőséggel és ingatlanuk csökkenő értékével megterhelt fogyasztók kénytelenek visszafogni kiadásaikat, ezzel lassítják az amerikai gazdasági növekedést, és az importon keresztül a világgazdasági növekedést. Másodszor a bankok, miután jelentős értékcsökkenéseket szenvednek el - a becslések szerint akár 300 milliárd dollárt - visszafogják a kiskereskedelmi hitelezést, hogy fenntartsák a minimális tőkemegfelelési mutatókat: ez a beruházásokat is lefékezi.

Igaz, az amerikai Fed kamatcsökkentéssel igyekszik elejét venni a recessziónak. Ám a bankoknak nem adhat új részvénytőkét a hitelszűke megakadályozására. Ígéretesebb a 150 milliárd dolláros adócsökkentés, amelyet a kongresszus nemrég törvénybe iktatott: ez az amerikai GDP 1 százaléka, tehát kétségtelenül nagy összeg. De hogy elegendő-e a lakóingatlanuk értékvesztését sirató polgárok kárpótlására és a recesszió elkerülésére, az még elválik. Akárhogyan is, a partinak vége, fejezték be írásukat az Ifo elemzői.

"Az elmúlt 60 év legszorítóbb válságát éljük"
Lélegzetvisszafojtva figyeljük Amerikát
Recesszió: rosszabbra számítanak, mint 17 éve
Már csak kisebb csontvázak vannak a szekrényben?
Nagyon úgy tűnik, a bankárok semmit sem tanultak
Nem egyik napról a másikra múlik el a válság

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG