Euró-forint: a pillanatnyi állás
Az elemzés szerint a magyar fundamentumok szerencsére rengeteget javultak az elmúlt másfél-két évben: a költségvetés rendbetétele csökkentette a hazai befektetések kockázatát és az intézkedések a folyó fizetési mérleg hiányának mérséklésén keresztül a forint stabilitását is növelték. A magyar helyzet Achilles-ina Samu János szerint a magas lakossági devizahitel-felvételi dinamika, amely adott esetben akár a hazai bankrendszerre is kihathat, és így drágíthatja a fizetési mérleg hiányának finanszírozását – ezáltal akár forintgyengüléshez vagy hozamemelkedéshez is vezethet.
- 3,07 százalékot zuhant a BUX! - Elvérzett a forint is |
A hazai feltételek tehát összességében inkább kedvezőnek tekinthetők árfolyam-szempontból a Concorde munkatársa szerint. A nagy kérdés "csupán" annak eldöntése, hogyan viselkednek a befektetők a feltörekvő piacokkal szemben. Ebből a szempontból is kedvezőbb a kép, mint ami a legutóbbi válságok esetében volt: a legnagyobb gazdaságok esetében az elmúlt éveket fizetési mérleg-többlet és felelős fiskális politika jellemezte. A fizetőképességükkel kapcsolatban tehát túlzott aggodalomra nem lehet ok.
A forint euróval szembeni jelentős leértékelődésére a Concorde összességében nem számít. Bár átmenetileg elképzelhető az árfolyam komolyabb kiingása, az az elemzés szerint nem valószínű, hogy eléri 2006 nyári értéket (akkor 270-280 forint közé emelkedett az euró ára), vagy ha ez mégis bekövetkezne, az feltételezhetőleg csak átmeneti lesz, és egyben komoly forint vételi lehetőséget jelenthet. A forint dollárral szembeni leértékelődése már jóval valószínűbb forgatókönyv. Itt azonban elsősorban a dollár euróval szemben elszenvedett korábbi komoly értékvesztésének korrekciója a fő motiváció - olvasható az elemzésben.
A diagnózis: színtiszta pánik
Kamatemelés is felvetődött
Kitört a pánik - vérbe fullad a mai kereskedés?
Ázsia a mélybe taszította Európát
A legsúlyosabb válság jöhet a II. világháború óta