.jpg)
Az egészségbiztosítás megreformálásával összefüggésben a miniszter közölte: szükség van a magántőkére a rendszerben, emellett azonban nagy feladat, hogy az egészségügyi kasszát meg kell tisztítani az oda nem tartozó, de az Egészségbiztosítási Alapból (E-alap) fizetendő "terhektől". Példaként a szociális és egyes oktatási támogatásokat említett. Ehhez a "tisztításhoz" - folytatta Horváth Ágnes - arra van szükség, hogy mindenkinek világos legyen, milyen ellátás jár befizetett járuléka után. Ha egy bizonyos ellátást a társadalombiztosítás nem finanszíroz, ahhoz hozzájuthat a páciens, azonban külön kell fizetnie, ami az öngondoskodás egy fajtája.
A Fidesz szakpolitikusa, Gógl Árpád egyetértett a tárcavezetővel abban, hogy az E-alapból valóban csak az egészségügyi kiadások finanszírozhatók, de ehhez rendbe kell tenni az oktatási és a szociális rendszert. A nagyobbik ellenzéki párt országgyűlési képviselője a biztosítási reform kapcsán azt emelte ki, hogy a magyar lakosság többsége képtelen az öngondoskodásra, utalva arra, hogy Magyarországon döntően a 3 millió nyugdíjas veszi igénybe az egészségügyi ellátást, akik képtelenek plusz pénzt fizetni ellátásukért.
Mint mondta, az orvosi technológiai fejlődést nem tudta követni a finanszírozás, de meg kell találni az "optimális utat" a társadalmi szükséglet és a meglévő, szűkös források között. A politikus arra hívta fel a konferencián jelenlévő közgazdászok figyelmét, az egészség, az egészségügy nem olya áru, mint a kóla vagy más termék. Gógl Árpád a biztosítási rendszer kapcsán elmondta: elképzelése szerint a járulékalapot kell kiegészíteni a központi költségvetésből, amihez kiegészítő biztosítási rendszereket kell beépíteni, amelyekből a többletszolgáltatások finanszírozhatók. Példaként elmondta, az életbiztosítást össze lehetne kötni egy otthonápolási biztosítással, azonban ezen rendszerek kimunkálása a kormány feladata lenne.
Horváth Ágnes a beszélgetésen azon a véleményen volt, hogy az egészségügyi intézmények működtetésébe be kell engedni a magántőkét, mert meg kell változnia a fiskális szemléletnek, hiszen, ha az állam év végén mindig "kipótolja" az intézményi hiányt, azok nem lesznek érdekeltek a hatékonyabb működtetésben. Hozzátette: a szolgáltatók akkor fognak minőségibb ellátást nyújtani, ha egyfajta "fenyegetettséget" éreznek. Ezzel kapcsolatban Gógl Árpád megjegyezte: a fenyegetettséget, mint motivációs eszközt a modern világ elvetette.
Molnár Lajos volt egészségügyi miniszter az egészségügyi reform legnagyobb eredményének azt tatja, hogy Magyarország elérte az európai uniós trendeket. Rámutatott az Egészségbiztosítási Felügyelet fontosságára is. Ez egy olyan "garanciális szervezet", amely a biztosított érdekében azonnal intézkedni tud - hangsúlyozta. A volt tárcavezető szerint már az átalakítás kezdetén meg kellett volna alkotni a biztosítási törvényt, mert - mint fogalmazott - ennek hiánya "félő, hogy esetleg veszélyezteti az eddig elért eredményeket". Magánbiztosítók szerepvállalás nélkül biztosítási alapú, korszerű egészségügyet csinálni nem lehet - fűzte hozzá.
Molnár Lajos kitért arra is, nem tisztázott az sem, kinek mi a feladata az egészségügyi rendszerben. Példaként említette, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárra hárul az ingyenes vagy alacsony térítési díjú gyógyszerek biztosítása, gyógyszeripari munkahelyek teremtése, vagy a kutatás-fejlesztés ösztönzése. A volt tárcavezető is egyetértett azzal, hogy az E-alapból ki kell venni az olyan kiadásokat, amelyek nem kapcsolódnak szorosan a gyógyításhoz. Példaként hozta a mozgássérült gyermekek utaztatását.
Mihály Péter közgazdász az állam és az állampolgár, illetve az állam és az egészségügyi szolgáltatók közötti kapcsolat változásáról beszélt a konferencián. Mint mondta: az elmúlt évtizedekben Magyarországon lényegében nem változott az állampolgár és az állam közötti viszony. Az ágazat reformja ezt a viszonyrendszert szeretné megváltoztatni. Megemlítette, hogy az állampolgár nincs tisztában azzal, mennyi egészségügyi járulékot fizet. A reform szükségszerűen kiváltja az emberek "csodálkozását, ellenállását" - emelte ki, hozzátéve: ezért kellett volna a legrövidebb időre redukálni az átalakítást. "Minél hosszabb egy társadalmi vita, annál inkább megcsontosodik, megerősödik az ellenállás - fogalmazott a közgazdász.
Telephely lesz a Margit és a Budai Gyermekkórház
Ecostat: látszik a kiigazítások eredménye
A kórházak negyede azonnali műtétre szorulna
Átképeznék a közszférából elbocsátottakat
MTI