A Fehér Ház nem veszi szájára a recessziót
A Fehér Ház mindeddig következetesen cáfolta azokat a véleményeket, hogy az amerikai gazdaság recesszió felé közeledne. Pénteki sajtótájékoztatóján a szóvivő a kérdést megkerülve azt fejtegette, hogy "a recesszió egy szakkifejezés, akárhogyan is hívjuk, nyilvánvalóan lelassult a gazdasági növekedés".
Hozzátette: "a kérdés nem is az, hogyan nevezzük a jelenséget, a lényeg, hogy mit teszünk az ügyben; kitartóan igyekszünk elhárítani a lassulást az élénkítő csomaggal".
Tony Fratto annak kapcsán nyilatkozott, hogy az aznap nyilvánosságra hozott adatok szerint az Egyesült Államokban öt év óta a legnagyobb mértékű csökkenést észlelték egy hónap alatt a munkahelyek számában: 63 ezer munkahely szűnt meg februárban.
Az amerikai feldolgozóipar szemlátomást recesszióban van, erről tanúskodik egy hétfői adat: az ágazat úgynevezett beszerzőmenedzser-mutatója februárra 48,3 pontra esett a januári 50,7 pontról (ötven pont alatti mutató a teljesítmény csökkenését jelzi az előző hónaphoz képest). A januári, szerény javulás átmenetinek bizonyult: decemberben 48,4 pont volt a mutató.
Henry Paulson pénzügyminiszter szerdán azt mondta, hogy az amerikai gazdaság hat éven keresztül növekedett, és idén a lelassulás kockázata fenyeget. Meggyőződése viszont, hogy a gazdaság, ha csökkent ütemben is, de idén folytatja a növekedést. Véleménye szerint a kormány és a kongresszus gyorsan döntött az élénkítő csomagról: számítása szerint az ösztönző intézkedések - a háztartásoknak juttatandó kifizetések és a beruházásösztönző adóenyhítések - együttesen az év végéig félmillió új munkahely teremtését teszik majd lehetővé.
Gyanús jelek: mélyül a válság?
Elapadhatnak az ország pénzforrásai?
Válság-totó: 10 éven múlt, hogy megússzuk ennyivel
MTI