1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az űrsiklók egymás után lépnek ki a világűrbe, az ember által készített teleszkópok pedig a távoli világokat pásztázzák - pedig saját bolygónknak is számos rejtélye maradt még a tudósok előtt. Most összeszedték a 10 legfontosabbat
Az űrsiklók egymás után lépnek ki a világűrbe, az ember által készített teleszkópok pedig a távoli világokat pásztázzák - pedig saját bolygónknak is számos rejtélye maradt még a tudósok előtt

Hogy ezt a problémát orvosolni tudják, geológusok és bolygókutatók összefoglalták azt a 10 Földdel kapcsolatos kérdést, amelyek egyelőre részben vagy teljesen megválaszolatlanok, de már évszázadok óta foglalkoztatják az emberiséget.

A tudósok csoportjának elnöke, Donald DePaolo geokémikus a top10-es listával kapcsolatban így fogalmazott: "A múltba kell tekintenünk, és alapvető kérdéseket kell feltennünk a Föld és az élet eredetéről, a bolygók szerkezetéről és változásairól, valamint többek között az élet és az éghajlat összefüggéseiről is."

A tudóscsapat által összeállított kérdéssor a következő:

1. Hogyan keletkezett a Föld és a többi bolygó?
Hogyan és miért alakulnak a különböző felépítésű bolygók, és - legalábbis jelenlegi ismereteink szerint - miért csak a mi sziklás földtekénken alakult ki élet - ez a kérdés régóta zavarbaejti a tudósokat.

2. Mi történt a földtörténet "sötét időszakában", a bolygó megalakulása utáni első 500 millió évben?
A Föld korai fejlődésének megismerése és megértése megmagyarázná, hogyan alakult ki a légkör és az óceán. A gond az, hogy ebből az időszakból rendkívül kevés kőzet maradt fenn, azaz kevés a megbízható forrás.

3. Hogyan kezdődött az élet?
A kőzeteken és ásványokon kívól a Mars adhat választ erre a kérdésre, ahol a bolygó történetének korai időszakáról árulkodó kőzetek korábbról származnak, mint a legidősebb földi sziklák.

4. Hogyan működik a Föld belseje, és ez milyen hatással van a felszínre?
A tudósok többet szeretnének megtudni az állandó hőközlő mozgásról, amely a földköpenyben és a magban végbemegy, előidézve a vulkanikus tevékenységeket, a hegyek létrejöttét és a tengerfenék változását.

5. Miért van a Földön lemeztektonika, és miért jöttek létre a kontinensek?
A tudósok keresik a magyarázatát, miért vannak a lemezek, miért vannak állandó mozgásban, és mennyire függ össze a lemeztektonika a bőséges vízmennyiséggel, a kontinensekkel, az óceánokkal és az élettel.

6. Hogyan irányítják a földi folyamatokat az anyagok tulajdonságai?
Az igazán nagy mozgatóerők - ideértve a lemeztektonikát is - a Földön az anyagok atomi szerkezetének és más tulajdonságainak köszönhetően mennek végbe - ezekről szeretnének többet megtudni a tudósok.

7. Mi okozza az éghajlat megváltozását, és mennyire változhat meg a klíma?
A Föld éghajlatának mélyreható kutatása segíthet a tudósoknak abban, hogy megítéljék napjaink klímaváltozásának jelentőségét és lehetséges következményeit.

8. Hogyan formálta az élet a földet - hogyan formálta a Föld az életet?
A geológia és a biológia közötti kölcsönhatások kulcsfontosságúak abban, hogy megértsük az élet szerepét a légköri oxigénszint növelésében, a tömeges kipusztulásban és az evolúciós folyamatban.

9. Megjósolhatóak-e a vulkánkitörések, földrengések és következményeik?
A tudósok máig sem tudják, hogy a törésvonalak hogyan keletkeznek, és hogyan mozog a magma a földfelszín alatt.

10. Hogyan befolyásolják a folyadékok az emberi környezetet?
A tudósok nem tudják pontosan, hogyan mozognak a folyékony anyagok a földfelszín alatt. E folyamatok megértése segíthet a természetes erőforrások hatékonyabb felhasználásának kidolgozásában.

Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
Robottal hódítaná meg Kína a Holdat
Csillagközi balhé egy könyvtári könyv miatt
A marslakókat a föld alatt kell keresni?
Megtalálták Naprendszerünk kicsinyített mását
Szenzáció az űrben: elérte a Merkúrt egy űrszonda
500 méternyi autópálya vezetne minket a világűrbe
Antianyag és garnélarák: a 10 legjobb űrhajós-kaja

LiveScience
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG