.jpg)
A tudósok csoportjának elnöke, Donald DePaolo geokémikus a top10-es listával kapcsolatban így fogalmazott: "A múltba kell tekintenünk, és alapvető kérdéseket kell feltennünk a Föld és az élet eredetéről, a bolygók szerkezetéről és változásairól, valamint többek között az élet és az éghajlat összefüggéseiről is."
A tudóscsapat által összeállított kérdéssor a következő:
1. Hogyan keletkezett a Föld és a többi bolygó?
Hogyan és miért alakulnak a különböző felépítésű bolygók, és - legalábbis jelenlegi ismereteink szerint - miért csak a mi sziklás földtekénken alakult ki élet - ez a kérdés régóta zavarbaejti a tudósokat.
2. Mi történt a földtörténet "sötét időszakában", a bolygó megalakulása utáni első 500 millió évben?
A Föld korai fejlődésének megismerése és megértése megmagyarázná, hogyan alakult ki a légkör és az óceán. A gond az, hogy ebből az időszakból rendkívül kevés kőzet maradt fenn, azaz kevés a megbízható forrás.
3. Hogyan kezdődött az élet?
A kőzeteken és ásványokon kívól a Mars adhat választ erre a kérdésre, ahol a bolygó történetének korai időszakáról árulkodó kőzetek korábbról származnak, mint a legidősebb földi sziklák.
4. Hogyan működik a Föld belseje, és ez milyen hatással van a felszínre?
A tudósok többet szeretnének megtudni az állandó hőközlő mozgásról, amely a földköpenyben és a magban végbemegy, előidézve a vulkanikus tevékenységeket, a hegyek létrejöttét és a tengerfenék változását.
5. Miért van a Földön lemeztektonika, és miért jöttek létre a kontinensek?
A tudósok keresik a magyarázatát, miért vannak a lemezek, miért vannak állandó mozgásban, és mennyire függ össze a lemeztektonika a bőséges vízmennyiséggel, a kontinensekkel, az óceánokkal és az élettel.
6. Hogyan irányítják a földi folyamatokat az anyagok tulajdonságai?
Az igazán nagy mozgatóerők - ideértve a lemeztektonikát is - a Földön az anyagok atomi szerkezetének és más tulajdonságainak köszönhetően mennek végbe - ezekről szeretnének többet megtudni a tudósok.
7. Mi okozza az éghajlat megváltozását, és mennyire változhat meg a klíma?
A Föld éghajlatának mélyreható kutatása segíthet a tudósoknak abban, hogy megítéljék napjaink klímaváltozásának jelentőségét és lehetséges következményeit.
8. Hogyan formálta az élet a földet - hogyan formálta a Föld az életet?
A geológia és a biológia közötti kölcsönhatások kulcsfontosságúak abban, hogy megértsük az élet szerepét a légköri oxigénszint növelésében, a tömeges kipusztulásban és az evolúciós folyamatban.
9. Megjósolhatóak-e a vulkánkitörések, földrengések és következményeik?
A tudósok máig sem tudják, hogy a törésvonalak hogyan keletkeznek, és hogyan mozog a magma a földfelszín alatt.
10. Hogyan befolyásolják a folyadékok az emberi környezetet?
A tudósok nem tudják pontosan, hogyan mozognak a folyékony anyagok a földfelszín alatt. E folyamatok megértése segíthet a természetes erőforrások hatékonyabb felhasználásának kidolgozásában.
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
Robottal hódítaná meg Kína a Holdat
Csillagközi balhé egy könyvtári könyv miatt
A marslakókat a föld alatt kell keresni?
Megtalálták Naprendszerünk kicsinyített mását
Szenzáció az űrben: elérte a Merkúrt egy űrszonda
500 méternyi autópálya vezetne minket a világűrbe
Antianyag és garnélarák: a 10 legjobb űrhajós-kaja
LiveScience