.jpg)
Jóllehet, a pénzügypolitika az ellátási oldali sokkok ellen nem sokat tehet, a JP Morgan elemzői szerint azonban az MNB az infláció elleni fellépés hitelességét akarja most már megvédeni, mivel folyamatosan túllépi az inflációs célt.
Ennek alapján a londoni cég azzal számol, hogy a következő hónapokban fél százalékpontos kamatemelés várható, 8,00 százalékra; az első negyed százalékpontos szigorítást a JP Morgan szakértői már a március végi monetáris tanácsi ülésre várják.
Megerősítette ennél is jóval agresszívabb kamatelőrejelzését szerdai elemzésében a Goldman Sachs. A ház londoni elemzői szerint a vizitdíj eltörlése valószínűleg áprilistól 0,2 százalékpontot levesz az éves inflációs ütemekből, ennek azonban jó eséllyel nem lesz hatása a pénzügypolitikára.
A GS közölte: változatlanul azzal számol, hogy az MNB jelentősen, a következő három monetáris tanácsi ülésen összesen 1,50 százalékponttal emeli a jegybanki alapkamatot. A ház ezt a már többször közzétett előrejelzését azzal az érvvel támasztja alá, hogy ha a magyar jegybank jövőre a 3 százalékos inflációs cél "közelébe akar kerülni", ahhoz a jelenleginél sokkal erősebb, ideális esetben 240 körüli forintárfolyamra lenne szüksége, és ez a mostani helyzetben csak jóval magasabb kamatszinttel érhető el.
A magyarországi kamatkilátások előrejelzésében azonban nincs összhang a City elemzői közösségében, amelyen belül egyaránt vannak agresszív kamatemelést és agresszív kamatcsökkentést jósló és szükségesnek tartó vélemények.
A februári inflációs adatok ismertetése után Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési csoport felzárkózó piacokért felelős főközgazdásza például azt mondta: a jelenlegi szinten stabilizálódó forintárfolyamot feltételezve nincs erős indoka egy kamatemelésnek, a költségvetési politika egy ideje igen megszorító, a belső kereslet nagyon gyenge, és ez "nem az a klasszikus környezet, amely szigorító pénzügypolitikai ciklust indokolna". A szakértő várakozása szerint az idén stabil marad a jegybanki kamatszint, sőt, az év második felében kamatcsökkentésre is lehet esély.
Agresszív, fél százalékpontos márciusi kamatemelés növekvő valószínűségét látja - főleg a gyorsuló maginfláció és a kockázatkerülési hajlam miatt - a Dresdner Kleinwort londoni befektetési csoport, a Merrill Lynch ugyanakkor azzal számol, hogy 2008 végére 6,75 százalékra süllyed a magyar jegybanki alapkamat a jelenlegi 7,50 százalékról.
A mi inflációnk még a "jobbak közül való"
London: túléli a forint - és Gyurcsány is...
Meddig ül karba tett kézzel a jegybank?
Komoly kamatemelést áraztak be az állampapírpiacon (hanganyag)
MTI