A GS jelenlegi előrejelzése stabil kamatszintet valószínűsít, azzal a megjegyzéssel, hogy "nem elhanyagolható" egy kamatemelés kockázata; a döntés a forintárfolyam addigi alakulásától is függ. Az inflációs kilátás viszont komoly mértékben javult a csökkenő olaj- és élelmiszerárak hatására, ahogy az a meredek lassulást jelző szeptemberi inflációs adatsorból is kiderült. Ez azt jelenti, hogy ha visszatér a befektetői kockázatvállalási hajlam, és a forint ismét erősödni kezd, a kamatcsökkentés "megint napirendre kerülhet", fogalmaztak a Goldman Sach londoni részlegénél.
Szombaton összeül a nemzeti csúcs - ön milyen eredményre számít? Szavazzon! |
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
A Merrill Lynch londoni befektetési részlegénél úgy vélték, hogy egyfelől a vártnál jóval nagyobb mértékű inflációlassulás és a gyengülő gazdasági aktivitás, másfelől a jelentősen erősödő kockázatkerülési hajlam és az ehhez kapcsolódó forintgyengülés "nettó hatásaként" az MNB valószínűleg nem módosítja alapkamatát a hétfői ülésen.
A ház elemzői szerint azonban "növekszik a valószínűsége" egy esetleges soron kívüli kamatemelésnek, ha a forint a jelenlegi szintről tovább gyengülne. A BNP Paribas térségi elemzői szerint a mostani piaci helyzet "nem kamatkérdés", de az fontos, hogy ne szűküljön, hanem szélesedjen a magyar és az euróövezeti kamatszint közötti különbség.
A háznál arra számítanak, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) 2009-ben 2,50 százalékig csökkenti tovább irányadó kamatát, a kéthetes refinanszírozási pályázatokon alkalmazott kamatminimumot, amely az október 8-ai, több más nagy jegybankkal összhangban végrehajtott fél százalékpontos soron kívüli csökkentés után jelenleg 3,75 százalék.
Megegyezett az MDF és az MSZP
Jól meghúzták a számokat: 1,2% lesz a GDP
Veres valakivel megegyezett - de ki az?
Veres: megnyugtató a hiány, van megtakarításunk
Gyurcsány: Semmi sem érinthetetlen
Kidőltünk a sorból: létünk miatt retteghetünk?
"Nemzeti csúf" lehet a szombati találkozóból
MTI