1p
Magyarországon a gázárképzés képletét a politika mindig felülírta, pedig a világpiaci árakat kellene követni. Januárban akár 15%-os áremelés is indokolt lehet majd?
A gázár alakulása nem akarat kérdése, ezzel a mindenkori kormánynak szembesülnie kell - így reagált Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója azokra a hírekre, miszerint januártól vélhetően emelkedik a gáz ára - azt még nem tudni pontosan, mennyivel. A közgazdász úgy látja: a politikának végre egyszer fel kellene vállalnia egy reális, a világpiaci árakat követő árképzést - a világpiac és általában a piac hatása ugyanis nem megkerülhető ebben a kérdésben.

Az a különleges helyzet állt elő, hogy nem az import gáz és a dollárárfolyam mozgatja a gázár emelkedését; sokkal inkább a korábbi időszakban elhalasztott áremelések begyűrűző hatása, és szerepet játszik a válságadókból adódó szolgáltatói többletteher is – nyilatkozta a Közbeszédnek Hegedűs Miklós. Ezek együttesen már olyan többlet terhet jelentenek a szolgáltatóknál, amit az árnöveléssel valamilyen mértékben ellentételezniük kell – szögezte le a szakember.

Képlet van, de a politika felülírja

Magyarországon az elmúlt években volt egy törvényi árképlet, ami alapján számították a gáz árát, de a politika mindig beleszólt, és mindig – a közvéleményt figyelembe véve – "politikai ármegállapítás" történt – vélte Hegedűs Miklós. “A szomorú az, hogy ez a fajta gyakorlat folytatódik. Most is egy számjegyű áremelésről van szó, holott a valós költségek alapján valószínűleg ennél magasabb áremelés lenne szükséges” - hangzott az érvelés.

Az energiakutató kft.vezetője úgy látja: ha igaz az, hogy a szolgáltatóknál az elmúlt fél évben ötven milliárdos veszteség halmozódott fel, akkor kb. tizenkét-tizenöt százalékos áremelkedést lehetne valószínűsíteni. Arról is vannak viszont információik, hogy a szolgáltatók inkább harminc százalékos emelést tartanának reálisnak és indokoltnak.

Drága üzem a gázszolgáltatás

Hegedűs Miklós emlékeztetett: a szektor költségösszetétele olyan, hogy azon belül az állandó költségek – például a vezetékek – nagyon drágák. Ebből adódóan ha csökken a fogyasztás, akkor nő a szolgáltatás egységköltsége. Márpedig a gázfogyasztás jelentősen visszaesett – tette hozzá.

“A kormánynak – noha ellenzéki pozícióból mindig támadta az akkor esedékes áremelést – most saját bőrén kell tapasztalnia, hogy nem akarat kérdése a gázár emelése vagy nem emelése; nagyon kemény költségi korlátok léteznek, amiket figyelembe kell venni” - szögezte le a szakember.

Hozzátette: abba kellene hagyni a gázár körüli, már nagyon régóta tartó politikai játékot és hercehurcát. “Azt nem értem, miért nem vállaljuk ezt fel? A politika, ebben a biztos hatalmi pozícióban, miért nem vállal fel egy reális energiaárat, ami a világpiaci árak változását valamilyen képlet szerint követi?” - fogalmazott Hegedűs Miklós. Hozzátette: szó volt arról, hogy a januárig érvényes moratórium ideje alatt kialakítanak egy újfajta árképzést, ami a valós költségeket tartalmazza majd; ám “ez igazából nem történt meg, most hasraütésszerűen jelentették be, hogy egy számjegyű áremelés várható” - hangzott az interjúban.

A piaci árat nem lehet megkerülni

Ha 8-9 százalék körüli lesz az egy számjegyűnek mondott gázár-emelés január elsejétől, a szolgáltató cégek ezzel “elvitorlázhatnak” a következő negyedévig. A probléma az, hogy az oroszokkal folytatott kormányzati tárgyalásoktól nagy reményeket várunk, de vélhetően csalatkozni fogunk – mondta Hegedűs Miklós.

“A magyar fogyasztóknak tudomásul kell venni, hogy regionális ár létezik ebben a bizonyos energiaszolgáltatásban, és ezt nekünk is meg kell fizetni. A kormány azért van nehéz helyzetben, mert nincs önálló pénze – vagy lenyelik a szolgáltatók a veszteséget, vagy a fogyasztó fizeti meg. Az adott költségvetési helyzetben nincs abban a helyzetben semelyik kormány, hogy átvállaljon ebből az összegből jelentősebb részt” - szögezte le a közgazdász szakember.

Az ezer köbméterre számított háromszáz dolláros gázár nagyjából az összes európai szereplőnek egyforma vételi ár. “Miért várjuk el az oroszoktól, hogy a földgázt – azért, mert mi szegényebbek vagyunk, kisebb a jövedelmünk – nekünk olcsóbban adják? Ez egy kívánság, a politika erre törekedhet, de ez nem fog sikerülni” -nyilatkozta Hegedűs Miklós a Közbeszédben. 

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG