Kissé gyengült a forint csütörtök reggelre, de erősebb, mint a magyarországi kereskedési szünet idején volt a hét elején. Az eurót csütörtök reggel röviddel hét óra előtt 306,50 forinton jegyezték a szerda esti 306,44 forint után. Az euró forintárfolyama azonban azóta lassan tovább gyengült, most már ismét a 308-as szint körül ingadozik.
A forint erősödését illetően esetleg a régiós társak húzóerejében bízhatnánk, de az utóbbi hetekben pont azt láttuk, hogy a forint leszakad tőlük és egy új ligába készül átigazolni. A kialakuló szakadékot egy mai esemény is jól példázza: a cseh jegybank mai ülésén arról dönt, hogy csökkentse-e a 0,75 százalékos alapkamatot. A mi esetünkben viszont a „leminősítés”, „bóvli” és „rendkívüli kamatemelés” került szóba.
A svájci frank árfolyama 252,53 forintra emelkedett reggel az előző esti 251,92 forintról. A gyengülés itt sem fékezett, már 254 körül jár a jegyzés.
A dollárt 223,52 forinton jegyzik 222,81 forint után, a japán jen jegyzése 2,8655 forint 2,8536 forinttal szemben. A dollár továbbra is erősödésre van ítélve, elsősorban a nemzetközi politikai kockázatok miatt. A FED tegnap csökkentette növekedési prognózisát, ugyanakkor növelte a várható munkanélküliségi ráta előrejelzését, ezzel aláhúzta pesszimista jövőképét. A QE3 program mindeközben lóg a levegőben, úgy tűnik, hogy egyelőre várnak vele.
Péntek este az eurót még 303 forinton, a svájci frankot 248 forinton, a dollárt 214 forinton, a japán jent 2,83 forinton jegyezték, vagyis a napközbeni gyengélkedés után korrigálni tudott a hazai fizetőeszköz.
Kedden Görögország a múlt heti uniós válságrendezési döntést népszavazásra bocsátó bejelentéssel sokkolta az euróövezeti rendezésére lassan már berendezkedő piacokat. A forint ezt követően gyengült. A G20 előtt Cannes-ban tartottak rögtönzött csúcstalálkozót az európai vezetők. Francia és német nyomásra az az álláspont győzedelmeskedett, hogy a görögök addig egy centet sem kapnak, amíg "meg nem szüntetik a bizonytalanságot".
Ez pedig a népszavazást jelenti, amit december elején írhatnak ki, ebben a Papandreu-kabinet hajthatatlan, bár tegnap még többen megpróbálták meggyőzni a görög kormányfőt, hogy álljon el tervétől. A görög miniszterelnök ha Európa bizalmát egyelőre nem is, kormánya biztos támogatását élvezi: a tulajdonképpen államcsődbe jutott balti államban a gazdasági ésszerűséget és az európai felelősségvállalást háttérbe szorította a pártpolitika.
MTI, Privátbankár