A gyerekorvosok háborognak
Gyermekellátásért - a parlament egy évvel ezelőtti döntése alapján - soha nem kellett vizitdíjat fizetni. A kieső bevételért a gyermekorvosokat eddig a költségvetésből kompenzálták. Minthogy a népszavazás nem érinthette a büdzsében rögzített tételeket, a március 9-ei döntés sem vonatkozhat a kompenzációra elkülönített összegre - olvasható az egyesület közleményében.
A szervezet szerint jogtalan lenne, ha a gyermekek ellátására szánt összeget most - az Egészségügyi Minisztérium tervei szerint - "kárenyhítés" címén szétosztanák a kórházak, a szakrendelők és az összes háziorvos között. Erre a lépésre nem kötelezi a kormányt semmi - írták.
Mint rámutattak, tiltakozásukat az általuk jogtalannak tartott lépéssel szemben, a Magyar Orvosi Kamara mellett, támogatja az ágazati érdekvédelmi szervezetek többsége.
"Mindannyian egyetértünk abban, hogy folytatni kell a kedden megkezdett egyeztető tárgyalásokat a minisztériummal arról, miként lehet biztosítani a vizitdíj megszűnésével bizonytalan helyzetbe került háziorvosi praxisok további működését" - zárul a közlemény.
"Erkölcstelen és igazságtalan megoldás"
Nem született megegyezés a kormányzat és a szakmai szervezetek előző napi egyeztetésén; az pedig "abszolút erkölcstelen" és igazságtalan megoldás volna, hogy a gyermekorvosok vizitdíj-pótlásából juttassanak az orvosoknak - hangoztatta sajtótájékoztatóján Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke.
Mint mondta, a kedd délutáni egyeztetésen több másik mellett ez csak az egyik javaslat volt, ami ellen "az utolsó szó jogán is minden érintett tiltakozott"; szavai szerint arra próbálta őket a szaktárca "rábírni", hogy az egészségbiztosítási alapon belüli forrást jelöljenek meg a népszavazást követő törvénymódosítás miatt kieső összeg pótlására, de ezek rögzítették, "nem kívánnak egymás zsebében turkálni".
A MOK elnöke szerint nem a források megjelölése, hanem a hiteles adatok szolgáltatása az ő dolguk, és hozzátette: a gyermekorvosok vizitdíj-pótlásáról szóló szabály mindeddig hatályban van, annak elvonása esetén az illetékes szakmai szervezet pert indítana.
Szólt arról is: ez az új forrás praxisonként mintegy 28 ezer forintos havi juttatást jelentene, szemben a vizitdíjjal, amely 160-180 ezerre rúgott, nem beszélve arról, hogy az amortizációs díjátalány 25-100 ezer forintos bevételhez juttatta az orvosokat.
Megvan, honnan pótolják a kieső vizitdíjat
Fidesz: A kormánynak kutya kötelessége visszaadni a pénzt
Orbán új stratégiáért küzd
Reform német módra - nekik bejött
Gyurcsány: Több embert kell adózásra bírni
.Kieső bevételek: a Fidesznek van még javaslata
MTI