1p
A Monetáris Tanács úgy határozott, hogy a devizatartalékok terhére készek a bankok rendelkezésére bocsátani az előtörlesztéshez szükséges pénzmennyiséget - közölte Simor András, a jegybank elnöke a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón. A hírre azonnal erősödött a forint. A Monetáris Tanács előtt kamatemelési javaslat is volt
A Monetáris Tanács úgy határozott, hogy a devizatartalékok terhére készek a bankok rendelkezésére bocsátani az előtörlesztéshez szükséges pénzmennyiséget - közölte Simor András, a jegybank elnöke a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón. A hírre azonnal erősödött a forint. A gazdaság növekedésével kapcsolatos várakozásokat csökkentette a jegybank, az inflációt magasabbra lövik, mint korábban. A Monetáris Tanács előtt kamatemelési javaslat is volt.

Bár az utóbbi napokban erősödtek azok a hangok, amelyek szerint a jegybank a közeljövőben emelhet az alapkamaton, a monetáris tanács szeptember 20-i ülésén változatlan szinten, 6 százalékon hagyta az irányadó kamatot.

Simor András a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón emlékeztetett, eseménydús napokon, heteken vagyunk túl. Két tanács előtt javaslat volt: 25 bázispontos emelés és a tartás - a túlnyomó többség az utóbbi mellett szavazott.

Durván romlanak a kilátások

Az inflációs előrejelzés szerint a jegybank 3,9 százalékos fogyasztóiár-emelkedést vetít előre a júniusi jelentéshez hasonlóan. 2012-ben a korábbinál magasabb, 3,6 helyett 3,9 százalékos inflációt, 2,8 helyett 3,2 százalékos maginflációt jelez előre a jegybank. A GDP-t tekintve 2011-ben 2,6 helyett 1,6 százalékos, 2012-ben pedig 2,7 helyett 1,5 százalékos emelkedést jósolnak.

Az MNB úgy látja, hogy a konjunkturális kilátások romlanak, ami egy markáns deziflációhoz vezethez - 2013-ban azonban az infláció elérheti a 3 százalékot.

Elhangzott, hogy az év első felében a magas energia- és üzemanyagárak begyűrűztek az inflációba - ehhez pluszban hozzárakódnak az indirekt adóemelések következményei. Emellett a negatív kibocsátási rés és a laza munkaerőpiac mind mind fokozatosabban fog hatni béremelkedés leszorítására. Ezek eredőjenként 2011-2012-ben a cél fölött alakulhat a fogyasztói árindex.

Az MNB elnöke elmondta, a következő két évben folytatódhat a mérsékelt gazdasági növekedés, a munkanélküliség viszont 10 százalék fölött maradhat. A globális növekedés lassulása és a bankrendszer elhúzódó problémái eközben az exportot is visszavetheti - ennek ellenére továbbra is a kivitel húzhatja a hazai gazdaságot.

A tanácstagok tartósan alacsony belső keresletre számítanak a lakossság nem túl kedvező jövedelemkilátásai és a hatalmas lakossági adósságteher miatt. A romló kilátások a beruházási aktivitás visszafogottságát is előrevetítik.

Simor András megjegyezte, hogy az elmúlt hónapban romlott az ország kockázati megítélése. Emögött elsősorban a globális növekedési kilátások, és a nemzetközi kockázatvállalás csökkenése áll.

Szigorodhat a monetáris politika

A jegybankelnök kiemelte, jelentős bizonytalansági tényezőt jelent a devizahitel-állomány piaci ár alatti törlesztésének lehetősége, ami visszavetheti a bankrendszer hitelnyújtó képességét is - ez pedig az egész gazdaságot visszavetheti.

A kamatpályával kapcsolatban a monetáris tanács úgy ítéli meg, hogy a piacokat jellemző bizonytalanság kivárásra ösztönöz a kamat alakításában.

Simor András szerint fontos megemlíteni, hogy a csütörtökön megjelenő inflációs jelentésben alternatív forgatókönyvek is vannak: két szcenárió szerint (globális és hazai okokból kifolyólag) is jelentős romlás következik be a kockázati megítélésünkben. Ezek eredőjeként GDP-romlás várható, ezért a korábban vázoltnál szigorúbb monetáris feltételek indokoltak.

Végtörlesztés: a jegybank csillapítja a hullámokat, előveszik a devizatartalékot

A végtörlesztéssel kapcsolatban elmondta, hogy az intézkedés lényegében egyenértékű egy jelentős adósságelengedéssel. A jelenlegi árfolyamoknál ez 15-30 százalékot jelent devizanemtől függően. A programban viszont a devizaadósok egy kis része tud csak részt venni: becsléseik szerint az 5550 milliárdos teljes állomány 20 százalékát érintheti.

Simor András bejelentésére a forint azonnal erősödni kezdett: az euróárfolyam a napközben jellemző 290-292 forintos szintről 288 forint alá esett.
Az adósok jelentős része ugyanis nem rendelkezik ehhez elegendő megtakarítással, a forinthitelek kihelyezésére pedig a hajlandóság igen alacsonynak tűnik a bankok részérőé. A fizetési késében levőkért és az átstrukturált hiteleskért, vagy magas hitelfedezeti rátával rendelkezőkért nem valószínű, hogy harcolnának a bankok (ez az adósok 60 százaléka). Nem valószínű az sem, hogy minden jogosult élni fog a lehetőséggel.

Ezek ellenére a bankrendszer számára ez is nagy érvágást jelenthet, ami ronthatja a növekedési kilátásainkat.

Az MNB tisztában van azzal, hogy sokaknak nagy nehézséget okoz a törlesztés: a jegybank ezért terjesztette be nemrég a 10 pontos javaslatcsomagot. Ezúttal az Országvédelmi Tervben megjelent néhány javaslat ebből, ugyanakkor a kormány törvényi kötelezettsége ellenére nem időben és nem megfelelően kérte ki az MNB véleményét ebben a kérésben.

Az elfogadott törvény jelentős pénzügyi stabilitási kockázatokat hordoz, de az MNB használni fogja tompító eszközeit az árstabilitás biztosítása érdekében.

Ennek szellemében a Monetáris Tanács úgy határozott, hogy a devizatartalékok terhére készek a bankok rendelkezésére bocsátani az előtörlesztéshez szükséges pénzmennyiséget. A végtörlesztés pótlólagos devizaigényét ezáltal tompítanák. A döntés értelmében a piac jövőbeni várakozásait szeretné az MNB a mihamarabb helyes irányba terelni: az előtörlesztés ugyanis az ország külső devizaadósságát is csökkenti.

A Privátbankárnak korábban nyilatkozó szakértők szerint a legrosszabb forgatókönyv alapján a bankok bankközi devizapiacon keletkező 2 milliárd eurónyi devizavételi kötelezettsége önmagában 15-20 forinttal magasabb euróárfolyamot eredményezhetne - ezt a hatást kívánja kivédeni a devizatartalékok bevetésével a jegybank.

Privátbankár - Gáspár András, Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG