A tavalyi év nem adott sok örömet a kockázati tőke iparág számára Közép- és Kelet-Európa-szerte. A megelőző évek növekedéséhez képest ugyanis 2010-ben a befektetések volumene a 2008-as csúcshoz képest csaknem a felére csökkent. Az idei évben az aktivitás némileg élénkebbé vált, elsősorban a korai fázisú, venture capital jellegű befektetések terén. Zsembery Levente, a BNV Equity Alapkezelő vezérigazgatója szerint ami Magyarországot illeti: a 2010-es év a kockázati tőke iparág számára, a Jeremie alapokat leszámítva, meglehetősen gyenge volt. Ehhez képest az idei év már javulást hozott, bár a legtöbb private equity alap magyarországi befektetéseivel egyelőre kivár. A Jeremie-program elindulásával az alapok tavaly ősztől gőzerővel kezdték meg tevékenységüket, így az idei év már számottevő eredményeket hozott. További lökést adhat, ha a Jeremie program tervezett második üteme is beindul.
Az Európai Kockázati és Magántőke Egyesület (EVCA) legutóbbi éves statisztikái szerint a régióban továbbra is egyértelműen a fogyasztói javak, a kiskereskedelem, a telekommunikáció, a pénzügyi szektor, valamint a biotechnológiai iparágak jelentik a húzó ágazatokat. Zsembery Levente azt mondta: bár az iparágak között a súlyok némileg változnak, a következő években sem várható komolyabb átrendeződés e téren.
Befektetések megoszlása Közép és Kelet-Európában (ezer euró)
KKV vetület: új tulajdonostárs, és akár több lépcsőben érkező befektetés
Fizetési rendszerek fejlesztésével, biotechnológiai újításokkal és egészségügyi berendezések kereskedelmével foglalkozó cégekbe fektetett eddig a Biggeorge’s-NV EQUITY Kockázati Tőkealap-kezelő társaság, 900 millió forint értékben. 2011-ben további 4-500 millióhoz keresnek partnereket. Korábbi cikkünket a cégről itt olvashatja>> |
A Jeremie alapokat megkereső cégeknél jobb a helyzet, de előfordul, hogy a megbeszélés alatt tudatosul a cégvezetőben, hogy nem csupán pénzt kap, hanem egy tulajdonostársat is, „Korai fázisú cégek esetében a befektetés több lépcsőben is megvalósulhat, így van lehetőség a termék vagy szolgáltatás iránti tényleges igények tesztelésére, a menedzsment számára is világosabbak a kitűzött részcélok. Az alapkezelő ugyanakkor a tőkebefektetés mellett - korlátozott mértékben - hitelt is nyújthat a portfóliócég számára” - elemezte a helyzetet a BNV Equity Alapkezelő vezérigazgatója.
Privátbankár