.jpg)
A 4cast nevű, pénzügyi intézményeknek - köztük jegybankoknak - makro-előrejelzésekkel szolgáló londoni elemző csoport pénteken kiadott prognózisa szerint Magyarországon már tavaly sem csupán a költségvetési kiigazítás okozta az igen lanyha növekedést: az okok között voltak a tavaly tavaszi fagyok és a nyári aszály, amelyek hozzávetőleg 20 százalékkal csökkentették a mezőgazdasági hozamokat éves összevetésben.
A legfontosabb két haszonnövényből, a búzából és a kukoricából mindössze 8 millió tonnát takarítottak be 2007-ben az előző évi 12,7 millió tonna után; a tavalyi hozam e két terményféléből 30 százalékkal maradt el a megelőző évtized átlagától. Mindez önmagában 0,6-0,8 százalékpontot faragott le a 2007-es GDP-növekedési ütemből, áll a 4cast pénteki elemzésében.
A ház szerint azonban az idei év kilátásai gyökeresen különböznek ettől: az előrejelzések "elképesztő", 16 millió tonnás gabonatermést valószínűsítenek, ami 43 százalékkal haladná meg az évtizedes átlagot, és csaknem a kétszerese lenne a tavalyi hozamnak.
Jóllehet a mezőgazdaságnak viszonylag csekély - 4-5 százalékos - súlya van a magyar GDP-értékben, az ilyen mértékű éves termésmegugrásnak azonban így is jelentős hatása lenne a növekedési ütemre. Elég visszaidézni a 2004-es évet, amikor a hazai össztermék-érték 4,8 százalékkal növekedett, ám a mezőgazdaság hozzájárulása nélkül a növekedés "nagyon közel lett volna a 2 százalékhoz", áll az elemzésben.
A 4cast londoni elemzői a 2008-as agrár-előrejelzések alapján 3 százalékra emelték magyarországi GDP-növekedési prognózisukat, megjegyezve, hogy a valós ütem ennél lényegesen magasabb is lehet.
A várt növekedési gyorsulás természetesen attól függ, hogy a jelenlegi termés-előrejelzések "legalább részben igaznak bizonyulnak". Ha azonban a hozam valóban eléri a becslésekben szereplő 16 millió tonnát, a magyar GDP-növekedés 2008-ban a 4-5 százalékot is elérheti, áll a 4cast előrejelzésében.
A ház mindazonáltal hangsúlyozza, hogy a mezőgazdaság kiszűrésével a növekedés továbbra is igen lanyha, várhatóan 2 százalék körüli lesz az idén, a belső kereslet élénkülésének lassúsága és a külső kereslet hűlése miatt.
Hozzá kell szoknunk a drága élelmiszerekhez
Csak egy forradalom segíthet az élelmiszerválságon
Még százmillió eurót rátettünk a külker-többletre
Már csak 100 milliárd forint van adócsökkentésre?
Messze vagyunk az eurótól, mint Makó Jeruzsálemtől
Bod Péter Ákos: Fennáll a tartós zötyögés veszélye
MTI