A negyedik negyedévben - az előző év azonos időszakához viszonyítva - 3,2 százalékos, a naptári hatás kiszűrésével 3,4 százalékos volt a növekedés. A növekedés húzóerejét tavaly az év egészében a feldolgozóipar, összességében 9,5 százalékos teljesítménynövekedése jelentette, a háztartások fogyasztása 1,5 százalékkal emelkedett.
A Központi Statisztikai Hivatal pénteki közlése szerint tavaly a GDP 3,9 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 4 százalékkal nőtt. |
Az előzetes, januári külkereskedelmi adatot illetően Barcza György meglepőnek nevezte az import 20,8 százalékos bővülését, ami véleménye szerint akár a beruházások idei élénkülését is előrevetítheti.
Quadozás a Hungaroringen! |
Az elemző szerint az idén a tavalyi negyedévhez hasonló folyamatok zajlanak majd: a növekedést továbbra is a nettó export tartja fenn és a lakossági fogyasztás a stagnálást követően, nem jelentős mértékben ugyan, de csökkenhet is.
Az elemző szerint a következő hónapokban javulni fog a külkereskedelmi mérleg hiánya, az import dinamikája csökken, a GDP egész éves bővülése várakozásai szerint 3 százalék alatt lesz.
Durva megszorítások: nem vagyunk egyedül
IMF: a kormánynak hosszabb távra kellene tekinteni
KKV: mégsem volt olyan drasztikus a megszorítás?
Egy évtized, és az EU a süllyesztőbe kerül?