1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Csaknem negyedével csökkentek tavaly az előző évhez képest a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) finanszírozásai az európai uniós közép- és kelet-európai kedvezményezett országokban, amelyekben a bank 2010-ben be is fejezi tevékenységét - áll a kelet-európai átalakulás finanszírozására alakult pénzintézet éves eredmény-beszámolójában.

Az EBRD már két éve bejelentette, hogy az addig EU-taggá lett nyolc legfejlettebb közép-európai ország mindegyike várhatóan 2010 után "kiérik" a bankból, vagyis nem lesz már szüksége közvetlen EBRD-finanszírozásra. Ennek eddigi leglátványosabb mozzanata az a tavaly októberi bejelentés volt, hogy a londoni bank 2008-tól nem hajt végre új befektetést Csehországban. Csehország így az első a kedvezményezett országok közül, amelyben az EBRD befejezte közvetlen finanszírozási tevékenységét.

A bank tevékenységi területén belüli legfejlettebb országok - a közép-európai négyek, valamint Szlovénia és a balti köztársaságok - 2001-ben az új finanszírozásoknak még a 45 százalékát kapták, a csütörtökön közzétett éves jelentés szerint azonban tavaly ez az arány nem egészen 10 százalék volt.

Az országcsoportban az EBRD 2007-ben 546 millió euró közvetlen finanszírozást és befektetést hajtott végre, 22 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Magyarországra 38,7 millió új finanszírozás jutott, valamivel több a 2006-os 37,0 milliónál.

A csütörtöki eredmény-beszámolóban tételesen szerepel is, hogy 2010-re a 2004-ben EU-taggá lett közép- és kelet-európai országok mindegyikének EBRD-finanszírozása várhatóan megszűnik.

Az új finanszírozások összértéke tavaly 5,6 milliárd euró volt a 2006-ban nyújtott 4,9 milliárd euró után. Az átalakulás korai és köztes szakaszában járó országok ennek 49 százalékát kapták az előző évi 48 százalék után; az EBRD ebbe az országcsoportba sorolja a már szintén EU-tag Romániát és Bulgáriát, valamint Szerbiát, Albániát, Montenegrót, Boszniát és az egykori szovjet térség közép-ázsiai köztársaságait.

A külön kategóriaként nyilvántartott Oroszország részesedése az új finanszírozásokból tavaly 41 százalékra emelkedett a 2006-ban mért 38 százalékról.

Az EBRD tartalékolás utáni nettó profitja tavaly 1,9 milliárd euró volt az előző évi 2,4 milliárd euró után. A csökkenést a beszámoló szerint a korábbi befektetések értékesítéséből származó alacsonyabb bevétel, valamint az előző évi eredményt felduzzasztó egyszeri nagyobb tranzakciók magyarázzák. A bank ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a hitelpiaci felfordulás - jóllehet annak várhatóan csak korlátozott hatásai lesznek a kedvezményezett térségre - "befolyásolhatja" az idei bevételeket és csökkentheti a 2008-ban eszközölt új befektetések értékét.

Az 1991-ben létrehozott bank eddig összesen 1,8 milliárd euró közvetlen befektetést hajtott végre Magyarországon, és a múlt hónap közepén fogadta el valószínűleg utolsó, három évre szóló magyarországi tevékenységi programját.

A cselekvési terv értelmében az EBRD a hátralévő időben elsősorban olyan területekre összpontosít, mint a magánszektor részvételének segítése a közszolgáltatásokban, az energiaellátás sokoldalúvá tétele, valamint az energiahatékonyságot és a megújuló energiaforrások felhasználását célzó beruházások.

Az EBRD emellett "különös figyelmet" kíván fordítani a magyar vállalatok külföldi terjeszkedésének előmozdítására is, részt akar venni új tőkepiaci termékek meghonosításában, és támogatja azokat az innovatív termékeket, illetve pénzintézeteket, amelyek a kis- és közepes vállalatok működését finanszírozzák, áll a Magyarországra elfogadott új stratégiai tervben.

A 61 részvényes ország által fenntartott EBRD Kijevben tartja idei éves közgyűlését. A májusi rendezvényen döntenek a nyáron leköszönő jelenlegi elnök, a bankot nyolc éve vezető francia Jean Lemierre utódlásáról.

A magyar kormány Surányi Györgyöt, az olasz Intesa Sanpaolo közép- és keleti-európai regionális igazgatóját, a CIB Bank elnökét jelölte a posztra, és volt cseh, görög és más jelölt is, de az Európai Unió e hét eleji pénzügyminiszteri tanácskozásán Németország jelöltje, Thomas Mirow pénzügyminisztériumi államtitkár kapta a legnagyobb támogatást.

Íratlan egyezség, hogy a részvények 60 százalékát birtokló EU jelöli ki az EBRD elnökét, az első alelnöki posztra pedig amerikai jelölt kerül. Az EBRD-nek eddig három francia és egy német elnöke volt.

Surányi is versenyben az EBRD elnöki posztjáért
Bank: az EBRD mindenképp marad
Még négy nagy EBRD-program

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG