Magára hagyhatja a Nyugat a keleti bankokat
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) egy múlt heti írásában már figyelmeztetett, hogy a nyugat- európai bankmentésben résztvevő bankok el fogják hanyagolni a kisebb pénzintézeteket. Az európai pénzügyi szektor háromnegyedét olyan nagy bankok irányítják, mint az Erste, vagy az Unicredit Group. Azok a bankok, amelyek a 2008-as hitelválság kirobbanása előtt a térség pénzeszsákjai voltak, még mindig nehezen adnak kölcsönt, és tele vannak "mérgező eszközökkel". A kelet-európai régió, amely a három évvel ezelőtti összeomlás nagy vesztese volt, többek szerint most újra súlyos gondokkal szembesülhet.
A Barclays Capital feltörekvő piaci elemzője, Christian Keller azt mondta a hírügynökségnek, hogy azoknál a bankoknál, amelyeknél jelentős a nyugat-európai pénzügyi szektortól való függőség, mindenképpen le fog csapódni a nehézkes hitelezés. Az elemző azt jósolja, hogy jövő év június 30-ig ezen pénzintézeteknek le kell írniuk a törzstőkéjük akár 9 százalékát is a szuverén adóspapírokon elkönyvelt veszteségek miatt.
Gyengülő hitelezés
Az első negyedévhez képest határozottan csökkent a hitelkihelyezés Kelet-Európában, amikor még 3 százalékos volt az éves növekedés az EBRD 29 tagországában. Az IMF adatai szerint a keleti blokk egykori országaiban 2007-2008-hoz képest harmadával esett vissza a kihelyezett hitel mennyisége.
A cikk idézi Wolf Lászlót, az OTP Bank alelnökét, aki szerint a vállalati hitelezés jövőre stagnálni fog, de az is lehet, hogy visszaesik. A várakozások szerint a térségben (így Magyarországon is) is aktív nagybankok, az Unicredit, a Raffeisen, és az Erste is feltőkésítésre szorul, bár a görög kitettségük limitált. A Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint a térség bankjai pénzügypolitikájuk átdolgozására szorulhatnak a közeljövőben.
Privátbankár - Borbély Péter