Jóllehet a hazai lakáspiacot továbbra is a szobaszám-központúság jellemzi, megfigyelhető a keresletnövekedés a kevesebb számú, de nagyobb alapterületű szobákat kínáló lakások iránt is. A nyugat-európai országokban nagyobb a szobák átlagos mérete, ezért várható, hogy Magyarországon is ez a tendencia fog érvényesülni, és azonos lakásméretnél kevesebb szobára lesz igény - állítja Zelei Zoltán, az Elephant Holding értékesítési vezetője.
Zelei Zoltán szerint a 40 négyzetméteres, másfél szobás lakás "eltűnése" a piacról éppen a kibővített, jellemzően 10-15 millió forintért kapható garzon sikerének tudható be. |
Sokan kongatták a vészharangot a garzonlakások felett, mára azonban a cég tapasztalatai szerint megszűnt a túlkínálat, az egyszemélyes otthonok fejlesztésenként legalább 15 százalékban értékesíthetők. Változás, hogy a jelenleg keresett garzonlakásokban megjelenő, ajtóval leválasztott hálófülke 5-6 négyzetméterrel megnöveli a klasszikus 30 négyzetméteres garzon alapterületét. Az így kibővített lakáshoz gyakran kisméretű erkély is csatlakozik, melynek kilépő ajtaja (további ablakokkal társítva) jól bevilágított, kellemes életteret adhat.
A legkeresettebb lakástípus változatlanul a szocpol támogatás igénybevételéhez megfelelő méretben épülő, 45 négyzetméter alapterületű, kétszobás lakás. Akad olyan lakópark is, amely szinte kizárólag ilyen, 14 és 18 millió forint között kapható lakásokat kínálnak. A változás ebben a kategóriában is tetten érhető, hiszen a két lakóhelyiséget kínáló lakások között is megjelentek a tágasabb, 55 négyzetméteren két nagyobb méretű, elegánsabb szobát nyújtó alaprajzok. A mára külön csoportot alkotó nagyobb, kétszobás lakások jellemzője, hogy bőséges tárlóhellyel, általában nagyobb terasszal vagy kertkapcsolattal és vendégvécével épülnek.
A jellemzően 17-21 millió forint árú, bővített kétszobás lakások bútorozhatóság, esztétikum tekintetében is jobban vizsgáznak kisebb társaiknál.
Elsősorban az egyedülállóknak, a gyermeknélküli házaspároknak és a befektetési célból vásárlóknak köszönhetően a típus egy fejlesztésen belüli részesedése jelenleg öt százalékra becsülik. Továbbra is a 75-80 négyzetméter alapterületű, három hálószobával és két fürdőszobával épülő lakások testesítik meg a lakóparki családi otthon alaptípusát, fejlesztésenként ezeknek 10-13 százalékos a részesedése.
A változás nem itt, hanem a nagyobb alapterületű lakások területén jelentkezik. A pesti oldalon, sőt még a XI. kerületi fejlesztésekben is eltünedezőben van a 120 négyzetméteres négyszobás lakás. Ezeken a területeken ugyanis a 100 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakások ára már közel jár a jó minőségű családi házak vételárához.
Személyre szabott hiteltanácsadás és lebonyolítás Forduljon a Privátbankár szakértőihez! Részletek itt! |
Az egyre szorosabbá váló piaci verseny, valamint a minőségi kereslet növekedése miatt egyre több lakóparkfejlesztő látja be, hogy a lakóparki szolgáltatások elengedhetetlenek a jó értékesíthetőség szempontjából. Ezért az elkövetkező időszakban várhatóan egyre inkább alapszolgáltatássá válik az élelmiszerbolt, a fitneszterem, esetleg magánóvoda létesítése majd bérletbe adása; a lakópark körüli futópálya, játszótér, térfigyelő rendszer kiépítése és ezek fenntartásához szükséges gondnokság megszervezése.
A sokat vitatott portaszolgálat is kezd általánossá válni, hiszen a több száz lakást magában foglaló lakóparkok esetében ez az érezhető minőségi ugrást jelentő szolgáltatás már nem számít fényűzésnek. Egy 350 lakásos társasház esetén a portaszolgálat üzemeltetése négyzetméterenként 20 forint pluszköltséget jelent, tehát egy 60 négyzetméteres lakást tekintve havonta mindössze 1200 forintért vigyáznak az ingatlanunkra, átveszik a küldeményeinket, és útbaigazítják a látogatóinkat.
Mi a baj a magyar adórendszerrel?
Adómentessé tennék a lakáseladást
14, 18, 25, 36, 90: ne örüljön, nem lottó-számok!
Hitelpiac: satufék itt, intelmek ott
Népszabadság