Az állami tömegtájékoztatás jelentése szerint az országos népi gyűlés el fog fogadni egy olyan törvényt, amely kiegyenlíti a Kínában működő külföldi és a belföldi vállalatokat sújtó adóterheket: az előbbiek terheit súlyosbítja, miközben az utóbbiakén könnyít.
Az eddigi szabályozás szerint a kínai piacra újonnan belépő külföldi befektetők két évre adómentességet kaptak, s további három évre 50 százalékos adókedvezményt. Ezen túlmenően további könnyítéseket is élvezhettek: a tőkéjét egy úgynevezett különleges gazdasági övezetben befektető vállalat nyeresége például adott esetben csak 10 százalékos adókulcs alá esett. (A kínai vállalatokra ezzel szemben 33 százalékos társasági adót vetettek ki.)
Az adókedvezmények jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy Kína a pekingi kormány adatai szerint az elmúlt két évtizedben 660 milliárd dollárnyi befektetést tudott magához vonzani. Az adókedvezmények leépítésével Peking részben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elvárásainak tesz eleget. |
Pénzügyi szakemberek szerint egyelőre korai lenne megjósolni, ha megvalósul, pénzügyileg mennyire fogja érzékenyen érinteni az új szabályozás a külföldi vállalatokat, de nem valószínű, hogy komoly változásokat idéz elő, mert - mint szakértők rámutattak - Kína az ottani alacsony bérköltséggel és 1,3 milliárd potenciális fogyasztójával ezután is vonzó befektetési célpont lesz.
Merre tart a kínai tőzsde?
Végigsöpört a pánik a piacokon - hogyan tovább?
Kína még nem készült fel a turistákra (hanganyag)
Egyre több pénz kerül a kínai jegybankba (hanganyag)