.jpg)
A kórházak gazdálkodásáról szólva a szakminiszter a Péterfy Sándor utcai kórházban elmondta: az intézmények pénzügyi szempontból három kategóriába sorolhatók. Van olyan kórház, ahol pozitív a pénzügyi mérleg, van olyan fekvőbeteg-intézmény, ahol közepes mértékű a pénzügyi kockázat és vannak olyan kórházak, ahol súlyos anyagi gondok vannak.
Kérdésre válaszolva Horváth Ágnes közölte: az Egészségbiztosítási Alap maradványából fognak segíteni a rossz anyagi helyzetben lévő kórházaknak, azonban - mint hangsúlyozta - ez nem jelent adósságkonszolidációt. Hozzátette: a fenntartók, döntő többségükben az önkormányzatok felelőssége, hogy az intézményeket rábírják a helyes gazdálkodásra.
A június közepén elindított úgynevezett Nagyvizit tapasztalatairól beszámolva a tárcavezető elmondta: eddig 40 intézményt kerestek fel országszerte, ezek többségénél jó tapasztalatokat szereztek. A Nagyvizit célja, hogy a miniszter, az államtitkár és a tárca szakemberei személyesen tájékozódjanak a kórházakról; elsősorban az intézmények gazdálkodását, működését, higiénés viszonyait, a várólisták meglétét, átláthatóságát tanulmányozták.
Horváth Ágnes egyik szomorú tapasztalatáról beszámolva elmondta: volt olyan intézmény, ahol a vezetőség nem tudta megmondani, hogy mennyi a kórház bevétele és kiadása. "Azt gondolom, hogy 2007-ben elfogadhatatlan, hogy egy intézmény úgy működjön, hogy nincs tisztában a vezetés az alapvető számokkal, sem a bevétellel, sem a kiadással" - jelentette ki a miniszter.
A tapasztalatokról elmondta továbbá, hogy az intézményekben nehezen indulnak el az átalakítások, hosszúra nyúlik a döntéshozatali idő.
Nem privatizálják a pécsi tüdőszanatóriumot
A Baranya Megyei Önkormányzat nem fogja privatizálni a pécsi tüdőszanatóriumot, még annak működtetését sem kívánja magánkézbe adni - jelentette ki az önkormányzat közgyűlésének kereszténydemokrata elnöke. A magánosítás csak ötletként merült fel a napokban, mint egy olyan lehetséges pénzszerzési mód, melyből rendezni lehetne a megyei kórház mintegy másfél milliárd forint adósságát - közölte Hargitai János.
Horváth Zoltán, a jobboldali többségű baranyai közgyűlés alelnöke a Népszabadság egy, a közelmúltban megjelent cikkében azt mondta, a testület a tüdőszanatórium eladásából befolyt pénzből szeretné kifizetni a megyei kórház másfél milliárd forint adósságát.
Bármikor beüthet egy halálos világjárvány
Hét egészségpénztárt akar az MSZP
Vizitdíj: kevesebben járnak orvoshoz
MTI