„A bérkiáramlási statisztikák aggodalomra adnak okot, de ez a plusz még sem a megtakarításokban, sem a fogyasztásban nem csapódott le” – mondta a Gazdasági Rádióban Barlai Róbert, az Erste Befektetési Zrt. kereskedési igazgatója, aki potenciális inflációs veszélyként tekint a vártnál nagyobb fizetésemelési trendre
„A bérkiáramlási statisztikák aggodalomra adnak okot, de ez a plusz még sem a megtakarításokban, sem a fogyasztásban nem csapódott le” – mondta a Gazdasági Rádióban Barlai Róbert, az Erste Befektetési Zrt. kereskedési igazgatója, aki potenciális inflációs veszélyként tekint a vártnál nagyobb fizetésemelési trendre.
„Az újdonság varázsa elmúlt, de a sáveltolás szelleme továbbra is itt lebeg körülöttünk” - érzékeltette a piaci hangulatot Barlai Róbert, az Erste Befektetési Zrt. kereskedési igazgatója, aki szerint a téma újra az újságok címlapjára kerülhet, ha a forint 1-2 százalékra megközelíti a sávszélet. „A monetáris politika szavahihetősége akkor erős, ha minden eszközt be tud vetni az infláció elleni harcban. Ebből a szempontból a későbbiekben a forintkorlát problémát okozhat, lehet, hogy célszerű lenne 1-1,5 évre előre gondolkozni” – érvelt Barlai, aki szerint a sáveltörlés aktívabb kamat- és intervenciós politikával kellene, hogy együtt járjon. A szakember szerint az ingadozási sáv eltörlése nem egyenértékű azzal, hogy a 220-as szintig engednék erősödni a forintot az euróval szemben, ebben lehetne szerepe a kiteljesedő monetáris eszköztárnak.
„Ezek a pletykák csak részben indokolják az erős a forintot, a 2002-2003 hoz hasonló árfolyamspekuláció még nem látszik, azaz a forint sáveltörlésére spekuláló poziciók nagy valószínűség szerint még meg se nyíltak. Sokkal inkább a még mindig kiugró kamatszint, illetve a közeljövőben már látható, a gazdasági fundamentumokban bekövetkező változások azok, amik vonzóvá teszik a hazai devizát” – véli Barlai, aki szerint a térségi raliból éppen a magas hozamszint miatt sem maradhatott ki Magyarország.
Az Erste várakozása szerint a holnap publikálásra kerülő márciusi inflációs adatokkal tetőzik a hazai infláció, körülbelül 9 százalékon. Továbbra is kockázatot jelent az energiahordozók árának alakulása, ugyanakkor az MNB inflációs előrejelzésében vannak még tartalékok. Barlai szerint a jegybank jövő év elejére is 10 százalékos gázáremeléssel számol, a hírek viszont arról szólnak, hogy Magyarország akár 10 százalékkal is olcsóbban kaphatja a gázt az oroszoktól, így ezt akár ki is lehet venni a modellből. De jót tett a dollár gyengélkedése is, emiatt az energiahordozók importárai sem emelkedtek annyira, így akár 0,3-0,4 százalékkal is lejjebb kerülhet az MNB prognózisa. Ezzel együtt is inflációs veszélyt rejt magában az energia árának alakulása, de úgyszintén érdemes figyelni a forint és az élelmiszerárak változásait is.
Barlai Róbert úgy látja, hogy inflációs veszélyt hordoznak a bérkiáramlási adatok is: „ez a bérpálya ugyanis más, mint amivel az MNB kalkulált, de azt még nem látjuk, hogy a bérkiáramlás-megtakarítás-fogyasztás háromszögben hogyan alakulnak a folyamatok.” A bérkiáramlási statisztikák aggodalomra adnak okot, de ez a plusz még sem a megtakarításban, sem a fogyasztásban nem csapódott le. A bér járulékainak változása, az új adó rendelkezések, a kényszervállalkozások felszámolása, a gazdaság fehéredése minegyike olyan hatással van a bérstatisztikákra, ami aggodalomra adhatnak okot, ha csak szűken a béreadatokra koncentrálunk. Vélhetően azonban ennél bonyolultabb a helyzet. Amíg nem látjuk, hogy a fogyasztási adatok tükrözik a bérnövekedés adatait, addig nincs valós inflációs hatás. Kell egy kis idő, hogy a fenti változások valós következményei felmérhetők, követhetők legyenek – figyelmeztet Barlai.
A kiigazító csomag alkalmas arra, hogy az államháztartási hiány 2008 végére a GDP 4,5 százalékára csökkenjen, ugyanakkor az már izgalmasabb kérdés, hogy 2009-től a reformok milyen hatást gyakorolnak a deficitre – vélekedett a szakember.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár